Paşayiğit’te kazada ölüme sebebiyet veren sürücünün tahliyesine aileden itiraz

Geçen Kasım ayında Paşayiğit Mahallesi'nde otomobilini sağ şeride park ederek araçtan inen sürücüye arkadan gelen otomobil çarpmış,  kazada Ozan Mutlu (22) hayatını kaybetmişti.

Paşayiğit’te kazada ölüme sebebiyet veren sürücünün tahliyesine aileden itiraz

Geçen Kasım ayında Paşayiğit Mahallesi'nde otomobilini sağ şeride park ederek araçtan inen sürücüye arkadan gelen otomobil çarpmış,  kazada Ozan Mutlu (22) hayatını kaybetmişti.

Medya Keşan
Medya Keşan
07 Ocak 2022 Cuma 09:59
Paşayiğit’te kazada ölüme sebebiyet veren sürücünün tahliyesine aileden itiraz

HÜSEYİN ÜNSAL YÜCEL

Kazanın ardından diğer aracın sürücüsü A.D.'nin tutuklu olarak yargılanmasına başlanmıştı.

Taraflar arasında ilk duruşma dün gerçekleşti. Duruşmada sanığın tutuklu kaldığı süre göz önüne alınarak, delilleri karartma ve kaçma şüphesi bulunmaması sebebiyle tahliyesine karar verildi. Kararın ardından mahkeme salonundan çıkan Ozan Mutlu'nun yakınları karara itiraz etti.

Ailenin avukatı Av. Mehmet Ferhat Ünalan, davalı olan A.D.’nin salıverilmesine itiraz edeceklerini belirterek, "Müvekkillerim evlatlarını kaybettiler. Maalesef 21 yaşındaki bir genci kaybetmenin acısını yaşıyoruz ve bugün acımız daha da katlandı. Çünkü mahkemeden haksız ve hukuka haykırı olduğunu düşündüğümüz bir tahliye kararı çıktı. Bu karara elbette itiraz edeceğiz. Vicdanen kabul etmediğimiz bir karar. Acılı olan ailenin acısı kat ve kat artmıştır. Olayın oluş şekline baktığımızda sanığın yönetimindeki aracın çok hızlı seyir halinde olduğu ve alkollü araç kullanarak kazaya sebebiyet verdiği dosya kapsamındaki delillerden anlaşılıyor. Daha adli tıptan dosyaya ilişkin deliller toplanmadan mahkeme tarafından tahliye kararının çıkmasını anlayabilmiş değiliz. Bu hususta her türlü hukuki yola başvurup gerekli itirazları yapacağız. İnşallah her ya da geç adaletin tecelli etmesi noktasında elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Ailenin acısı inanılmaz boyutta ve mağduriyetleri hat safhada. Bu kararda vicdanları sızlatan bir karar olmuştur" dedi.

TAHLİYE KARARININ ÇOK ZAMANSIZ, YERSİZ VE HUKUKA HAYKIRI OLDUĞU ANLAŞILMAKTADIR

Salıverilme kararına rağmen henüz yeterli delilin toplanmadığına da dikkat çeken, Av. Ünalan, "Daha dosya kapsamındaki deliller tam anlamıyla toplanmış değil. Dosyamız adli tıp kurumunda. Sanığın alkol veya uyarıcı bir maddeyle araç kullanıp kullanmadığı hususunda bir tespit yapılmadı. her ne kadar alkol raporunda 0.55 promil alkollü çıkmış olsa da ayrıca kan örneklerinden de adli tıptan bir rapor alınması aşamasında. Bir diğer delil toplanma aşaması ise keşif yapılması. Olay mahallinde mahkemece daha keşif yapılmadı ve bu keşif 21 Ocakta yapılacak. Bu keşif raporundan sonrada kusur raporu alınacak.  Dosya bilirkişiye verilecek ve bilirkişi tarafından kusur raporu tencim edilecek.  Bunların hepsine baktığımızda dosya kapsamındaki delillerin daha toplanmadığı ve 1 ay gibi kısa bir sürede ailenin acısı dinmemişken tahliye kararının çok zamansız, yersiz ve hukuka haykırı olduğu anlaşılmaktadır" diye konuştu.

BİZLER BU DAVAYA İTİRAZ EDİYORUZ

Ozan Mutlu'nun acılı ailesi ise mahkemenin ardından Paşayiğit Mahallesi'nde toplanarak mahkeme kararına itiraz ettiklerini söyledi. Mutlu'nun dedesi İsmet Mutlu, şunları söyledi: "Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak Cumhurbaşkanımızdan, Adalet Bakanımızdan, kaymamamızdan ve yetkili mercilerimizden yardım istiyoruz. Benim çocuğum trafik kazasında hayatını kaybetti. Bir ay içinde karşı taraf da salındı. Hiç mi adalet yok? Bizim içimiz kor oldu ve vicdanımız yanıyor. Ben adaletimize güveniyordum. Bir dede, bir baba olarak ben 22 yaşındaki oğlumu kaybetmişken, Bunu bugün nasıl bir ay içerisinde tahliye kararı verebiliyorlar. Bizim acımız dinmeden acımızı artırarak içimizi daha çok yaktılar. Bizler içimiz yanarak bu acıyı çekiyoruz. Bizler bugün bu tahliye kararını nasıl ve neden verdiğini anlamış değiliz. Bu hususta aklımızın almadığı neticeler var. Nasıl olurda bir ay içinde tahliye kararı verebiliyor? Bizler bu davaya itiraz ediyoruz. Cumhurbaşkanımızdan, Adalet Bakanımızdan ve milletvekillerimizden bunu toplanıp bir karara bağlamasını istiyoruz"

BÖYLE BİR ŞEY YOK, OLAMAZ

Ozan Mutlu'nun annesi de "Benim daha oğlumun toprağı kurumadı. Böyle birey olabilir mi? Benim daha vicdanım soğumadı. Benim oğlum öleli daha 40 gün olmadı. Böyle bir adalet nerde duyulup görülmüş. Böyle bir şey yok, olamaz” ifadelerini kullandı.

DAHA 40 GÜN OLMADAN NASIL TAHLİYE KARARI VERİLİYOR?

Ozan Mutlu’nun eşi Kader Mutlu ise, "Benim eşim 22 yaşında öldü. Herkesin çoluk çocuğu, evladı var. Allah rızası için bize yol göstersinler. Ben genç yaşımda eşimi kaybettim. Daha 40 gün olmadan nasıl tahliye kararı veriliyor? Biz buna isyan ediyoruz. Bu nasıl bir kanun?" şeklinde konuştu.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol