ENEZ MEKTUBU

Enez’de açılan deniz gümrüğü konusunda Sn. Milletvekili Fatma Aksal,Gümrük açmakla, sınır kapısı açmakla hiç işle alakası olmayan Enez Belediye Başkanı kalkmış, millete müjde veriyor. Bu ülkede kimin ne iş yapacağı, herkesin yetki alanı bellidir. Sınır kapısı açılıyorsa bu Cumhurbaşkanımızın takdiriyle, oluruyla yapılacak iştir.” demiş. Aksal, Belediye Başkanı Günenç’in bu güzel haberi hemşehrilerine müjdelemesine bile tahammül edememiş.

Bu ifadelerdeki sevgisizliği, sevimsizliği görebiliyor musunuz?  “Gümrüğü Cumhurbaşkanı açtı” diye sevinmeyecek miyiz?

***

Halbuki Özkan Başkan bu müjdeyi verirken gayet mütevazi davranmış ve kendisini hiç ortaya çıkartmadan, her seferinde başarıdaki en büyük payın Edirne Valisi Sn. Ekrem Canalp’e ait olduğunu özellikle vurgulamıştır. Kaldı ki bu işin alt yapısı hazırlanırken eski Enez Kaymakamı Elif Tuncer ile birlikte Vali Beyin talimatları doğrultusunda, bütün Ege Limanları’nı dolaştıklarını, olayın pek çok aşamasında pek çok kere Ankara, İstanbul olmak üzere pek çok bürokratik işlemi takip için yollara düştüklerini görmezden gelmek kıskançlıktır, ayıptır. Bu iş yapılırken Belediyeden istenen görevleri ve belgeleri hiç vakit kaybetmeden hazırlayıp ilgili makamlara gönderen de Enez Belediyesi ve Başkan Günenç’tir. Diyelim ki bunların hiç önemi yok, Belediye Başkanı’nın bu gelişmeyi hemşehrilerine müjdeleyip teşekkür etmesi için Sn. Aksal’dan izin alması mı gerekiyor?

***

Daha gerçekçi bir şekilde olayı incelersek asıl burada bu müjdeyi vermesi yadırganacak olan EV SAHİBİ OLAN Özkan Günenç değil Sn. Fatma Aksal’dır. Ne yapmıştır da kendisini bu işin odağında göstermeye çalışmaktadır? Aksal’ın görevi iş takipçiliği midir? Cumhurbaşkanı’nın kapısını sadece o mu açabilir? Cumhurbaşkanı’nın kapısı sadece partili milletvekillerine mi açıktır? Limana gümrük açmak konusunu Sn. Vali gündeme getirmeden önce Enez’de gümrük kapısı açmak,hem de AKP’li belediye varken, o zamanlarda niye sizin aklınıza gelmemiş de, yıllardan sonra Vali Bey’in aklına gelmiştir? 

***

Cumhurbaşkanlığı hükümet Sisteminde Aksal’ın görevi, her milletvekili gibi yasama ile sınırlıdır. Yürütme üzerinde diğer milletvekilleri gibi hiçbir ayrıcalığı ve yetkisi yoktur. Ama Vali, yürütmenin, yani Cumhurbaşkanı’nın illerdeki temsilcisi olarak isterse bu konuda Cumhurbaşkanı’na aracısız olarak çıkabilecek bir YÜRÜTME görevlisidir. Anlaşılan Sn. Fatma Aksal’ın devlet mekanizması ile ilgili bilgileri de bu ayrımı yapabilecek kadar yeterli değil. 

***

Sn. Aksal, yine de partili makam ve kimliğini kullanarak Enez’e hizmet vermeyi düşünüyorsa, yapabileceği hizmetler ile ilgili geçen yazımda ona bazı kopyalar verdim. Temizlik konusunda da Özkan Başkanı suçlamadan, hatta Özkan Başkanı aşan, yapabileceği ve yapması gereken bir şeyler var. Örneğin ilk fırsatta Enez çöplüğünü gelip görmesini öneriyorum. Bu rezaleti hiç kimse, tümüyle şimdiki Belediye Başkanı’na yükleyemez. Bu ayıp 4000 nüfusa göre ödenek alıp 60 bin kişiye hizmet vermeye uğraşan gelmiş geçmiş Enez Belediye yönetimlerinin kabahati de değildir. Sn.Aksal, Lütfen gelin, görün, çözün… Bekliyorum.

***

Sn. Aksal, söylediğiniz gibi gerçekten Sn. Cumhurbaşkanı’mızın kapısı her daim size açıksa ve sizlerin hiçbir isteğinizi çevirmediği konusunda samimi iseniz ve buna rağmen hala Enez-Keşan duble yolu ciddi olarak gündeme gelmemişse bu konuda bir eksikliğiniz olduğunun farkında mısınız? Bir özeleştiri yapıp artık birazda gözünüzü Enez’e çevirmeniz gerektiğini düşünüyor musunuz? Bırakın Gümrük Kapısı’ndan başarı payı kapma çabalarını, sizden beklenen asıl hizmetleri gerçekleştirin.. Enez-Keşan yolu bu haliyle durmaya devam edecekse bu ayıp sizin…”           

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol