23. Enez Av Balık Festivali sona erdi

Bu yıl 23. kez düzenlenen Enez Av ve Balık Festivali dün sona erdi.

23. Enez Av Balık Festivali sona erdi

Bu yıl 23. kez düzenlenen Enez Av ve Balık Festivali dün sona erdi.

Medya Keşan
Medya Keşan
25 Temmuz 2017 Salı 02:55
1095 Okunma
23. Enez Av Balık Festivali sona erdi

HABER MERKEZİ

Enez’de düzenlenen 23. Enez Av ve Balık Festivali’nin 2 ve 3. günü renkli görüntülere sahne oldu.

FESTİVALİN 2. GÜNÜ

Festivalin ikinci gününde ilk olarak Gençlik Parkı’nda sünnet töreni düzenlendi. 4 ve 10 yaş arası 6 çocuk Belediye Başkanlığı tarafından sünnet ettirildi. Öğleden sonra saat 15:00’da Enez Belediye Başkanlığı Meclis salonunda çevre paneli düzenlendi. Çevre panelinde, İstanbul Üniversitesi ve Trakya Üniversitesi öğretim görevlileri Yrd. Doç. Dr. Beytullah Özkan, Yrd. Doç. Dr. Necmettin Güler, Yrd. Doç Dr. Çiğdem Gürsoy Gaygusuz, Yrd. Doç. Dr. Özcan Gaygusuz ve Dr.Uğur Üzer, Enez’in flora ve faunası hakkında bilgiler verdiler. Slaytlar eşliğinde, kuşların göç yolları, Enez’de yaşayan farkı hayvan ve bitki türleri, soyu tükenmekte olan canlılar vs. hakkında açıklamalar yaptılar ve katılımcılara doğanın korunması ve bunun nasıl yapılabileceği hakkında bilgiler verdiler. Enez ve Gala Gölü civarının üniversitelerin uygulama ve araştırma çalışmaları için çok uygun olduğuna adeta üniversitelerin arka bahçesi olduğuna vurgu yaptılar.

PARAMATOR GÖSTERİSİ YAPILDI

Akşam yemeği, Enez’i ziyaret eden misafirlerle birlikte İstanbul Üniversitesi Kampı’nda THK Enez Şubesi tarafından düzenlenen paramator gösterileri eşliğinde yenildi.

Akşam programında ilk olarak Lalapaşa Belediyesi Halk Dansları Grubu ve Bulgaristan’ın Filibe şehrinden katılan folklor ekibi gösterilerini sergiledi. Ardından Yunanistan’ın Gümülcine şehrinden gelen müzik grubu vatandaşlara eğlenceli dakikalar yaşattı. İlçe Kaymakamı Elif Canan Tuncer Ersöz ve ve Enez Belediye Başkanı Ecz. Abdullah Bostancı yurt içinden ve yurtdışından katılan folklör ekiplerine teşekkürlerini dile getirdiler.

ENEZ’İ SALLADI

Geceye gençlerin gözdesi Buray damgasını vurdu. Buray, şarkılarıyla konsere katılan vatandaşlara eğlenceli dakikalar yaşattı. Özellikle gençler Buray’ın şarkılarına eşlik etmek ve kendisini daha yakından görebilmek için birbirleriyle yarıştılar.

 Gecenin sonunda, festivale katılan folklor ekiplerine ve sanatçılara plaketleri Enez İlçe Kaymakamı Elif Canan Tuncer Ersöz ve Enez Belediye Başkanı Ecz. Abdullah Bostancı tarafından takdim edildi.

FESTİVALİN 3. GÜNÜ

23. Enez Av ve Balık Festivali’nin 3. Günü ilk olarak Trapez Mevkiindeki Trap Atışlarıyla başladı. Yarışmaya çevre il ve ilçelerden 24 profesyonel ve 60 amatör yarışmacı katıldı. 300-400 kişinin katıldığı trap atışları etkinlikleri renkli geçti. Enez İlçe Kaymakamı Elif Canan Tuncer Ersöz ve Enez Belediye Başkanı Ecz. Abdullah Bostancı’da trap atışlarına katıldılar ve bizzat kendileri de atış yaptılar. Yarışma şu şekilde sonuçlandı;

Profesyonelde;

Birinci Ercan Dağlı

İkinci Ercan Çelik

Üçüncü Engin Aygüler

Amatörde;

Birinci Aytaş Oral

İkinci Sinan Kılıç

Üçüncü Volkan Korkmaz oldu.

Trap atışlarında dereceye girenlere koç, fişek, havalı tüfek, otomatik av tüfeği, trap fişeği gibi hediyeler verildi. Yapılan çekilişlerde Enez Çok Programlı Anadolu Lisesi Müdürü bir adet otomatik av tüfeği kazandı.

Enez Limanı’nda 100 metre ve 200 metre yüzme yarışmaları düzenlendi. Yüzme yarışmasında;

Bayanlarda 100 metrede;

Birinci Sinem Sevinçli

İkinci Selin Döloğlu

Üçüncü Pelin Döloğlu

Erkeklerde 100 metrede;

Birinci Egemen Nizam

İkinci Adil Bağış

Üçüncü Tezcan Çolak

Erkeklerde 200 metrede

Birinci Seynun Sabri Atacan

İkinci Ozan Kayabaş

Üçüncü Feridun Çakır oldu.

Yarışma birincilerine altın, yarışma ikinci ve üçüncülerine hediye paketi takdim edildi.

Yüzme yarışmasından sonra düzenlenen yağlı direk bayrak alma yarışmasının birincisi Furkan Yılmazoğlu oldu. Yarışma birincisine altın takdim edildi.

ENEZ’DE ÖNEMLİ İLERLEMELER OLDU

İstanbul Üniversitesi Kampında yenilen yemeğin ardından Enez Cumhuriyet Meydanındaki Program, Enez Halk Eğitimi Merkez Müdürlüğü’nün Minikler Grubu’nun sergilediği folklor gösterisiyle devam etti. Festivalin son gecesinde, Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, Ak Parti Edirne İl Başkanı İlyas Akmeşe ve Yönetim Kurulu, İpsala Belediye Başkanı Mehmet Kerman ve Keşan Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’da Enez’deydiler.

Folklor gösterisinden sonra Enez Belediye Başkanı Ecz. Abdullah Bostancı, konuşma yaptı. Bostancı konuşmasında şu konulara değindi; “ 2014 yılından bugüne kadar Enez’de önemli ilerlemeler oldu. Bütçe hacmi 4,5 milyon liradan 25 milyona yükseldi. İstihdam sayısı 25 kişiden 400e arttı.2019 yılında doğal gaz altyapı çalışmaları tamamlanmış olacak. Emlak fiyatları 3 yılda 3 kat arttı. Enez, artık kendini kanıtladı” Bostancı, maddi ve manevi yardımlarını hiçbir zaman esirgemeyen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve Sultangazi Belediye Başkanı’na teşekkürlerini dile getirdi. Sultangazi Belediye Başkanı Altunay Enez Belediyesi’ne bu ay 2 sıkıştırmalı çöp toplama aracı ve bir soğutmalı cenaze aracı yardımında bulundu.

PLAKET VERİLDİ

Festivalin son gününde katkılarını Enez’den hiçbir zaman eksik etmeyen, Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay’a, İpsala Belediye Başkanı Mehmet Kerman’a, Beyendik Belediye Başkanı Nuran Uslu’ya, Keşan Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’na, İlçe Tarım Müdürü Yasin Samuk’a, İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürü Sadi Saylak’a, THK Enez Şube Başkan’ı Celal Karakaş’a,Yenice Köyü Muhtarı İlhami Akgül’e, Çavuşköy Muhtarı Habip Işın’a, Işıklı Köyü Muhtarı Fedai Adalı’ya,  Sütçüler Köyü Muhtarı Hasan Aktaş’a, Karaincirli Köyü Muhtarı Hasan Öztekin’e plaketleri Enez Kaymakamı Elif Canan Tuncer Ersöz ve Enez Belediye Başkanı Ecz. Abdullah Bostancı tarafından takdim edildi.

TRT Tek Rumeli Tv Adım Adım Programı Yapımcısı Necdet Uybaş’a, Anadolu Ajansı Tek Rumeli Tv Temsilcisi Ömer Çakıcı’ya, Ton Tv Temsilcisi Şık Hasan’a, Keşan Reklam Ajansı Tek Rumeli Tv Sunucusu Semra Anlar’a, Alp Ajans Organizasyon Şirketi sahibi Neptün Alp’e plaketleri Enez İlçe Kaymakamı Elif Canan Tuncer Ersöz ve Enez Belediye Başkanı Ecz. Abdullah Bostancı tarafından takdim edildi.

BENGÜ GECEYE DAMGASINI VURDU

Geceye damgasını sanatçı Bengü vurdu. Şarkıları, grubu, sinevizyon görsel efektleri ve performansıyla Bengü adeta Enez’i salladı. Gecenin sonunda Enez İlçe Kaymakamı Elif Canan Tuncer Ersöz ve Enez Belediye Başkanı Ecz. Abdullah Bostancı adına Belediye Meclis Üyesi Eyüp Soydemir Sanatçı Bengü’ye ve Sevtuğ Kasapoğu’na plaket takdiminde bulundu. Soydemir kapanış konuşmasında, 1977 yılından beri geleneksel olarak düzenlenmekte olan Enez Av ve Balık Festivali’nin 13 yıl aradan sonra tekrar düzenlenmesinin kendilerine nasip olduğunu ve bu yüzden başta Enez Belediye Başkanı Ecz. Abdullah Bostancı’ya, Enez Kaymakamı Elif Canan Tuncer Ersöz’e ve emeği geçen herkese teşekkürlerini dile getirdi.

Google Play Store’dan Medya Keşan uygulamasını indirmek için BURAYA TIKLAYINIZ

Apple Store’dan Medya Keşan uygulamasını indirmek için BURAYA TIKLAYINIZ

Facebook sayfamız için BURAYA TIKLAYINIZ

Twitter için BURAYA TIKLAYINIZ

Instagram için BURAYA TIKLAYINIZ

Google plus için BURAYA TIKLAYINIZ

Youtube Kanalımız için BURAYA TIKLAYINIZ

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol