Konumuz yine doğalgaz ve Keşan’a doğalgaz getirilmesi için 18 bin elektrik abonesinin peşin peşin ödemesi şart koşulan 335 TL bağlantı bedeli…
Bakınız, Kızılcahamam Doğalgaz A.Ş.’nin Genel Müdürü Oğuzhan Soysal ne diyor:
“Toplam yatırım tutarımız 15 milyon 15,5 milyon dolar arasında olacak. Çok basit bir hesap yapalım: 335 TL abonelik bedelini 9 bin konutun tamamından alsak o da 3 milyon 15 bin TL yapıyor. Onu da dolar kuruna böldüğümüzde 1 milyon 675 bin dolarını biz Kızılcahamam’dan geri alacağız, geriye kalan 13 milyon 075 bin doları biz ne yapacağız? Eğer Kızılcahamam bize sahip çıkmaz ise büyük bir sıkıntı yaşayacağız ama biz şu andaki konjonktürde Kızılcahamam’a bu hizmeti getirmek için var gücümüzle çalışmak zorundayız.” (kızılcahamamhaber.com)
***
Ne olmuş Kızılcahamam’da?
Kimseden bağlantı bedeli alınmadan doğalgaz yatırımı yapılmış. Şimdi, Kızılcahamam’da yaşayanların abone olması bekleniyor.
Daha önceki yazılarımda, Kızılcahamam’da doğalgaz yatırımının %80’i bitmişken toplam abone başvurusunun 250 (ikiyüzelli) olduğunu belirtmiştim. (Bakınız Medya Keşan, 7 Kasım 2013)
***
Yatırım tamamlanıp geçen yılın sonlarında açılışı yapıldığında Başbakan ne demiş onu da görelim:
Başbakan konuşmasında doğalgazı Kızılcahamam’a söz verdikleri gibi kısa bir sürede getirdiklerini belirtirken, projenin 6 ay gibi kısa bir sürede tamamlandığını belirtti. Doğalgaz abone sayısının 1800’lerde olduğunu da belirten Erdoğan, abone sayısının en az 10 bin  - 15 bin olması gerektiğini söyledi.” (Kızılcahamam Kaymakamlığı internet sitesi)
***
Neymiş? Yatırım bittiğinde toplam abone sayısı 1800’lerdeymiş.
Peki, AKP Hükümeti, Keşanlılara ne diyor:
“30 Haziran’a kadar 18 bin elektrik abonesi 335 TL yatırırsa doğalgaz getiririz. Yatırmazsa, doğalgaz değil havagazı alırsınız!”
***
Kızılcahamam’a 30 milyon liralık doğalgaz yatırımını hiçbir şart koşmadan yapacaksınız, Keşanlılara aynı yatırımı yapmak için 6 milyon lira peşin ödeme şartı koyacaksınız!
Sonra da çıkıp diyeceksiniz ki: “Keşan’a doğalgazın gelmesini CHP’li belediye önlüyor! Bize oy verin, doğalgazı getirelim!”
Vatandaş oy verip sizi hükümet yapacak, sizse kalkıp Kızılcahamam’a evlat Keşan’a üvey evlat muamelesi yapacaksınız, sonra da hâlâ “oy verin bize, hizmet gelsin size” kandırmacasına devam edeceksiniz!
***
TMMOB Keşan Temsilcisi Tanju Şapçı’nın, dünkü gazetelerde yeralan “Süre uzatılsa da doğalgazın gelmesi yönünde sonuç çıkmaz” tespitine katılıyorum. Keşanlılar, ortada fol yok yumurta yokken 6 milyon lira parayı toplayıp ödemezler. Hele de, hangi ayakkabı kutusuna gideceğini bilemedikleri bir 6 milyon lirayı…
Kaldı ki, doğalgaz gelmiş olsa bile 18 bin abonenin doğalgaz bağlatacağı şüpheli…
***
Doğalgaz olmalı mı?
Herkes kullanamayacak olsa da, alternatiflerden biri olarak olmalı… Ne kadar kullanılırsa, Keşan’daki hava kirliliği o oranda azalır. Kömürün zenginleştirilmesi, baca filtresi, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı gibi diğer alternatiflerin de eşzamanlı olarak devreye sokulmasıyla, kirlilik, kabul edilebilir seviyelere çekilmiş olur.
Amma ve lakin, niyet sorun çözmek değil yokuşa sürmek…
Ki, AKP’nin “oy verin bize, hizmet gelsin size” şarkısı devam etsin!
Yerseniz!
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol