CKD Keşan Şube Başkanı Erk Oğuz: “Yapılan eylem tüm kadınlara ve tüm Keşan haklına yöneliktir”

Keşan’da, kadınların gizlice çektiği fotoğraflarını sosyal medya hesabında yayınlayan ve polis tarafından yakalanarak gözaltına alınan şüphelinin sevk edildiği adli makamlarca serbest bırakılması, Keşan kamuoyunda büyük tepkiye ve endişeye neden oldu.

CKD Keşan Şube Başkanı Erk Oğuz: “Yapılan eylem tüm kadınlara ve tüm Keşan haklına yöneliktir”

Keşan’da, kadınların gizlice çektiği fotoğraflarını sosyal medya hesabında yayınlayan ve polis tarafından yakalanarak gözaltına alınan şüphelinin sevk edildiği adli makamlarca serbest bırakılması, Keşan kamuoyunda büyük tepkiye ve endişeye neden oldu.

Medya Keşan
Medya Keşan
11 Haziran 2020 Perşembe 10:39
CKD Keşan Şube Başkanı Erk Oğuz:  “Yapılan eylem tüm kadınlara ve tüm Keşan haklına yöneliktir”

AYGÜL KONAR

Yapılan çirkin paylaşımlarla ve şüphelinin serbest bırakılmasıyla ilgili açıklamada bulunan Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) Keşan Şubesi Başkanı Av. Nilüfer Erk Oğuz, “Şüphelinin serbest bırakılması, hem kadınlarımızda hem de Keşan toplumunda genel anlamda; endişeye, kaygıya ve hatta öfkeye neden olmuştur” dedi.

Yaşanan olayla ilgili açıklamada bulunan Avukat Nilüfer Erk Oğuz, şunları ifade etti: “İlçemizde F.M. isimli bir erkek, çarşı merkezi ve otobüs terminalinde, kadınlarımızın gizlice çektiği fotoğraflarını hakaret, tahkir ve sinkaf içerikli sözlerle sosyal medya hesabından paylaşmıştır. Bu paylaşımı fark eden altı kadınımız Keşan İlçe Emniyet Müdürlüğüne giderek şikayetçi olmuştur. Emniyet mensuplarımızın titiz inceleme ve araştırması neticesinde şahıs tespit edilerek yakalanmış ve adliyeye sevk edilmiştir. F.M. ifadesinde suçunu kabul etmiştir. Mahkemeye sevki yapılan F.M. adli kontrol şartı ile serbest bırakılmıştır. Cep telefonu ve bilgisayarına el konularak incelenmek üzere, Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığına gönderilmiştir. Hali hazırda Keşan Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma devam etmektedir. Olay, sosyal medyada yayılmasının yanı sıra yerel ve ulusal basında da yer almıştır. Gerek olayın vahameti gerekse şüphelinin serbest bırakılması, hem kadınlarımızda hem de Keşan toplumunda genel anlamda; endişeye, kaygıya ve hatta öfkeye neden olmuştur.

Cumhuriyet Kadınları Derneği Keşan Şubesi olarak kadınlarımıza karşı işlenmiş bu vahim eylemi şiddetle kınıyoruz.”

“KEŞAN’DAKİ HER KADIN ENDİŞE VE KORKUSU İÇİNDEDİR”

Yapılan eylemin tüm kadınlara ve tüm Keşan haklına yönelik olduğunu söyleyen Erk Oğuz, “Adli Makamlara akıl vermek asla haddimize değildir. Fakat yardımcı olmak, destek vermek her şeyden evvel vatandaşlık görevimizdir. Bu bağlamda, yapılan eylemin sadece şikâyette bulunan kadınlarımızın şahsına yönelik yani bireye yönelik bir eylem olmaktan ziyade tüm Keşan Toplumuna karşı yapılmış kamuya yönelik bir eylem olduğu kanaatindeyiz. Keşan’daki her kadın; Acaba benim de fotoğrafım çekilmiş midir? Bu şahsın kayıtlarında benim de bir fotoğrafım var mıdır? Serbest bırakılan bu kişi benim de fotoğrafımı çekecek midir? Başka bir sosyal medya hesabından yayınlayacak mıdır? Endişe ve korkusu içindedir. Aynı endişe ve korkuyu Keşanlı erkekler de yaşamaktadır. Eşleri, kızları, anneleri adına kaygı duymaktadırlar. Ve bu durum toplumda açıkça dillendirilmektedir. Dolayısıyla eylem tüm kadınlarımıza ve tüm Keşan haklına yöneliktir” diye konuştu.

“SUÇA VERİLECEK CEZADAN ZİYADE SUÇUN ÖNLENMESİ ÖNEMLİDİR”

T.C. İç İşleri Bakanlığı’nın Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Genelgesi’nin dikkate alınarak iş bu genelgenin amacına yönelik uygulamalar yapılmasını talep ettiklerini kaydeden Avukat Nilüfer Erk Oğuz, “Suça verilecek cezadan ziyade suçun önlenmesi önemlidir! Suçun önlenmesi amacıyla gerekli tedbirlerin alınmasını, T.C. İç İşleri Bakanlığının Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Genelgesi dikkate alınarak iş bu genelgenin amacına yönelik uygulamalar yapılmasını talep ediyoruz. Sevgili Keşanlılar Endişe ve öfkenizi anlıyor ve aynı duyguları kadın hassasiyeti ile paylaşıyoruz.Suça konu sosyal medya paylaşımını kendi sosyal medya hesaplarınızdan yayımlamamanızı özellikle ve önemle rica ediyoruz.Çünkü her paylaşımda , kadınlarımızın bir kere daha mağdur ve bir kere daha tahkir edilmesine istemeden de olsa sebebiyet veriyoruz.Yanısıra toplumda endişe ve öfkenin artmasına neden olabiliyoruz. Cumhuriyet Kadınları Derneği Keşan Şubesi olarak sürecin takipçisi olacağız. Kız kardeşlerimizle hukuki sürecin her aşamasında yan yana, omuz omuza olacağız. Kadınlar toplumun vicdanıdır! Vicdanımızı sızlatanlarla mücadele edeceğiz” şeklinde konuştu.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol