Adalet Anıtı'nı kadın kıyafeti giyerek yakmış

Uzunköprü’deki Adalet Anıtı'nın ateşe vererek yaktığı gerekçesiyle tutuklanan Şefik Çelik (32), anıtı yakmaya giderken, kimliğini gizlemek için topuklu ayakkabı ile kadın kıyafeti giydiği ortaya çıktı.

Adalet Anıtı'nı kadın kıyafeti giyerek yakmış

Uzunköprü’deki Adalet Anıtı'nın ateşe vererek yaktığı gerekçesiyle tutuklanan Şefik Çelik (32), anıtı yakmaya giderken, kimliğini gizlemek için topuklu ayakkabı ile kadın kıyafeti giydiği ortaya çıktı.

Medya Keşan
Medya Keşan
11 Şubat 2022 Cuma 09:21
Adalet Anıtı'nı kadın kıyafeti giyerek yakmış

HABER MERKEZİ

Kendisine engelli süsü vermek için aksayarak yürüyen Çelik, hakkındaki iddiaları reddederek, anıtı kendisinin yakmadığını savundu. Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan ise yakılan anıtın yerine yenisini yapmak için çalışma başlattıklarını söyledi. 

Uzunköprü Adalet Meydanı'nda bulunan Adalet Anıtı, 3 Şubat gecesi saat 23.55 sıralarında ateşe verilerek yakıldı. Güvenlik kamerasına yansıyan görüntülerde,  meydandaki Adalet Anıtı'nın yanına gelen ve yüzünü kapatan kişi, polyesterden yapılmış yakıcı maddeyi anıtın ayak bölümüne döküp, ateşe verdikten sonra bölgeden uzaklaştı. Alevler, kısa sürede anıtı sararken, ihbar üzerine olay yerine gelen itfaiye ekipleri yangına müdahale ederek, söndürdü. Yangın nedeniyle polyesterden yapılmış anıtta büyük hasar meydana geldi. Yaşanan olayın  ardından kapsamlı soruşturma başlatan polis, güvenlik kamerası kayıtlarını da inceleyip, şüphelinin Şefik Çelik olduğunu belirledi. Daha önce hırsızlık, silahla yaralama ve ruhsatsız tabanca bulundurmaktan 3 sabıka kaydı olduğu belirlenen Çelik, polis tarafından yakalanarak gözaltına alındı. 

KADIN KIYAFETLERİ GİYDİ

Çelik'in olay gecesi anıtın yanına gelip bir süre inceleme yaptığı o sırada bölgede bulunan 16 yaşındaki bir gence fotoğraflarını çektirip, ayrıldığı tespit edildi. Çelik'in gece yarısı anıtın yanına ikinci kez gelişinde kadın kıyafetleri giyip, başını bağladığı ve topuklu ayakkabı giydiği belirlendi. Kimliğini gizlemek için kadın kıyafetleri giyip, kendisine de engelli süsü vermek için aksayarak yürüyen Çelik, anıtı ateşe verdikten sonra üzerindeki kadın kıyafetlerini boş bir arazide çıkarıp, kendi kıyafetlerini giydiği belirtildi. Edirne Valiliği'nin akli dengesinin yerinde olmadığını açıkladığı Şefik Çelik'in, sık sık psikolojik tedavi gördüğü öğrenildi. Hakkındaki suçlamaları kabul etmeyen Çelik, olay gecesi anıtın yanına gittiğini ve bir çocuğa fotoğraflarını çektirip bölgen ayrıldığını öne sürüp, "Ben kesinlikle anıtı yakmadım. Bu suçlamaları kabul etmiyorum" dediği öğrenildi. 

ANITI YAKACAĞINI ÖNCEDEN SÖYLEMİŞ

Çelik'in olaydan 4 günce Tekirdağ'ın Çerkezköy ilçesinde namaz kılmak için gittiği camide, bazı kişilere "Kuran üzerine ayakla basan heykel var, onu yakacağım" dediği iddia edildi. 2 çocuk babası Çelik'in, bir süre önce yaşadığı psikolojik sorunlar nedeniyle eşinden ayrıldığı öğrenildi. 

YENİ ANIT YAPILACAK

Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan, anıtın yakılmasının ilçe tarihinde görülmemiş bir olay olduğunu belirterek, "Heykelin yakıldığı gün Uzunköprü tarihinin kara bir leke olarak işlendi. Suçlu bir kaç saat içerisinde gözaltına alınıp ardından da tutuklanarak Edirne Cezaevi'ne gönderildi. Akli melekelerinin yerinde olmadığını emniyet mensuplarından öğrendik, fakat akıl edip kıyafet değiştirmesi, daha önce gelip alanda çalışma yapmış olması elbette ki bizi de şüphelendirdi fakat psikiyatri ilaçları kullandığını da öğrendik. Çerkezköy'de bir caminin avlusunda, oradaki bir vatandaşa adalet heykelinin altında kutsal kitabın olduğunu, bu yüzden burasını yakmak istediğini  ifade ettiğini biliyorum, benim öğrendiğim bu. Zaten ivedilikle de harekete geçmiş kendisi. Fakat dediğim gibi, akli melekelerinin yerinde olmadığını söylüyorlar, belki de sebep gerçekten de budur. Bir an önce cezasını çekmesini arzu ediyoruz" dedi. 

Samsun'daki Atatürk Heykeli'ne yapılan saldırıyla aynı gün anıtın yakılmasının provokasyon olduğunu düşündüren tek şey olduğunu söyleyen Becan, "Mutlaka yargılama sürecinde bunun daha detaylı inceleneceğini düşünüyorum. Heykel yeni söndürüldüğü anda ben alandaydım. Elbette ki bizim için çok trajik bir görüntüydü, daha üzerinden dumanlar çıkıyordu heykelin. Fakat daha o gece heykeli gördüğüm anda da bu heykelin yenisini ve daha büyüğünü adalet meydanına konuşlandırma sözünü kendime verdim. Anıtımızı yapan Edirneli bir öğretmenimiz. İvedilikle onunla görüştük, çalışmalarımızı yaptık. Bu üzücü görüntüyü de unutmamak adına, tarihe not düşmek adına kendi müzemizde sergileyeceğiz. Benzeri ve daha heybetlisi olacak. Adaletin bir gün herkese lazım olacağını, hak temelinde kurulmamış hiçbir şeyin muvaffak olamayacağını, devam edemeyeceğini göstermiş olacağız. Yine aynı yere olacak. Bronz olması için araştırma yapıyoruz ama kaidenin de taşıyabilmesi lazım. Ya sıfırdan bir hazırlık yapacağız, ya da yine bu şekilde polyesterden yapacağız ama henüz detayları netleştirmedik" diye konuştu. 

Yakılan anıtın 2012 yılında meydanın düzenlenmesinin ardından konulduğunu söyleyen Özlem Becan, "Adalet Sarayımız ve Hükümet Konağımız burada olduğu için ismiyle müsemma elbette ki bu tarz bir heykelin buraya konması düşünülebilirdi. O dönemki belediye başkanımız da çok güzel bir işe imza atarak adalet meydanına, adalet heykelini dikmiş" dedi. 

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol