“Atamıza yapacağımız saygımızı kimse engelleyemez”

HABER MERKEZİ

“Atamıza yapacağımız saygımızı kimse engelleyemez”

HABER MERKEZİ

Medya Keşan
Medya Keşan
20 Mayıs 2017 Cumartesi 09:43
416 Okunma
“Atamıza yapacağımız saygımızı kimse engelleyemez”

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları sırasında çelenk krizi yaşandı.

Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları kapsamında dün, Atatürk Anıtına Çelenk sunumu töreninde, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Çelenginin sunumunun ardından valilikten izin alan kurum ve kuruluşlarının çelenklerinin sunumu sırasında tepki gösterildi. Valilikten çelenk sunumu izni alan CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, CHP Edirne İl Başkanlığı çelengini Merkez İlçe Gençlik Kolları Başkanı Nedim Mercan ve İl Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı Özkan Tosun ile birlikte yaptı.

Yapılan sunumun ardından Gençlik ve Spor İl Müdürü Serhad Ocak tepki gösterdi. Ocak’ın tepkisi: “İzniniz yok çelenk sunamazsınız” şeklindeydi. Ocak, sunucunun yanına gidip program akışına devam etmesini istedi. Bir süre gergin anlar yaşanmasına neden olan Ocak’a il sekreteri tarafından izin yazısı gösterilince Ocak, “Bu ne izni, bize bilgi verilmedi.” dedi.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının arkasından Gençlik ve Spor İl Müdürü Serhat Ocak’a tepki gösteren Cumhuriyet Halk Partililer, Ocak’ın konuşması başlamadan alanı terk ettiler.

Konu ile ilgili açıklama yapan CHP Edirne İl Başkanı Pekcanlı, “Bizim Atatürk Anıtında Atamıza yapacağımız saygımızı kimse engelleyemez. Engellemelere müsaade etmeyiz. Daha önce valilik bayramlarda çelenk sunmamıza izin vermiyordu. Biz de tören bittikten sonra partililerimizle Belediye Başkanlığımızın önünde toplanarak Atatürk Anıtına yürüyor çelenk sunumumuzu yapıyor saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşımızı okuyorduk. Yeni gelen valimiz Günay Özdemir törenlerde çelenk sunmamıza izin verdiği için böyle alternatif kutlama yapmamıza gerek kalmadı. Kendisine teşekkür ederim. Bu gün müdür Ocak’ın yaptığı hareket tamamen AKP İl Başkanına yaranma hareketidir. Çünkü AKP İl Başkanlığının çelengi yoktu. Sadece Cumhuriyet Halk Partisi, Atatürkçü Düşünce Derneği ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneğinin çelengi vardı. Partililerimiz, Atatürkçü Düşünce Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve Cumhuriyetçi Kadınlar Derneği üyeleri olarak Serhad Ocak’a tepkimizi konuşmasını dinlemeden alanı boşaltarak yaptık.” dedi. Pekcanlı, olan olaylar ışığında, konuyla ilgili şu soruları yöneltti: “1. Spor İl müdürlüğüne acaba valiliğin talimatları veya resmi yazışmalar iletilmiyor mu? 2. Sayın Spor İl Müdürü AKP’nin çelengi orada olsaydı bu hareketi yapabilecek miydi? 3. Sayın Edirne Valimize soruyorum sizin verdiğiniz bir izni, sizin emrinizde çalışan Spor İl Müdürü yerine getirmiyor ise herhangi bir soruşturma yapacak mısınız? 4. Eğer bir soruşturma açılmayacaksa aşağıda ki valilik makamının imzasını yani devletimizin ilimizdeki en üst düzeydeki imzasını tartışılır kılacaksınız.

Son Güncelleme: 20.05.2017 11:13
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol