ENEZ MEKTUBU

Ulaş DEMİRAY

İpsala Gümrük Kapısı 1961 yılında hizmete girdi. Halbuki çok daha eski zamanlarda, bundan yıllarca evvel Enez’de 1940’lı yıllardan beri bir gümrük kapısı olduğu biliniyor. Enez’in efsaneleşmiş ismi Bekir Kara’nın Enezden; Meriç Nehrini liman gibi kullanıp yüklediği deniz araçları ile ihracat yaptığının bugün bile tanıkları var. Yani Enez’de bugünkü gibi daha kullanışlı bir liman olmasa da o yıllarda bir gümrük, bir sahil sıhhıye teşkilatı ve Liman Başkanlığı ile Enez aktif bir Hudut kapısı idi. Nitekim ben, Balıkçılık Koopratifi Müdürü olduğum dönemde 1984 senesinde canlı yılan balığı ihracatının tüm bürokratik işlemlerini, birkaç kez Enez’de sonuçlandırdım. Aracı Enez’de gümrükleyip, mühürleterek, hiç beklemeden İpsala kapısından çıkış yaptırdım.

***

Sonra ne olduysa oldu. 1985 ya da 86’da Enez Gümrüğü kapatıldı. O yıllarda liman yoktu ama gümrük vardı, sonra liman oldu, gümrük kalktı. Ama nihayet Sayın valimiz Ekrem Canalp’in öncülüğü ve gayretleri ile artık Enez Limanı’da Trakya’nın gümrük kapılarından biri olarak, yeniden hizmete girdi.. Geçtiğimiz Pazar günü (çok çok) sade bir törenle açılış yapıldı. Törene Sn. Fatma Aksal’da katıldı.. Aksal, törenin ardından yazılı olarak yaptığı açıklama ile “Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan olmak üzere, destek veren tüm bakanlarımıza teşekkür”etti. Ama olayı ortaya koyan, projelendiren, işi sonuçlandıran asıl aktöre, yani Vali Bey’e bir teşekkürü yok.

***

Cumhurbaşkanı ya da bakanlar sanırım bunu “Enez’e kıyak olsun” diye, “Lütuf olsun” diye Sn. Fatma Aksal’ın hatırına yapmadılar. Kendilerine getirilen bir öneriyi değerlenirdiler; uygun gördüler ve izin verdiler. Elbette onlara da teşekkür edelim ama yine de soralım. Bu eksikliği kim gördü? Bu iş için eski Kaymakamımız Elif Tuncer ve Belediye Başkanı Özkan Günenç’i araştırma yapmak üzere kim Ege turuna gönderdi? Kapı kapı dolaşarak 11 bakanlığı kim ikna etti? Kim gerekli tadilat projelerini yaptırdı ve uygulamaya koydu?

Bu soruların tek bir yanıtı var: Valimiz Sayın Ekrem Canalp… Asıl teşekkürü hak eden o. Ama demek ki Aksal yukarıya  şirin görünme çabalarından etrafındaki başarıları görmüyor, görmek istemiyor.

***

Çok kereler ifade ettim; Enez’in GERİ KALMIŞLIĞI Enez Yerel Yöneticilerinden çok; gelmiş, geçmiş Edirne Valileri ve iktidar milletvekillerinin ayıbıdır.” dedim. Sn. Valimiz bu konuda üzerine düşen çok önemli bir işi başlattı ve başarı ile tamamladı. Ama Enez’de bugüne kadar Sayın Aksal’dan dişe dokunur bir hizmeti gören varsa söylesin. Sn. Aksal muhtemelen Enezlilerin, bir iktidar milletvekilinden neler beklediğini bile bilmiyor.

Gelin kendisine bir fırsat verelim. Hem Milletvekili hem de AKP MYK üyesi olan Sn. Aksal’a öncelikle iktidardan neler beklediğimizi hatırlatalım ve kendisi için “BİR ÇİVİ DE SEN ÇAK” projesi başlatalım. Örneğin; En başta Enez-Keşan duble karayolu artık bu limana yakışır halde başlanıp, bitirilmelidir. Enez’in yıllardır sayıkladığı Yüksek Okul Enez’de açılmalıdır. Enez Göllerinin temizlenmesi ve ıslahı yaşama geçirilmelidir. Askeri yasak bölgeler ile ilgili kısıtlamalar uygulanabilir makul bir seviyeye getirilmelidir… vs… İşte Sn. Aksal’a Enez’e çakılmayı bekleyen ‘ÇİVİ’lerden birkaç örnek.

***

40 yıldan beri yerel yönetimlerce, valilerce, milletvekillerince işlevsel hale getirilmesi için bir dilekçe dahi yazılmamış, en ufak bir girişimde bile bulunulmamış limanımızın gümrük kapısı olarak açılmasıyla Enez’in kaderi değişiyor. Bunu gerçekleştiren her kimse ağzımızda gevelemeden ona teşekkür etmeyi, sahip çıkmayı bilmeliyiz.

Yaşam  ve makam süreleri kısa… Özellikle vali veya iktidar milletvekili iseniz, görev süresince güzel hizmetler vermelisiniz ki bu görev süreniz bittiğinde Enez’e gelmeye yüzünüz olsun. O nedenle dileğimiz ve beklentimiz Sayın Fatma Aksal’a da Enez’e hizmet etmenin nasip olması…

İnşallah... Amin…

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol