Gaytancıoğlu: “Tarım kredi kooperatifleri, CHP iktidarında var olacak”

AYŞİN SEÇİL GEZER

Gaytancıoğlu: “Tarım kredi kooperatifleri, CHP iktidarında var olacak”

AYŞİN SEÇİL GEZER

Medya Keşan
Medya Keşan
17 Mayıs 2017 Çarşamba 10:00
356 Okunma
Gaytancıoğlu: “Tarım kredi kooperatifleri, CHP iktidarında var olacak”

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Edirne Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, dün, Keşan’a gelerek, düzenlediği basın toplantısında, Tarım Kredi Kooperatifi ve Et ve Balık Kurumu’yla yapılan canlı hayvan ithalatında yaşanan yolsuzlukla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

CHP İlçe Başkanlığı Lokali’nde düzenlenen toplantı, saat 14.00 sıralarında başladı. Toplantıya, Gaytancıoğlu’nun yanı sıra, İlçe Başkanı Erdoğan Gümülcineli, Edirne İl Genel Meclisi Üyesi Mehmet Ali Yetim, parti yöneticileri ve bazı partililer katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Gümülcineli, bugün burada, Edirne Milletvekili Okan Gaytanıoğlu’nun Türkiye gündemi ve Tarım Kredi Kooperatifi’nde yaşananlarla ilgili olarak, bilgilendirmede bulunacağını kaydetti. Daha sonra söz alan Gaytancıoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD’ye gittiğini hatırlatarak, şunları söyledi: “Bizim 30 yıldır mücadele ettiğimiz terör örgütü PKK ya da YPG’ye, ABD tarafından ağır silah yardımında bulunuluyor. Ama bu gündemde yer tutmuyor. Sadece meclisi çalıştırmamakla ve gündemi takip etmemekle, AKP gündem değiştirmeye çalışıyor. Biz her fırsatta, Türkiye’nin gerçek gündeminden bahsetmek istiyoruz. Gerçek gündemimizde; terör ve işsizlik vardır. İşsizlik rakamları açıklandı ve bu oran şuanda yüzde 12.6’dır. Genç işsizlerde bu oran daha fazladır. Biz gündemin bu olduğunu söylüyoruz ama AKP farklı konuları dile getirmeyi tercih ediyorlar.”

BORÇLARI YAPILANDIRMAKLA İŞLER ÇÖZÜLMÜYOR

Meclise, borçların yapılandırması konusunun geleceğinin altını çizen Okan Gaytanıoğlu, “Borçları 7 defa yapılandırdılar ama 8’inciye yeniden yapılandırıyorlar. Bu borçları yapılandırmakla işler çözülmüyor. Vergiyi toplayamıyorsunuz. Çünkü sizin yönteminiz yanlıştır. CHP iktidar olduğunda, bu sorunun ortadan kalkacaktır. Örnek vermek gerekirse; emeklinin geçim standardını yükseltirsiniz ve harcama yapar. Taşeron işçileri kadroya alırsınız, durumları düzelir ve ekonomiye katkıda bulunurlar. Çiftçinin alın terini ödenir ve yine ekonomiye katkıda bulunulur. İstihdam sahaları açılırsa ve işsizlik ortadan kalkarsa, insanlar devlete olan vergilerini öderler. Böylece borçların yeniden yapılandırılmasına gerek duyulmaz. Ama AKP bizleri hiç dikkate almıyor ve Türkiye’nin gündemini sürekli kendi gündemiyle değiştiriyor.” diye konuştu.

HİÇBİR ZAMAN EMELLERİNE ULAŞAMAYACAKLAR

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e edilen hakaretlerle ilgili de değerlendirmelerde bulunan Gaytancıoğlu, şöyle devam etti: “Kendisine yazar diyen kişiler, Atatürk’e dil uzatma cesaretinde bulunabiliyorlar. Hala AKP’li belediyelere giderek konuşmalar yapıyorlar. Şu anda, Türk milletinden gelen büyük tepkiler nedeniyle, o kişiler dil uzatmıyorlar ama bir provasını yaptılar. Fakat onlar hiçbir zaman emellerine ulaşamayacaklar. Türk Milleti her zaman olduğu gibi yine Atasına sahip çıkmaya devam edecektir.”

KOOPERATİFLERİN ÇOK GÜÇLÜ OLMASI GEREKİYOR

Türkiye’de Tarım Kredi Kooperatifleri’nin olması gerektiğinin altını çizerek, sözlerine devam eden Okan Gaytancıoğlu, “Kooperatiflerin çok güçlü olması gerekiyor. Çiftçiye, ucuz ve düşük faizli krediler sağlamalıdır. Çiftçinin tarımdaki girdilerini en uygun fiyata sağlamalıdır. Yönetiminde çiftçiler olmalı ve iyi şekilde denetlenmelidir. Tarım Kredi Kooperatifleri’ni Atatürk kurmuştur ve bugüne kadar çiftçiye çok büyük desteklerde bulunmuştur. CHP iktidarında, daha güçlü bir kooperatif olacaktır.” dedi.

YÖNETİM KURULU ÜYELERİNİN MAAŞLARINI HALA MERAK EDİYORUZ

Tarım Kredi Kooperatifi’nin işleyişi ve icraatlarıyla ilgili hazırladığı dosyayı basın mensuplarıyla paylaşan Gaytancıoğlu önümüzdeki hafta konuyla ilgili gensoru vereceğini belirterek, şunları kaydetti: “Kooperatif, hiç iyi yönetilmiyor ve geçtiğimiz yıl genel müdürün maaşının yüksekliğiyle ilgili bir önerge vermiştim. Buradan tekrar soruyorum: Genel Müdürün maaşı acaba Bakanın dediği gibi indi mi? Yönetim Kurulu üyelerinin maaşlarını hala merak ediyoruz. İşsiz sayısı 7 milyona ulaşmış bir ülkede, asgari ücretin bin 404 TL olduğu bir ülkede, insanlar geçinemezken bu arkadaşların maaşları neden bu kadar yüksek?”

CHP OLARAK, BUNU NEDEN ÖDÜYORSUNUZ DİYE SORDUK

Tarım Kredi Kooperatifi’nin satın aldığı ve sonrada ismini değiştirmek için yarışma açtığı sigorta şirketiyle ilgili eleştirilerde bulunan Okan Gaytancıoğlu, “Günümüzde böyle bir yarışmayı duyurmak çok mu zordur? Hele Tarım Kredi gibi gazetesi olan bir çiftçi kuruluşunun böyle bir yarışmayı duyurması çok mu zordur? Gazetenize bir ilan verirsiniz, bir isim yarışması düzenliyoruz dersiniz. Ama nedense bir ajansı seçtiler. Ajansa da tam 660 bin 800 TL ödediler. Çiftçinin parasıyla ödüyorlar bunu. Biz de CHP olarak, bunu neden ödüyorsunuz diye sorduk. İsim yarışması sonucunda hangi isim birinci çıktı? Bilmiyoruz. Yönetim Kurulu toplanıyor, Bereket Sigorta olarak bir isim buluyorlar. Yani isim yarışması sonucunda kime 20 bin TL verdiniz? Kime mansiyon ödülü verdiniz? Onu da inanın bilmiyoruz.” şeklinde konuştu.

TARIM KREDİ KOOPERATİFİ Mİ, AKP’NİN OLUŞTURDUĞU BİR GENEL MÜDÜRLÜK MÜ?

Gaytancıoğlu açıklamasına şöyle devam etti: “Tarım Kredi Kooperatifi’ni başka bir sorunu, Tarım Kredi’nin bazı şirketi var. Bu şirketlerin yönetim kurulu üyeleri var. Tarım Kredi’nin şirketlerinin olması çok normaldir. Yönetim Kurulu üyelerinin olması çok normaldir. Bunların genellikle çiftçilerden oluşması gerekir. Çiftçilerin de bir partisi olmaması gerekir. Bakın, Tarım Kredi Gıda Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi Yönetim Kurulu üyelerinden birisi Şemsettin Emir, Edirne Eski AKP Milletvekili. Diğeri Yaşar Ataç, 25 ve 26’ıncı Dönem AKP Niğde Milletvekili Adayı. Sonra Ramazan Arkan, AKP üyesidir. Ali Rıza Özdemir Gübretaş Yönetim Kurulu Üyesi AKP Eski Belediye Meclis Üyesi. Yani 6 kişiden 4’ü AKP’li. Yani burası Tarım Kredi Kooperatifi mi, AKP’nin oluşturduğu bir genel müdürlük mü?”

HAYVANLARI İTHAL EDERKEN BAKIN NE YAPMIŞLAR

Tarım Kredi Kooperatifi’nin Et ve Balık Kurumu’yla ortaklaşa ithal ettikleri hayvanların öldüğüne de, kayıt düşen Okan Gaytancıoğlu şunları dedi: “Tarım Kredi Kooperatifi maalesef Et ve Balık Kurumu'yla ortak olarak bu hayvanları ithal etti. Bu hayvanlar erkek hayvan ve gördüğünüz gibi çamur içerisinde perişan vaziyette. 5 bin tanesi ilk partide 750 tanesi öldü, 8 bin tanesi ikinci partide 800 tanesi öldü. Tabi ölünce basına yansıyınca biz hemen girişimde bulunduk. Soruşturma açtılar ve bir suçlu buldular. Yıllarca Tarım Kredi Kooperatifleri'nde veteriner olarak çalışmış Recep Yamaç isimli bir arkadaşımıza suçu yıkmışlar. Görevden el çektirmişler. Ama bu hayvanları ithal ederken bakın ne yapmışlar.”

KİM OLDUĞUNU BİLMİYORUZ

Gaytancıoğlu, açıklamasına şöyle devam etti: “Darbeden 3 gün sonra 3 milyon Euro'yu bir şirkete çıkartıyorlar. Şirketin merkezi Macaristan'da. Fakat hayvanlar bir türlü gelmiyor. Niye gelmiyor diye merak ediyorlar. Sonrasında başka iki şirket daha kuruluyor. Birisi Letonya'da, diğeri Estonya'da. Bu şirketler ilk kurulan şirketin 3 milyon Euro'sunu ödüyorlar Tarım Kredi'ye. Nasıl bir ilişkiyse? Bu ilişkilerin arkasında bir isim var. Bu isim herkes tarafından biliniyor, ben de buradan CHP olarak soruyorum. Kimdir bu Harun Aykul? Harun ağabey olarak biliniyor. Hayvan ticaretinde bu işleri yapan kişi olarak biliniyor. Hayvanların bulunup Türkiye'ye getirilmesinde sözüm ona simsarlık yapan birisi. Herkes biliyor ama kim olduğunu bilmiyoruz.”

PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ

Okan Gaytancıoğlu, CHP olarak, bu olayların hiçbirinin peşini bırakmayacaklarını belirterek, “Türkiye tarımının neden kötü durumda olduğunu şimdi çok daha iyi anlıyoruz. Tarım kredi kooperatifleri gibi Atatürk'ün 1 No’lu ortak olduğu, Mersin Silifke Teke Köyü'ne giderek 1 No'lu ortak olup herkese kurulmasını örnek olarak gösterdiği bir büyük kooperatif birliğinin lekelenmesini istemiyoruz. Tarım kredi kooperatifleri CHP iktidarında da var olacak, güçlenerek var olacak.” dedi.

ÖLÜ HAYVAN İTHALATI YAPILIR MI?

Gaytancıoğlu, açıklamasını şöyle tamamladı: “Ölü hayvan ithalatı yapılır mı? Hayvanlar geldiği zaman Türkiye’de ölür mü? Canlı hayvan ithalatında, kırmızı et ithalatında yüzde 250 gümrük vergisi var. Gümrük vergilerini sıfırlıyorsunuz, bu şekilde getiriyorsunuz. Madem ihtiyacınız var ve bu hayvanları alacaksınız, besleyeceksiniz. Milyonlarca euro para veriyorsunuz. Bunun çözümü, Türkiye’nin özüne dönmesi ve gerçek gündemini konuşmasıdır. Türkiye’nin gerçek gündemi bunlardır.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol