İnce, meraların durumuna dikkat çekti

Keşan Çiftçi Malları Koruma Başkanı Hüseyin İnce, Keşan’da bulunan meraların kötü durumuna, dün yaptığı açıklamada dikkat çekti.

İnce, meraların durumuna dikkat çekti

Keşan Çiftçi Malları Koruma Başkanı Hüseyin İnce, Keşan’da bulunan meraların kötü durumuna, dün yaptığı açıklamada dikkat çekti.

Medya Keşan
Medya Keşan
19 Temmuz 2017 Çarşamba 00:00
460 Okunma
İnce, meraların durumuna dikkat çekti

AYŞİN SEÇİL GEZER

Çoğu meranın dikenlerle kaplı olduğunu kaydeden İnce, “Bazı meralarda bu dikenler yüzünden küçükbaş hayvanlar otlayamıyor. Sürü sahipleri meralarda hayvanlarını gezdiremedikleri için diğer tarım arazilerine girmek zorunda kalıyorlar. Bu durum da zararlara yol açıyor. Meralar temizlenmiş olsa hem hayvanlar rahat şekilde otlayacak hem de zararlar yaşanmayacak. Biz, bu durumdan şikâyetçiyiz.” dedi.

MERALARIMIZIN ISLAH EDİLMESİ GEREKLİ

Meraların ot biçme makineleriyle temizlenmesi gerektiğini kaydeden İnce, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Doğal ortam olduğu için ilaç atılması mümkün değil. Meralar mekanik aletlerle temizlenir. Tarım İl Müdürlüğü’nün mera komisyonuna kaynak aktarması lazım. Bize bir kaynak aktarılsa biz sorumluluk alanımızda gereken çalışmayı yaparız. Muhtarlıklar ve Çiftçi Koruma Başkanlığı işbirliğinde elimizden geleni yaparız. Tarım İl Müdürlüğünün bildiği başka bir yöntem varsa ona da uyabiliriz. Meraların ne kadar önemli olduğu genellikle lafta kalıyor. Meralarımızın ıslah edilmesi gerekli. Dize kadar olan dikenlerden meralara girilemeyince ne anlamı kalıyor. Mera komisyonlarının herhangi bir maddi geliri yok. ‘Bu meraya bak’ diyorlar ama nasıl olacak. Böyle olunca havada kalıyor ve mera komisyonları da görevini yapamıyor. Meralarımız üreticilerimiz için çok önemli yerler. Tarım İl Müdürlüğü talep eden bazı yerlere meraları temizlemek için makine gönderiyor ama bizim sorunumuz küçük dikenler.”

Google Play Store’dan Medya Keşan uygulamasını indirmek için BURAYA TIKLAYINIZ

Apple Store’dan Medya Keşan uygulamasını indirmek için BURAYA TIKLAYINIZ

Facebook sayfamız için BURAYA TIKLAYINIZ

Twitter için BURAYA TIKLAYINIZ

Instagram için BURAYA TIKLAYINIZ

Google plus için BURAYA TIKLAYINIZ

Youtube Kanalımız için BURAYA TIKLAYINIZ

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol