Mangır, buğday fiyatlarını eleştirdi

Keşan Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Rıfat Mangır, açıklanan buğday alım fiyatlarını dün yaptığı açıklamada eleştirdi.

Mangır, buğday fiyatlarını eleştirdi

Keşan Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Rıfat Mangır, açıklanan buğday alım fiyatlarını dün yaptığı açıklamada eleştirdi.

Medya Keşan
Medya Keşan
18 Temmuz 2017 Salı 00:17
687 Okunma
Mangır, buğday fiyatlarını eleştirdi

AYŞIN SEÇIL GEZER

Dün saat 12.30 sıralarında Ziraat Odası binasında gerçekleşen basın açıklamasına, Keşan Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Rıfat Mangır, Meclis Başkanı Rüstem Akıncı ve bazı üyeler katıldı.

TMO tarafından açıklanan 94 kuruşluk 1. derece buğday alım fiyatları ile çiftçinin enflasyon karşısında korunamadığını kaydeden Mangır, “Kaldı ki bölgemizde yoğunlukla 1. derece sert ekmeklik buğday yetişmekte olup, 2. derece yarı sert buğday yetiştirilmektedir. Bu buğdayın fiyatı da 89,5 krş olarak açıklanmıştır. TEFE-TÜFE ortalaması ve 2016 yılı buğday fiyatları dikkate alındığında açıklanması gereken asgari fiyat 1. derece buğdaylar için 97,5 krş/kg, 2. derece bölgemiz buğdayı için 94,50 krş/kg olması gerekirken bu fiyatın altında kalmıştır. Diğer yandan bu yıl iklim koşulları nedeni ile üreticilerimiz yüksek verimler elde etmekte olup, kanaatimizce fiyat belirlenirken bu hususta yetkililerce dikkate alınmıştır. Yıllardan beri tüketicimizin korunması gayreti ile üreticilerimiz fedakârlık yapmakta ancak bu fedakârlık un ve ekmek fiyatlarına yansımamaktadır.” dedi.

PIYASA FIYATLARI 75-80 KURUŞLARA KADAR GERILEMIŞTIR

İthalat vergilerinin ilk defa Trakya’da harmanın başladığı dönemde düşürüldüğünün altını çizen Mangır, sözlerini şöyle noktaladı: “Yeni oranlar ile dahi buğdayın asgari ithalat maliyeti 1,05 krş olmasına rağmen bu durum tüccar ve fabrikacı tarafından suistimal edilmiş ve piyasa fiyatları 75-80 kuruşlara kadar gerilemiştir. Keşan TMO buğday geldiği sürece alımlara devam edecektir. Çiftçilerimiz sistemi takip etmeye devam etsinler.”

Google Play Store’dan Medya Keşan uygulamasını indirmek için BURAYA TIKLAYINIZ

Apple Store’dan Medya Keşan uygulamasını indirmek için BURAYA TIKLAYINIZ

Facebook sayfamız için BURAYA TIKLAYINIZ

Twitter için BURAYA TIKLAYINIZ

Instagram için BURAYA TIKLAYINIZ

Google plus için BURAYA TIKLAYINIZ

Youtube Kanalımız için BURAYA TIKLAYINIZ

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol