Bircan, OHAL’in uzatılmasını değerlendirdi

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Erdin Bircan, yaptığı açıklamada, OHAL sürecinin 3 ay daha uzatılması ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Bircan, OHAL’in uzatılmasını değerlendirdi

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Erdin Bircan, yaptığı açıklamada, OHAL sürecinin 3 ay daha uzatılması ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Medya Keşan
Medya Keşan
20 Temmuz 2017 Perşembe 00:00
254 Okunma
Bircan, OHAL’in uzatılmasını değerlendirdi

GİZEM GÖRÜR

OHAL sürecinden bir an önce çıkılması gerektiğini kaydeden Bircan, aynı zamanda Anıtkabir’in çevresinin imara açılacağı şeklinde basına yansıyan haberleri de değerlendirdi.

OHAL süresinin uzatılmasını eleştiren Erdin Bircan, “OHAL ile ilgili söyleyecek yeni bir sözüm yok. Bizim zaten aylardır verdiğimiz mücadele OHAL ile ilgilidir. OHAL’in bitirilmesiyle ilgili çabamız devam edecek. Şu an Cumhurbaşkanımız ülkeyi OHAL ile yönetmeye alıştı. Çok kolay ve rahat geliyor bu kendisine. O zaman meclis ne işe yarıyor? Kanun Hükmünde Kararnameler çıkararak ülkeyi yönetmek kendisine kolay geliyor. Kendi işlerini kolaylaştırıyor, yandaşlarının işlerini kolaylaştırıyor. Cumhurbaşkanımız, bir taraftan demokrasi nöbetleri tutturuyor, bir taraftan da demokrasinin iki kolunu birden kırıyor. Bir yılın üzerindedir OHAL süreci yaşıyoruz. Bu ülke 1 yılı aşkın süredir OHAL ile yönetiliyor. Bu çok sakıncalı bir durumdur.” dedi.

ÜLKEDE MAALESEF DEMOKRASİ YOK

Ülkenin bir an önce OHAL sürecinden çıkması ve normalleşmesi gerektiğini ifade eden Bircan, şunları söyledi: “Bu ülke artık normalleşmeli ve bir an önce demokrasiye geçilmelidir. Bu ülkenin çok acil bir şekilde normalleşmeye ihtiyacı var. Milli Eğitim Müfredatı çıkarılıyor. Çok fazla inceleme fırsatı bulamadım yolculuk halindeydim fakat yolculuğum bittiği gibi ayrıntılarını inceleyeceğim. Bakabildiğim kadarı ile müfredatta çok az bir Atatürk yer alıyor. Atatürk’ü azaltıp, 15 Temmuz’u öven konuları müfredata koyuyorlar. Milli Eğitim’in yaptığı bu çalışma OHAL kapsamındadır. Ülke çok acil bir şekilde OHAL kapsamından çıkarılmalıdır. OHAL ekonomiyi de olumsuz etkiliyor, sosyal ve siyasal anlamda da durum böyledir. Uluslararası Af Örgütü’nün yöneticilerini tutukluyorlar, ‘Yardım ve yataklık’ diyorlar, ama hangi örgüt? Örgüt yok. ‘Ben önce bir tutuklayayım da, bulurum ben bir örgüt.’ Böyle uyduruk iddianameler ile insanlar tutuklanıyor. Bunun adına Cumhurbaşkanımız ileri demokrasi diyor. OHAL bir an önce kaldırılmalıdır. Ülkede maalesef demokrasi yok.”

BÖYLE BİR ŞEYE KALKIŞILIR İSE BİZ DE ANKARA’DA GEREKENİ YAPARIZ

Anıtkabir çevresinin imara açılması şeklinde basında yer alan haberleri de değerlendiren Erdin Bircan, “Anıtkabir’in çevresinin imara açılması konusunu, Mimarlar odası ile Ankara Büyükşehir’in arasında geçen bir tartışmanın bir yansıması olarak görüyorum. Böyle bir şeye cesaret edemezler, böyle bir şeye kalkışamazlar. Milli Savunma Bakanlığı da ‘Böyle bir yapılaşmaya biz de izin vermeyiz.’ şeklinde açıklama yaptı. Böyle bir şeyin olacağını sanmıyoruz. Eğer böyle bir şeye kalkışılır ise biz de Ankara’da gerekeni yaparız. Bu ülkenin olmazsa olmazı Mustafa Kemal Atatürk’tür. Bu ülkenin tek kurtarıcısı Atatürk ve silah arkadaşlarıdır. 15 Temmuz şehitlerine de sonsuz saygımız vardır. Bu ülkedeki tüm şehitlere sonsuz saygımız ve minnetimiz vardır. Fakat Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları yok sayılırsa, bunu da şiddetle protesto ederim.” diye konuştu.

Google Play Store’dan Medya Keşan uygulamasını indirmek için BURAYA TIKLAYINIZ

Apple Store’dan Medya Keşan uygulamasını indirmek için BURAYA TIKLAYINIZ

Facebook sayfamız için BURAYA TIKLAYINIZ

Twitter için BURAYA TIKLAYINIZ

Instagram için BURAYA TIKLAYINIZ

Google plus için BURAYA TIKLAYINIZ

Youtube Kanalımız için BURAYA TIKLAYINIZ

Son Güncelleme: 20.07.2017 00:05
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol