Dinç: "Teknik eleman sıkıntısı var"

Makine Yüksek Mühendisi Murat Dinç, doğal gaz tesisatı döşeme işinde yaşanan kalifiye eleman sorununa, dün yaptığı açıklamada dikkat çekti.

Dinç: "Teknik eleman sıkıntısı var"

Makine Yüksek Mühendisi Murat Dinç, doğal gaz tesisatı döşeme işinde yaşanan kalifiye eleman sorununa, dün yaptığı açıklamada dikkat çekti.

Medya Keşan
Medya Keşan
18 Ağustos 2017 Cuma 09:26
337 Okunma
Dinç: "Teknik eleman sıkıntısı var"

AYŞİN SEÇİL GEZER

Trakya Üniversitesi Keşan Meslek Yüksekokulu’ndaki Gaz ve Tesisatı Programı’nın 1 kişi tarafından tercih edildiğinin hatırlatılması üzerine Dinç, şu yorumda bulundu: “Bu gerçekten üzücü bir durum. Üzücü olmasının nedeni; şu anda Keşan’a doğalgaz gelmesi sebebiyle en çok sıkıntı çektiğimiz konu teknik eleman yani usta sıkıntısı. Bu anlamda da alttan yetişme konusunda talep olmayınca işlerin yavaş gitmesine ya da geç bitmesine sebep oluyor. Ben bu olaya şöyle bakıyorum; sadece bir günlük sorun değil. Genel anlamda Milli Eğitimin, öğrencileri teknik okullara yönlendirme ve teknik okulları cezbedici hale getirememesinden dolayı yıllardan beri süren bir problem bu. Yani şu an günlük bir sıkıntı değil bu olay. Tabi her aile de istiyor ki çocuğu okusun, doktor, mühendis, avukat, öğretmen olsun. Kimse ben çalışayım, el emeğimin parasını kazanayım derdinde değil. Bu meslekler de kutsal meslekler ama sonuçta bu ülkede ciddi anlamda bir teknik eleman sıkıntısı var. Bu da dediğim gibi lise çağına gelmiş çocuklarla değil de ortaokul çağındaki çocuklara bir şeyler aşılamakla elde edilebilir. Siz çocuğun 17-18 yaşına gelene kadar teknik anlamda altyapısını hazırlamayıp, 18 yaşına geldiğinde ‘al sen doğalgazcıda çalış’ dediğinizde kim olsa tereddüt eder. Bu anlamda dediğim gibi bu işin kökeni aslında teknik liseler yani endüstri meslek liseleridir. Bundan 4-5 yıl önce ya da 10 yıl önce başlayan öğrenci azalması, talep azlığı şu anda da yüksekokullarda ya da meslek yüksekokullarında tercih potansiyelinin az ya da hiç olmaması gibi bir sonuç doğuruyor. Perşembe’nin gelişi Çarşamba’dan belli olur misali bu şekilde özetleyebiliriz.” dedi.

MESLEK LİSELERİNE ÖNEM VERİLİP, CAZİBE MERKEZİ HALİNE GETİRİLMESİ LAZIM

Meslek liselerine yeteri kadar önem verilmediğinin altını çizen Dinç, şunları söyledi: “Bu olayın yegâne çözümü şudur; meslek liselerine önem verilip, cazibe merkezi haline getirilmesi lazım, ancak bu şekilde olur. Normal düz liseden mezun, alt yapısı olmayan lise öğrencilerinin teknik okulları tercih etmesi beklenemez zaten. Şu anda Keşan’da doğalgaz işini yapan mühendislik firmaları var. En büyük sıkıntımız usta sıkıntısı. Ustalar da sokakta yetişmiyor. İşi bilen eleman sayısı çok az. O yüzden öğrencilerin ek kontenjanlarda bu bölümleri tercih etmeyi düşünenler varsa 1 dakika bile düşünmeden tercih etsinler.  Şu an itibariyle onlara iş garantisini şahsım adına ben verebilirim. Keşan’da 100’e yakın firma oldu bu anlamda. İlerde artacak bir potansiyel de var önümüzde. Bu işin daha yüzde 5’lik kısmı bile olmadı Keşan’da. Bu bölümü tercih edenler, kazanıp da bitirenler kesinlikle iş sıkıntısı çekmezler. Benim tek tavsiyem bu.”

Google Play Store’dan Medya Keşan uygulamasını indirmek için BURAYA TIKLAYINIZ

Apple Store’dan Medya Keşan uygulamasını indirmek için BURAYA TIKLAYINIZ

Facebook sayfamız için BURAYA TIKLAYINIZ

Twitter için BURAYA TIKLAYINIZ

Instagram için BURAYA TIKLAYINIZ

Google plus için BURAYA TIKLAYINIZ

Youtube Kanalımız için BURAYA TIKLAYINIZ

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol