Şen: “İşçinin mağdur olduğu her yerde gereken desteği vermeye devam edeceğiz”

DİSK Trakya Bölge Temsilciliği ve Trakya’da DİSK’e bağlı sendikaların şube başkanları dün, Lüleburgaz’daki Kristal-İş Sendikası’nın Trakya Şubesi’ni ziyaret etti.

Şen: “İşçinin mağdur olduğu her yerde gereken desteği vermeye devam edeceğiz”

DİSK Trakya Bölge Temsilciliği ve Trakya’da DİSK’e bağlı sendikaların şube başkanları dün, Lüleburgaz’daki Kristal-İş Sendikası’nın Trakya Şubesi’ni ziyaret etti.

Medya Keşan
Medya Keşan
30 Mayıs 2017 Salı 09:58
291 Okunma
Şen: “İşçinin mağdur olduğu her yerde gereken desteği vermeye devam edeceğiz”

HABER MERKEZİ

Cam fabrikalarında sürdürülen eyleme destek verdiler. DİSK Trakya Bölge Temsilcisi Salim Şen, konuyla ilgili şunları dile getirdi: “Kristal-İş, bir süre önce şişe cam fabrikalarında grev kararı aldı. Ancak, bakanlar kurulu kararınca grev kararları ertelendi. İşçiler de, bakanlar kurulunun ertelemesi nedeniyle, grev başlattılar. Ayrıca, işverenle, anlaşamadıklarından ötürü toplu sözleşmelerini imzalayamadılar. İşyerlerini vardiya çıkışlarında terk etmiyorlar. İşçinin mağdur olduğu ve haksızlığa uğradığı her yerde gereken desteği vermeye devam edeceğiz.  Kristal-İş Sendikası’nın şişe cam iş yerlerinde çıkmak üzere olduğu grev Bakanlar Kurulunca ‘milli güvenliği bozucu nitelikte görüldüğü’ gerekçesiyle 60 gün süreyle ertelendi. ‘Milli güvenliği bozma’ gerekçesiyle ‘erteleme’ adı altında zaten sınırlı olan grev hakkının gasp edilmesi hükümet tarafından gelenek haline getirilmiştir. 2003 ve 2004’te Lastik-İş’in lastik ve Kristal-İş’in cam, 2005’te T. Maden-İş’in maden, 2014’te Kristal-İş’in cam ve T. Maden-İş’in maden işkollarında; Birleşik Metal-İş’in 2015 ve 2017’de metal işkolunda, sonrasında Banksis’in banka ve şimdi de bir kez daha Kristal-İş’in cam işkolundaki grevlerini engellemeye yönelik kararlara imza atan AKP iktidarı, işçi sınıfının grev hakkını tamamen ilga etmektedir. 12 Eylül 1980 askeri cuntasından beri sadece toplu sözleşme görüşmelerinde uyuşmazlık olması halinde tanınan grev hakkı, bugün darbecilerin verdiği yetkilerle toplu sözleşme uyuşmazlıklarında dahi kullanılamamaktadır. Hak grevi, dayanışma grevi, genel grev gibi diğer grev türleri ise zaten neredeyse unutturulmuştur. Şimdi ise mevcut Anayasanın 54. maddesinde yer alan ve Türkiye işçi sınıfının 1961’den beri anayasal güvence altına alınmış olan grev hakkı fiilen tümüyle ortadan kaldırılmış durumdadır. ‘Milli güvenlik’ her yasak için kullanılan keyfi ve soyut bir bahanedir. İşverenlerin sınırsız kar hırsı ‘milli’ bir mesele değildir. Türkiye’de çalışma yaşamındaki ‘güvenlik’ sorunu, işçilerin Anayasal haklarını kullanmalarıyla değil kitlesel işçi ölümleriyle açığa çıkmaktadır. Geçtiğimiz yıl 1970 işçi çalışırken yaşamını yitirmiştir.”

DİSK, CAM İŞÇİSİNİN YANINDA

Şen, “DİSK, cam işçisinin yanındadır” diyerek açıklamasını şöyle sonlandırdı: “İşçinin evine götüreceği ekmeği, işverenin ve Yüksek Hakem Kurulu’nun insafına bırakmak için uydurulan ‘milli güvenlik’ bahanesinin hiçbir inandırıcılığı yoktur. İşçi sınıfına kiralık işçiliği ve taşeron köleliği dayatanların, kıdem tazminatına göz dikenlerin, grev haklarını gasp edenlerin, patronların cebini ise teşviklerle, kamu kaynaklarıyla dolduranların kimin güvenliğini sağladığı, kime hizmet ettiği açıktır. İşçi sınıfının haklarına göz koyanlara, grev yasakçılarına hayır diyen DİSK, cam işçisinin yanında olduğunu ve Kristal-İş Sendikası ile tam bir dayanışma içinde bulunduğunu kamuoyuna ilan eder.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol