​İki dernek, Enez için buluştu

HABER MERKEZİ

​İki dernek, Enez için buluştu

HABER MERKEZİ

Medya Keşan
Medya Keşan
25 Mayıs 2017 Perşembe 00:00
398 Okunma
​İki dernek, Enez için buluştu

2017 Enez Yılı etkinlikleri nedeniyle ortak çalışma alanlarını belirlemek üzere Kartopu Enez Gönüllüleri Derneği ile Dedeağaç’ta çalışmalarını sürdüren Ellinomouseio AINOU (Enez) Derneği, Dedeağaç’ta buluştu.

Genellikle mübadele öncesi Enez’de yaşayan Hıristiyanların çocukları ile torunlarından oluşan ve 300 üyesi bulunan dernek Enez’le ilgili anıları, resimleri, belgeleri toplayıp arşivleyerek çalışmalarını sürdürüyor.

Bu buluşma konusunda bilgi veren Kartopu Enez Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ulaş Demiray: “Öncelikle AINOI Dernek Başkanı Sn. Stella Kladera’ya gösterdiği yakın ilgi ve misafirperverlikten dolayı teşekkür ederiz. Sn. Stella Kladera, geçmiş yıllarda Enez’i bir kaç kez ziyaret etti. Özellikle Eski Belediye Başkanı Ahmet Çayır döneminde bu ziyaretler Dedeağaç Belediye Başkanı’nın da katıldığı seviyelerde karşılıklı olarak sürdürüldü. Ancak mümkün olan, olması gereken ve geciken kapsamlı bir takım ortak çabalar başlatılamadı. Son bir kaç yılda ise bu seviyede bir buluşma yaşanmadı. Kartopu Derneği olarak Enez’de kent hafızasını oluşturmak, bir kent müzesi kurulması çalışmalarına destek olmak, Enez’in yurt içinde ve dışındaki değerlerine sahip çıkmak, AINOI Derneği’nin bu konudaki çok geniş bilgi, arşiv ve materyal zenginliğinden yaralanmak ve Enez’e taşıyabilmek amacıyla bu buluşmayı gerçekleştirdik. Çok verimli ve dostça bir çalışma oldu. Bilgi paylaşımının ötesinde birlikte bazı eylemlerde, örneğin Enez Kalesi’nin UNESCO Kültür Mirası listesine alınması gibi konularda ortak çalışmalar yapılması konusunda da fikir birliğine vardık.” dedi.

Enez Kaymakamı Elif Canan Tuncer Ersöz’e gezi öncesinde gerekli bilgiyi verdiklerini ifade eden Demiray,  dernek yetkililerinin Enez’deki davete katılacaklarını belirtti. Buluşmaya Kartopu Yönetim Kurulu Üyeleri’nin yanı sıra İl Genel Meclis Üyeleri Şenol Kılıç ve Erol Açık, Enez Belediye Meclis Üyesi Esin Savaş, Eski Belediye Başkanları Ahmet Çayır ve Mehmet Karagöz ( İpsala) ile Program Yönetmeni olarak İsmet Esengin katıldı.

Son Güncelleme: 25.05.2017 00:12
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol