Helvacıoğlu ve Yörük, TOBB 73. Genel Kuruluna katıldı

Keşan TSO (Keşan Ticaret ve Sanayi Odası), Keşan TB (Keşan Ticaret Borsası) ve İpsala TB (İpsala Ticaret Borsası) Yöneticileri, Türkiye özel sektörünün çatı kuruluşu olan TOBB’un (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) 73. Genel Kuruluna katıldı.

Helvacıoğlu ve Yörük, TOBB 73. Genel Kuruluna katıldı

Keşan TSO (Keşan Ticaret ve Sanayi Odası), Keşan TB (Keşan Ticaret Borsası) ve İpsala TB (İpsala Ticaret Borsası) Yöneticileri, Türkiye özel sektörünün çatı kuruluşu olan TOBB’un (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) 73. Genel Kuruluna katıldı.

Medya Keşan
Medya Keşan
26 Mayıs 2017 Cuma 00:00
315 Okunma
Helvacıoğlu ve Yörük, TOBB 73. Genel Kuruluna katıldı

HABER MERKEZİ

Genel Kurulda, 2016 Türkiye Ekonomik Raporunu, Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Türkiye Ekonomik Raporu İnceleme Komisyonu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu sunarken Keşan TB Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Yörük de TOBB Hayvancılık Kurulu’na başkanlık etti.

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde TOBB ETÜ Spor Salonu’nda gerçekleştirilen 73. Genel Kurul’a Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bakanlar, TOBB delegeleri, camianın temsilcileri ile Keşan ve İpsala Oda Borsalarını temsilen; Keşan TSO’dan Meclis Başkanı Yüksel Alioğlu, Yönetim Kurulu Başkanı, TOBB Delegesi ve Türkiye Ekonomik Raporu İnceleme Komisyonu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Meclis Üyesi ve TOBB Delegeleri Sebahattin Karlıdağ ve M. Ekrem Şanlı, Meclis Üyesi ve TOBB Medikal Sektörü Meclis Üyesi Faik Helvacıoğlu ile Genel Sekreter Erdem Başak, Keşan TB’den Meclis Başkanı Necmi Kaymaz, Yönetim Kurulu Başkanı, TOBB Delegesi ve TOBB Hayvancılık Kurulu Başkanı Yusuf Yörük, Meclis Üyesi ve TOBB Delegesi Adnan İnan, Yönetim Kurulu Üyesi ve TOBB Delegesi Murat Orhun, Yönetim Kurulu Üyesi Üzeyir Küçükyaman, Meclis Üyesi Zeki Karagöz, Genel Sekreter Emine Kaymak ve Personel Caner Çetin, İpsala TB’den Meclis Başkanı Necati Görür, Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Delegesi İbrahim Girgin, Meclis Üyesi Ümit Sezer, Genel Sekreter Cüneyt Altunbaş ve Personel Atılım Gültekin katıldı.

Genel Kurulda birçok Bakanlık temsilcisiyle bölge ve bölge sorunları konusunda temas sağlanırken, Keşan ve İpsala Oda-Borsa Yöneticileri, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Gümrük Müfettişliğinde Görevli Keşanlı Burak Ürkmez’i ziyaret etti ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Danışmanı Prof. Dr. Necdet Budak ile bir araya gelinerek Keşan Gıda İhtisas OSB konusunda destek istendi.

TÜRKİYE’NİN YARININI, BUGÜNÜNDEN ÇOK DAHA GÜZEL YAPMA ZAMANI

73. Genel Kurulda konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, yeni hükümet sistemiyle güçlenen ve hızlanan yönetimde, kararların daha hızlı alınacağını belirtirken, “Devletteki çarkların hızlanması, bürokrasinin aşılması, özel sektöre olumlu yansıyacak. Böylece Zaman, daha güçlü Türkiye için, dayanışma içinde olma ve geleceğe odaklanma zamanı. Türkiye’nin yarınını, bugününden çok daha güzel yapma zamanı. Yeni hükümet sistemiyle güçlenen ve hızlanan yönetimde, kararlar daha hızlı alınıp uygulanacak. Devletteki çarkların hızlanması, bürokrasinin aşılması, özel sektöre olumlu yansıyacak. Böylece ekonomide yeni bir büyüme modelini ve kalkınma hamlesini hazırlayabileceğiz” dedi. Türkiye’nin, son 15 senede müthiş bir ekonomik gelişme gösterdiğinden söz eden Hisarcıklıoğlu, artık yarına odaklanmak ve geleceğe birlikte yürümek gerektiğinin altını çizdi. Hisarcıklıoğlu konuyla ilgili şu sözleri dile getirdi: “Reform ateşini yeniden canlandırmanın önemi üzerinde duran TOBB Başkanı, hep birlikte çalışarak yeni büyüme hikâyesini tüm dünyaya göstereceklerini bildirdi. Avrupa’daki aşırı uç siyasetin yükselişi, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki başkanlık seçimi, dünya gündemine damgasını vurdu. Küresel ekonomi, hala kriz öncesi seviyelere ulaşamadı. Üstelik giderek büyüyen korumacılık tehlikesiyle karşı karşıyayız. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yeni yönetim, Avrupa’daki seçimlerde yükselen popülizm; korumacılık yanlısı politikaların artacağı sinyalini veriyor. Korumacılık, gelişmekte olan ülkelerin aleyhinedir ve küresel gelirin adil dağılmasını engeller. Dünyada bunlar olurken, çevre coğrafyamızda sıkıntılar devam ediyor. Suriye’deki insani dramın yükünü de Türkiye omuzluyor. Ülkemizde bulunan sığınmacı sayısı 3 milyon 600 bini aştı. Böylece Türkiye, dünyada en fazla sığınmacı ağırlayan ülke konumuna geldi. Hükümetimizin yurtdışında başlattığı imaj kampanyasına da her türlü katkıyı verdik. Çünkü bu vatan bizim. Bu devlet, milletin. Millet varsa, devlet var.”

MİLLETÇE HİÇBİR EMEĞİMİZ ZAYİ OLMADI

Hisarcıklıoğlu, ikinci önemli konu olarak yatırımcıların güvenini yeniden tesis etmek için bir arada bulunduklarına değinerek sözlerini şu şekilde sürdürdü: “İkinci önemli konu yatırımcıların güvenini yeniden tesis etmek ve yükseltmekti. Bunun için önce, Türkiye’de yatırım yapmış en büyük 300 uluslararası şirketi, sonra da 81 ilin kanaat önderleri olan Oda ve Borsa Başkanlarımızı, Sayın Cumhurbaşkanımızla ve Başbakanımızla bir araya getirdik. Olan biteni doğrudan liderlerimizden dinleyince, tedirginlikleri kayboldu. Herkes ileriye bakmaya başladı. “Peki, dünyaya anlattınız, yatırımcıları da topladınız, konuştunuz. Sonuç ne oldu?” diye soranlar olacaktır. Size iki rakam vereyim. Darbe girişimi öncesindeki 7 ayda Türkiye’ye gelen küresel sermaye miktarı, 6,3 milyar dolar. Sonraki 7 ayda gelen yatırımsa, bunun üzerinde, tam 7,1 milyar dolar. Yani çok şükür, milletçe hiçbir emeğimiz zayi olmadı. Yatırımcıların ve piyasaların güvenini yeniden kazandık. İşte bu, Türkiye’ye güvenin eseridir. Türkiye’nin geleceğine güvenin eseridir.

Odaklandığımız üçüncü alan da, küresel rekabette bizi öne çıkaracak adımlardı. İş ve yatırım ortamını iyileştirmek üzere, Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde, Başbakanımızla ve Bakanlarımızla birlikte çalıştık. Bu çalışmaların pek çoğu da hayata geçti, geçiyor. En çok üzerinde durduğumuz konu, istihdamdı.İstişare ve ortak aklın sonucunda kazanan Türkiye oldu. Tüm bunları mümkün kılan size, Başbakanımıza ve bakanlarımıza teşekkür ediyorum. Bir diğer önemli konu da; firmalarımız daha fazla kredi kullanmak zorunda. Ama faiz oranları, rakibimiz olan ülkelerin çoğundan yüksek. Sağ olun, bu konuda bizim hissiyatımızı hep dile getirdiniz, bizi yalnız bırakmadınız. Sizin sayenizde yüksek faize karşı güçlü bir ses ortaya koyduk. Yüksek faize karşı savaşımızı aynı kararlılıkla sürdürmeliyiz. Bankalar rekor karlar açıklarken, bu faiz oranları reva mıdır? Sıkıntı yaşadığımız bir başka alan, yargı sistemi. İş Mahkemelerinin de düzenlenmesini bekliyoruz. Zira davalarda işveren yüzde 99 haksız çıkıyor. Bütün işverenler, nasıl haksız oluyor, anlamak mümkün değil. İş uyuşmazlıklarında “zorunlu arabuluculuğun” hayata geçmesini bekliyoruz. Ayrıca, belirli tutarın altındaki ticari uyuşmazlıklarda da tahkim zorunlu olsun istiyoruz. Hükümetimiz, bizim de görüşümüzü alarak, “Cazibe Merkezleri” programını hazırladı. Özellikle Doğu’daki illerimizde büyük bir moral ve heyecan ortaya çıktı. Bu projeyi de hızlandıralım ve kaynakları artıralım.

Son yıllarda KDV sisteminde ciddi sıkıntılar yaşamaya başladık. Özel sektör olarak Maliye’den yüz milyarlarca alacağımız var. Malımızı vadeli satıyoruz. Ama parasını almadığımız malın KDV’sini peşinen ödüyoruz. Biriken ve alamadığımız KDV yüzünden, kredi kullanmaya mecbur kalıp, banka kapılarında bekliyoruz. Sağ olsun, Maliye Bakanımız bu konuda kapsamlı bir çalışma başlattı. Bunun sonuçlanmasını bekliyoruz. Zaman, daha güçlü Türkiye için, dayanışma içinde olma ve geleceğe odaklanma zamanı. Türkiye’nin yarınını, bugününden çok daha güzel yapma zamanı. Allah gönlümüzü zengin, emeğimizi ve kazancımızı bereketli kılsın. Milletimizin birliğini, dirliğini ve kardeşliğini daim kılsın. Yolumuz, bahtımız her daim açık olsun. Allah, yar ve yardımcımız olsun.”

BU SALON TÜRKİYE'NİN YELPAZESİDİR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TOBB'un çatısı altında Türkiye'nin gelişmesi, kalkınması, büyümesi için gayret gösteren, ter döken, emek veren herkese teşekkür etti. Erdoğan, Genel Kurulda 81 ilden seçimle göreve gelen oda ve borsa başkanlarından meclis üyelerine kadar iş dünyasının seçkin temsilcilerinin yer aldığını bildirdi. İş dünyasının aynı zamanda bulundukları şehirlerin kanaat önderleri, sivil toplum temsilcileri olduğuna işaret eden Erdoğan, "Temsil ettiği geniş iş, fikir ve dünya görüşü yelpazesiyle bu salon, aslında Türkiye'nin yelpazesidir. İş dünyamızın lokomotifliği, itici gücü, emeği ve desteği olmadan hedefimize ulaşmamız mümkün değildir. Üreten, istihdam oluşturan, ihracat yapan, hep daha iyisine ulaşmak için gayret gösteren sizlerin azmi, heyecanı, enerjisi bizim için en büyük güç kaynağıdır." ifadesini kullandı.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol