CHP Kadın Kollarından resmi nikah açıklaması

Cumhuriyet Halk Partisi Keşan İlçe Kadın Kolları, dün saat 13.00’te CHP İlçe binasında, müftülere resmi nikah yetkisi verilmesi ile ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan yasa tasarısı hakkında bir açıklama yaptı.

CHP Kadın Kollarından resmi nikah açıklaması

Cumhuriyet Halk Partisi Keşan İlçe Kadın Kolları, dün saat 13.00’te CHP İlçe binasında, müftülere resmi nikah yetkisi verilmesi ile ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan yasa tasarısı hakkında bir açıklama yaptı.

Medya Keşan
Medya Keşan
07 Ağustos 2017 Pazartesi 11:48
257 Okunma
CHP Kadın Kollarından resmi nikah açıklaması

GİZEM GÖRÜR

Kadın Kolları yaptığı açıklamada, din ve devlet işlerinin birbirine karıştırılmaması gerektiğini ifade etti ve bu yasanın derhal geri çekilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Konu ile ilgili açıklama yapan Cumhuriyet Halk Partisi Keşan İlçe Kadın Kolları yönetim kurulu üyesi Emine Gegeoğlu, şunları söyledi:  “Türkiye’nin gündeminde çok acil çözümlenmesi gereken sorunlar var iken, iç ve dış borçların trilyon dolara yaklaştığı, işsizliğin had safhaya ulaştığı, basının ve bilimin dört duvar arasına hapsedildiği bir süreçte, yapılacak hiçbir iş kalmamış gibi, iktidar yine nikahı kimin kıyacağı ile uğraşmaya başladı. İktidarın müftülüklere de, resmi nikah kıyma yetkisi veren kanun tasarısını tekrar tekrar gündeme getirmesi, yaşamakta olduğu çöküşü sistematik tehditlerle bertaraf etmeye çalışmasıdır. Kadınlar her gün öldürülüyor iken, her gün tacize, tecavüze uğruyor iken, tek çözümünüz nikah kıyma yetkisinin müftülere verilmesi midir? Mevcut şartlarda ülkemizde nikah memuru sayısında bir sorun olmadığı halde, müftülere bu yetkinin verilmesi sosyal hayata dini tahakkümün dayatılması içindir. Türkiye’de çocuk istismarlarının ve tecavüzlerin büyük çoğunluğunun dini nikah kisvesi altında yapıldığı düşünüldüğünde, bu tasarının nasıl bir gaflet olduğu daha rahat görülecektir. Ayrıca bu tasarı ile evde doğum yapmış kadınların çocuklarına da sadece sözlü beyanla kimlik çıkartılarak tecavüzlerin ve çocuk yaşta evliliklerin önü açılacaktır. Ancak Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Medeni Kanun ile kadınların hakları güvence altına alınmıştır. Evlilik akdinin müftülerce yapılmasının önünün açılması, din ve devlet işlerinin birbirine karıştırılmasıdır. Bu da Anayasa’daki laiklik ilkesine aykırıdır. İktidar, bu ve bunun gibi uygulamalarla laik düzeni yavaş yavaş ve sinsice yok etmeye çalışmaktadır. Bir arada yaşamamızı sağlayan laikliğe açılan her gedik toplumsal kutuplaşmayı derinleştirecektir. Bugün daha net görüyoruz ki, siyasi iktidarın son yıllarda dava dediği şey, laik düzenin yıkılması davasından başka bir şey değildir.”

DÜZENLEMENİN DERHAL GERİ ÇEKİLMESİNİ TALEP EDİYORUZ

Gegeoğlu, açıklamasını şöyle sonlandırdı: “Biz Atatürk Devrimlerinin uygulayıcısı kadınlar olarak, kadını toplumdan dışlayan her türlü uygulamanın karşısında olduğumuzu ve mücadelemize devam edeceğimizi bir kez daha duyuruyoruz. Bu düzenlemenin derhal geri çekilmesini talep ediyoruz.”

Google Play Store’dan Medya Keşan uygulamasını indirmek için BURAYA TIKLAYINIZ

Apple Store’dan Medya Keşan uygulamasını indirmek için BURAYA TIKLAYINIZ

Facebook sayfamız için BURAYA TIKLAYINIZ

Twitter için BURAYA TIKLAYINIZ

Instagram için BURAYA TIKLAYINIZ

Google plus için BURAYA TIKLAYINIZ

Youtube Kanalımız için BURAYA TIKLAYINIZ

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol