Rahim ağzı kanserine karşı tarama başlatıldı

AÇS-AP’da ücretsiz “smear testi” alınmaya başlandı

Rahim ağzı kanserine karşı tarama başlatıldı

AÇS-AP’da ücretsiz “smear testi” alınmaya başlandı

09 Ocak 2013 Çarşamba 02:38
171 Okunma
Rahim ağzı kanserine karşı tarama başlatıldı

 Keşan İlçe Sağlık Müdürü Dr. Ergün Kurtar, dün düzenlediği basın toplantısında, serviks (rahim ağzı) kanserine karşı erken teşhis için yapılan Smear Testi’ne başladıklarını ifade etti. Eski, 2 No’lu Sağlık Ocağı olarak bilinen ve tadilatı yapıldıktan sonra buraya taşınan Keşan İlçe Sağlık Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen ve 15.30’da başlayan toplantıda konuşan Kurtar, rahim ağzı kanserine dikkat çekti.  

“RAHİM AĞZI KANSERİ 2. SIRADA”

Kanser hastalığının günümüzde önemli bir halk sağlığı sorunu olarak gündemdeki yerini koruduğunu ifade eden Ergün Kurtar, “Sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sıradadır. Kanser konusunda toplumda farkındalık sağlanması ve toplum tabanlı tarama programları, kanserle mücadelede en etkili yöntemlerin başında gelmektedir. Toplum tabanlı taramaların amacı, hastalığın semptom veya bulguları ortaya çıkmadan önce hastalığı ortaya koyma amacına yöneliktir.

Kanserden Korunma ve Smear Tarama Programları’nın geliştirilmesi, jinekolojik kanserin mali, fiziksel ve ruhsal yükünü oldukça azaltacaktır. Özellikle kadınlarda, kansere bağlı hizmetler.com.tr ölümlerin ilk sırasında yer alan over ve serviks (rahim ağzı) kanseridir. Bu sebeple kadınların over ve serviks kanserine karşı erken teşhis için düzenli aralıklarla smear testi yaptırmaları gerekmektedir.”

“TEST, KORUYUCU SAĞLIK HİZMETLERİ KAPSAMINDA GERÇEKLEŞTİRİLECEK”

Kurtar, testin kouyucu sağlık hizmetleri kapsamında gerçekleştirileceğini vurgulayarak, şöyle dedi: “Keşan İlçe Sağlık Müdürlüğü olarak; tedaviden önce var olan iyilik halini korumayı ön planda tutmak amacıyla koruyucu sağlık hizmetleri kapsamında, İlçemizdeki 30-65 yaş arası tüm kadınlara Keşan Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Merkezinin yeni binasında Smear Testi ücretsiz alınacak olup, tetkik için Edirne KETEM’e (Kanser  Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi) gönderilecektir. İlçe Sağlık Müdürlüğü ve KETEM işbirliği ile yapılacak olan 30-65 yaş arası kadınlarda Smear Testi Pazartesi ve Çarşamba günleri yapılmaya başlanmıştır.

“RÖNTGEN FİLMLERİNE AİLE HEKİMLERİ BAKABİLECEK”

Ergün Kurtar, Edirne İl Halk Sağlığı Müdürlüğü ile Edirne Kamu Hastaneleri Birliği ile birlikte bir protokol imzaladığını ve böylece aile hekimlerinin radyolojik tetkiklerde bulunabileceğini dile getirerek, şunları söyledi: “Artık hastalar, röntgen filmlerini hiç hastanedeki bir doktora gitmeden aile hekimlerine gidip muayenesini olabilecek. Bundan sonra devlet hastanesinde çektirilen akciğer filmi, kırık, eğrilik vs. gibi basit radyolojik testleri, aile hekimleri isteyerek, kontrolünü yapabilecek.” 

SUÇİÇEĞİ AŞISI, MEVCUT AŞILARA DAHİL EDİLECEK

Çok yakın bir zamanda çocuklara bağışıklık için yapılan aşılar arasına Suçiçeği Aşısı’nın da dahil edileceğini kaydeden Kurtar, “Bu aşı da 1 ay içerisinde diğer aşılara dahil olacak. Bu konuda da Sağlık Bakanlığı’ndan gerekli iznin gelmesini bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

Ergün Kurtar, açıklamasının ardından, gazetecilere yeni hizmet binasını gezdirerek, bilgi verdi. 

Son Güncelleme: 14.04.2017 19:12
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol