Vedat Çimen, yüzmenin önemine değindi

Gençlik Hizmetleri ve Spor Keşan İlçe Müdürü Vedat Çimen, dün yaptığı açıklamada, yüzmenin sağlık yönündeki faydaları ve stresi önleyen unsurları hakkında bilgi verdi.

Vedat Çimen, yüzmenin önemine değindi

Gençlik Hizmetleri ve Spor Keşan İlçe Müdürü Vedat Çimen, dün yaptığı açıklamada, yüzmenin sağlık yönündeki faydaları ve stresi önleyen unsurları hakkında bilgi verdi.

Medya Keşan
Medya Keşan
22 Temmuz 2017 Cumartesi 11:34
370 Okunma
Vedat Çimen, yüzmenin önemine değindi

HABER MERKEZİ

Vedat Çimen, insanların, yedikleri yemeklere dikkat ederek, spor yaparak yani sağlıklı beslenerek ve vücutlarını sağlıklı bir şekilde geliştirerek, erken yaşlanmaktan, hastalıklardan ve kilo almaktan kurtulabileceğini belirtti. Hormonsuz gıdalar tüketmenin, yürüyüş, yüzme, koşma gibi sporlar yapmanın sağlıklı yaşamanın başlıca koşulları arasında yer aldığını ifade eden Çimen, “Kıyı bölgelerinde yaşayan kişiler genellikle sabahları erken saatlerde yürüyüş yapmayı ya da yüzmeyi tercih eder. Sabah erken saatlerde hava temiz iken, egzozlar çevreyi kirletmemişken denizde ferahlamak gerçekten paha biçilemez. Hele ki yaz aylarında sıcak havanın etkisiyle bunalan, sıkılan, terleyen kişiler kendilerini hemen denize atar ve rahat bir nefes alır. Deniz kenarında oturmayan kişiler ise havuzlara giderek ferahlama, serinleme ihtiyacını giderir. Aynı zamanda denizde ya da havuzda yüzerek insanlar yaz tatillerini değerlendirir ve eğlenmiş olur. Tabii eğlenme, dinlenme, ferahlama ve serinleme gibi etkilerinin yanında yüzmek sağlık açısından da oldukça faydalıdır.” dedi.

YÜZME KALBİ KORUR, DAHA SAĞLIKLI VE UZUN YAŞAMANIZI SAĞLAR

Vedat Çimen, yüzme sporunu herkesin yapması gerektiğini ifade ederek, şunları söyledi: “Sağlık açısından da birçok fayda sağlar. Dinlenmeye yardımcı olur, günün bütün yorgunluğunu alır. Stresi engeller. Kasların güçlenmesine yardım eder. Yüzerken özellikle göğüs, omuz ve sırt kasları çalışır. Bu kaslarında yanında bacak kaslarınızı da bu spor sayesinde güçlendirmeniz mümkündür. Bu sayede hem kaslarınız güçlenir hem de sağlıklı bir kas yapısına sahip olursunuz. Yüzme kalbi korur. Daha sağlıklı ve uzun yaşamanızı sağlar. Spor yaparak zaten diğer insanlara göre daha kaliteli, sağlıklı ve hastalıklardan uzak bir yaşam sürebilirsiniz. Obeziteyi engeller. 1 saat yüzerek 600 kalori harcamanız mümkündür. Bu durumda yüzerek zayıflayabilir ve yediklerinizi kiloya dönüşmeden yakabilirsiniz. Ayrıca bu sayede yağlarınızdan da kurtulabilir ve fit bir görünüme kavuşabilirsiniz. Yüzme enerji verir. Suda yapılan egzersizler ile birçok fizik tedavi yöntemi geliştirilmiştir. Felçli, yürüyemeyen ya da bacak kaslarında sorun olan kişiler de suda uygulanan fizik tedavi ile sağlıklarına kavuşabilirler. Yüzerek insanlar daha geç yaşlanır ve genç bir görünüme kavuşabilirler. Bu spor sayesinde yaşınızdan genç göstermeniz mümkündür. Yüzme kan basıncını düzenler, kan dolaşımını arttırır. Düzenli yüzme kalp damar hastalıklarının önlenmesine yardımcı olur. Kardiyovasküler hastalıkları önler. Kan damarlarının esnekliği artar. Sıcak havalarda vücudun terlemesini önler ve soğumasına yardım eder. Bu sayede aşırı sıcak havalarda vücut dengede tutulabilir. Psikoloji için de yüzme oldukça yararlıdır. Ruhsal ferahlık ve rahatlık sağlar. Geceleri rahat uyumanıza yardım eder. Yani uykusuzluğu önler. Vücut direncini arttırır. Hamile bayanlar ya da yaşlı insanlar da yüzme sporu yapabilirler. Bu spor sayesinde kasları güçlenir. Su üzerinde hareket etmek karaya göre daha kolaydır. Çünkü su üzerinde ağırlık suyun kaldırma kuvvetinden dolayı 10 kata kadar azalır. Bu sayede hareket yeteneği daha geniş olur. İşte tüm bu maddeler göz önüne alınacak olursa haftada 3-4 kez yüzme sporu yapılmalı ve sağlıklı bir şekilde hayata devam edilmelidir.”

Google Play Store’dan Medya Keşan uygulamasını indirmek için BURAYA TIKLAYINIZ

Apple Store’dan Medya Keşan uygulamasını indirmek için BURAYA TIKLAYINIZ

Facebook sayfamız için BURAYA TIKLAYINIZ

Twitter için BURAYA TIKLAYINIZ

Instagram için BURAYA TIKLAYINIZ

Google plus için BURAYA TIKLAYINIZ

Youtube Kanalımız için BURAYA TIKLAYINIZ

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol