PTT’nin şirketleşmesini protesto etti

Postane çalışanları ve vatandaşlar davul zurna eşliğinde protesto etti.

PTT’nin şirketleşmesini protesto etti

Postane çalışanları ve vatandaşlar davul zurna eşliğinde protesto etti.

28 Mart 2013 Perşembe 09:08
128 Okunma
PTT’nin şirketleşmesini protesto etti
 Edirne’de postane çalışanları ve vatandaşlar, PTT’yi anonim şirket haline dönüştürülen yasa tasarısının kabul edilmesini davul zurna eşliğinde protesto etti. Göbek atarak yasayı eleştiren postane çalışanları ve vatandaşlar daha sonra halay çekerek yasanın geri çekilmesini talep etti. 

Saraçlar Caddesi’ndeki PTT binası önünde toplanan postane çalışanları, dün komisyonda görüşülen PTT’yi anonim şirket haline dönüştüren yasayı protesto etti. Çevreden geçenlerin de destek verdiği eylemde postane çalışanları ve vatandaşlar davul zurna eşliğinde göbek atıp omuz omuza halay çekti.
Eylemci grup adına konuşma yapan Kamu-Sen Edirne İl Temsilcisi Alim Kanpolat, PTT’nin anonim şirkete dönüştürülmesi sürecinin ilk aşamada taşeronlaşmanın önünü açacağını ve bu sayede hizmet kalitesinin düşeceğini ve pahalılaşacağını belirtti. Sürecin sonunda PTT’nin özelleşeceğini kaydeden Kanpolat, “Hükümet bu yasa tasarısıyla PTT’nin düşük ücretlerle verdiği kamu hizmetini pahalı hale getirmeyi, çalışanları esnek, kuralsız ve iş güvencesiz istihdam etmeyi amaçlamaktadır. PTT’nin sunduğu kamu hizmetini sermayenin kar hırsına teslim edilmesi, PTT emekçilerinin ise köleleştirilmesi hedeflenmektedir” dedi.
Diğer yandan basın açıklamasının okunduğu sırada ezanın okunması üzerine eylemciler, gösteriyi yarıda bırakıp ezanın bitmesini bekledi. Ezanın bitmesiyle gösterilerine devam eden PTT çalışanları ve vatandaşlar davul zurna eşliğinde göbek atıp omuz omuza halay çekti.
Hükümet aleyhine sloganlar atan grup daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı.
Postane çalışanları, yasanın geri çekilmesi için ülke genelindeki tüm PTT işyerlerinde tam gün iş bıraktı. (İHA)

Son Güncelleme: 28.03.2013 09:10
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol