Demirkan, sürücüleri telefon konusunda uyardı

Keşan Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mahmut Demirkan, araç kullanırken cep telefonu ile gerek arama yapmak, gerekse konuşmak gibi davranışların, dikkat dağıttığının altını çizerek, basit bir arama yaparken bile, tehlikeli bir durumun gözden kaçırılma olasılığının %29 olduğunu söyledi.

Demirkan, sürücüleri telefon konusunda uyardı

Keşan Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mahmut Demirkan, araç kullanırken cep telefonu ile gerek arama yapmak, gerekse konuşmak gibi davranışların, dikkat dağıttığının altını çizerek, basit bir arama yaparken bile, tehlikeli bir durumun gözden kaçırılma olasılığının %29 olduğunu söyledi.

Medya Keşan
Medya Keşan
24 Temmuz 2017 Pazartesi 10:38
229 Okunma
Demirkan, sürücüleri telefon konusunda uyardı

GİZEM GÖRÜR

Demirkan, araç kullanırken cep telefonu ile arama yapmanın, çalan telefona cevap vermenin veya numara çevirmek gibi davranışların, sürücünün dikkatinin dağılmasına,  konsantrasyonunun bozulmasına neden olarak kazaya yol açabileceğinin altını çizdi. Aracın güvenli bir biçimde yol almasının, her şeyden önce sürücünün sorumluluğu altında olduğunu vurgulayan Mahmut Demirkan, "Bu nedenle bütün sürücüler aracı kontrol etmesini güçleştiren bu durumları öğrenerek kaza riskini azaltmaya yönelik önlemler alabilirler. Araç içinde cep telefonunu kapalı tutmak bu açıdan en etkili önlemdir. Cep telefonlarının kullanımı sırasında sürücüler daha fazla hata yapmakta, bazı tehlikeli durumların ya hiç farkına varamamakta ya da önlem almakta geç kalmaktadırlar. Yapılan bir araştırmaya göre bu gecikme çevresel koşullara, aracın o andaki hızına ve sürücünün yaşına bağlı olarak 0.6 saniyeden 0.9 saniyeye kadar artabilmektedir. Saatte 60 km hızla giden bir otomobilin sürücüsünün frene basmasının bu kadar gecikmesi durma mesafesinin 15 metre daha artması demektir." dedi.

TELEFON SÜRÜCÜNÜN DİKKATİNİ DAĞITIYOR

Yapılan aynı araştırmada, cep telefonuyla konuşan bir sürücünün, çevresindeki tehlikeli durumların bazılarını hiç fark edemediği tespitinde bulunduğunu ifade eden Demirkan, “Buna göre sürücülerin basit bir arama yaparken %20, zihni çok fazla meşgul eden bir görüşme yaparken ise %29 olasılıkla tehlikeli bir durumu gözden kaçırabileceği bulunmuştur. Cep telefonunu kullanımı yalnızca numara çevirirken ya da konuşurken değil, telefon beklerken ve görüşme bittikten sonraki süre içinde bile kaza riskini arttırıcı bir etki yapmaktadır. 699 sürücü üzerinde yapılan bir başka araştırmada görüşme bittikten sonraki 5 dakika içinde kaza olasılığının 4.8 kat, 15 dakika içinde ise 1.3 kat daha fazla olduğu bulunmuştur. Birçok araştırmada doğrulanan başka bir bulgu ise, ele alınmadan kullanılan araca bağlı telefonların kaza riski açısından hiç bir yarar sağlamamasıdır. Çünkü sürücü için dikkat dağıtıcı olan yönü telefonun fiziksel özellikleri değil, konuşmanın yoğunluğudur.” diye konuştu.

TELEFON ZİHİNSEL OLARAK DA MEŞGUL EDİYOR

Yapılan araştırmalarda bir başka bulguya da sıklıkla rastlandığını belirten Mahmut Demirkan, bu rastlantının, cep telefonu kullanan sürücülerin, hızlarını azaltması olduğunu bildirerek, şunları söyledi; “Bir anlamda sürücüler aracı kontrol etmek amacıyla olabilecek hataları telafi etmeye çalışmaktadırlar. Ancak bu daha önce belirtilen tehlikeleri ortadan kaldırmak için yeterli olmamaktadır. Cep telefonu kullanan sürücülerin tehlikeli bir durumda hiç tepki vermeme olasılığı da bulunmaktadır. Bu da %12'ye kadar ulaşabilen ve trafik güvenliği açısından göz ardı edilmemesi gereken yüksek bir orandır. Sürücünün deneyimli olması veya cep telefonu kullanmaya alışkın olması da riski azaltmaya yetmemektedir. Hem telefon kullanmaya alışkın hem de deneyimli sürücüler oldukları halde bu kişilerin iki-üç kat daha fazla hata yaptıkları gözlenmiştir. Son yıllarda yapılan araştırmalar cep telefonu kullanımının kişiyi fiziksel olarak meşgul etmesinden çok artan zihinsel faaliyet ve buna bağlı olarak dikkatin dağılması, konsantrasyonun bozulması nedeniyle kaza riskini arttırdığına işaret etmektedir. Bu nedenle: En etkili önlem araç kullanırken cep telefonunu kapalı tutmaktır.”

Google Play Store’dan Medya Keşan uygulamasını indirmek için BURAYA TIKLAYINIZ

Apple Store’dan Medya Keşan uygulamasını indirmek için BURAYA TIKLAYINIZ

Facebook sayfamız için BURAYA TIKLAYINIZ

Twitter için BURAYA TIKLAYINIZ

Instagram için BURAYA TIKLAYINIZ

Google plus için BURAYA TIKLAYINIZ

Youtube Kanalımız için BURAYA TIKLAYINIZ

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol