Keşan’ın kapıları sanata açılıyor

GİZEM GÖRÜR

Keşan’ın kapıları sanata açılıyor

GİZEM GÖRÜR

Medya Keşan
Medya Keşan
23 Mayıs 2017 Salı 09:57
1176 Okunma
Keşan’ın kapıları sanata açılıyor

Zerlanis Keşan Görsel Sanatlar ve Kültürel Araştırmalar Derneği Kurucu Başkanı ve Psikolojik Danışman Aydın Yıldırım, dün yaptığı açıklamada; derneğin yeni kurulduğunu belirterek, yapılacak çalışmalar hakkında bilgilendirmede bulundu.

“ZERLANİS, KEŞAN’IN HAK ETTİĞİ KÜLTÜREL DEĞERİ ÜRETMEK İÇİN YOLA ÇIKIYOR”

Yıldırım, derneğin eski belediye binasının 3. katında faaliyetlerine başladığını belirterek, şunları söyledi.“Keşan yüzlerce yıldır Trakya’nın yıldızı konumundadır. Kentimiz Avrupa ile Asya arasında bir geçiş yoludur. Doğu ile Batı arasında, İstanbul ile Atina arasında bir köprü vazifesindedir. Doğunun ve İslam’ın mukaddes birikiminin tüm evrensel değerlerini üzerinde barındıran; batının insan hakları, laiklik ve demokrasi mücadelesiyle yoğrulmuş bin yıllık bir bilince ulaşmıştır. Bir arada yaşama kültürü ile balkan kültürünün en müstesna kimliklerini bağrında barındırır. Çağdaşlığın, aydınlığın ve sosyal demokrasinin gülen yüzü olan Keşan’ımızda kültürel bir atılım yapmanın zamanı geldi de geçiyor. İşte bu sebeple bizler, bir avuç Keşan sevdalısı kültür ve sanat üretimi için harekete geçiyoruz. Keşan’a, bilime, sanata ve kültüre sevdalı tüm Keşanlıları da yanımızda olmaya çağırıyoruz. ZERLANİS, Keşan’ın fazlasıyla hak ettiği kültürel değeri yeniden ve yeniden üretmek için yola çıkıyor.”

KEŞAN GENÇLİĞİ, SAHNE TOZUYLA TANIŞACAK

Tiyatronun, güzel sanatların belki de en önemli dallarından biri olduğuna kayıt düşen Aydın Yıldırım, “Oyuncusunu karakter ve yetenek olarak, geliştirirken seyircisini de eğiten, bilinçlendiren ve aydınlatan bir işleve sahiptir. ZERLANİS olarak ilkokul, ortaokul, lise, üniversite ve yetişkin düzeylerde tiyatro atölyeleri açarak Keşan gençliğin sahne tozuyla ve en seçkin tiyatro oyunlarıyla tanışmasını sağlamayı hedefliyoruz. Yaratıcı drama özellikle eğitim sürecinde olan genç öğrencilerimizin ruhsal ve bilişsel gelişmelerine altın değerinde katkılar sağlamaktadır. Yetişme çağındaki bir çocuğu yaratıcı dram ile tanıştırmak o çocuğun hem şimdiki anında hem de geleceğinde inanılmaz büyük değişimlere yol açacak bir atılım sağlayacaktır. Bu sebeple ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde yaratıcı drama atölyeleri açmak derneğimizin ilk hedefleri arasında yer almaktadır.” şeklinde konuştu.

“EDEBİYATIN HER DALINDA ALTERNATİF ÜRETİMLER SUNMAK İSTİYORUZ”

Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti: “Yenidünyanın dili, en büyük iletişim aracı sinemadır. Türk sinemasının, dünya sinemasının, festival filmlerinin, belgesel arşivlerinin ve kısa film deryasının en nitelikli üretimlerini halkımızla buluşturmak için ücretsiz film gösterimleri ve festivaller örgütlemeyi hedefliyoruz. Edebiyatın her dalında alternatif üretimler sunmak istiyoruz. Gerek şiir gerekse öykü, roman ve düz yazı alanında ürün veren Keşan’ımızın kalem erbaplarının önünü açmak, onları söyleşiler ve imza günleri gibi etkinliklerle okurlarıyla buluşturmak istiyoruz. Ayrıca, büyük şehirlerden şairlerin, yazarların, gazetecilerin Keşan halkıyla buluştuğu söyleşiler de hedefimizdir. Paneller ve seminerler aracılığıyla son derece aktif, çağdaş ve sorgulayan bir tartışma kültürünü Keşan’da taçlandırmak istiyoruz.”

“SENSİZ BİR KİŞİ EKSİĞİZ”

Aydın Yıldırım, sözlerini şöyle tamamladı: “Keşan’da, Trakya’da kültürden ve üretimden bahsederken müziği anmamak mümkün mü? Gitardan kemana, klarnetten bağlamaya kadar gelecek talep doğrultusunda her türlü enstrüman kursunu açarak, gençlerimizin ihtiyacını karşılamak istiyoruz. Bünyemizde oluşturacağımız bir müzik grubu ile dinletiler organize edeceğiz. Ayrıca şehir dışından profesyonel grup ve sanatçıları davet edip konserler organize edeceğiz. Ayrıca, gücümüz doğrultusunda kısa film atölyeleri, fotoğrafçılık atölyesi, ritim atölyesi, film okuma atölyesi, felsefe atölyesi ve yakın tarih atölyesi de açmayı planladığımız atölyeler arasında. Sözün kısası Keşan kapılarını kültüre ve sanata açıyor. Sensiz bir kişi eksik olduğumuzu sakın unutma. ZERNALİS yola çıktı. Yolumuz açık olsun.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Okay Simsar 12 ay önce

Keşan; Yıllar belki yüzyıllar öncesinden gerçekleşen seleksiyon. Avam'ın Sıradan'ın önce kalbur sonra kevgirle ayrıştırılıp damıtıldığı olağanüstü yaşam alanı. Keşanlıyım demek böylesine ayrıcalıklı bir etiket, böyle afili bir apolet... Yıllar önce Halkevi açılışında kullandığımız slogan geliyor aklıma "Keşan kapılarını kültüre açıyor" demiştik. Oysa bu medeniyetlerin kesişme noktası efsane kente olsa olsa şunu diyebilirdik "Keşan ayrıcalığını yaşayan kültür ve sanat ailesine bir yenisi ekleniyor" Ayrıcalığının farkındalığıyla Zerlanis'e başarılar...