Saros Körfezi sahil şeridinde denetimler arttı

Edirne Valiliği, turizm sezonunun başlaması ile birlikte Saroz Körfezi’ne kıyısı bulunan Keşan ve Enez ilçeleri sahil bandında denetimlerini arttırdı.

Saros Körfezi sahil şeridinde denetimler arttı

Edirne Valiliği, turizm sezonunun başlaması ile birlikte Saroz Körfezi’ne kıyısı bulunan Keşan ve Enez ilçeleri sahil bandında denetimlerini arttırdı.

Medya Keşan
Medya Keşan
29 Temmuz 2022 Cuma 10:41
Saros Körfezi sahil şeridinde denetimler arttı

HÜSEYİN ÜNSAL YÜCEL

Yapılan denetimlerde, işletmeler uyarılarak vatandaşların plaj ve sahil bandını rahat kullanımı için gerekli önlemler alındı. Edirne Valiliği, bölgede plaj işletmecileri veya site sakinleri tarafından şezlong, şemsiye, loca vb. unsurların neredeyse denizin içerisine kadar konularak vatandaşların kıyılardan yararlanmasının kısıtlandığı şikâyetleri üzerine denetimlerini arttırdı.

Saros Körfezi sahil bandında denetimlere devam edileceğini ifade eden Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, “Biliyorsunuz, Saros Körfezi tertemiz kumsalları ve pırıl pırıl deniziyle ilimizin gözbebeği. Bizimde özellikle yaz aylarında çalışmalarımızı yoğunlaştırdığımız bir alan. Bu bölgede vatandaşlarımızın sahil ve plajlarımızdan huzur içerinde faydalanabilmesi için gerekli denetimlerimizi aralıksız sürdürüyoruz. Konu ile ilgili olarak görevli ekiplerimiz de sürekli sahada çalışıyorlar. İsteğimiz, yasal çerçevede halkımızın bu güzel sahillerimizden mümkün olduğunca faydalanması, güzel Enez’imizden, Erikli’den Sultaniçe’den keyifli anılarla ayrılmasıdır. Jandarma ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü ekipleri, gelen şikayetler üzerine Türkiye’nin en temiz ve denizi ve sahillerinin yer aldığı Saroz körfezinde vatandaşların huzur ve güveni için denetimlerini aralıksız sürdürüyor. Yapılan denetimlerden Keşan ve Enez sahil bandında vatandaşların yoğun olarak denize girdiği bölgelerde işletme ve siteler tarafından denize sıfır konulan şezlong, şemsiye ve localar, uygun olan bölgelerde 10 metreye, sahili dar olan bölgelerde ise kıyı çizgisinden itibaren 5 metreye çekildi. Geçtiğimiz yıllarda işlemelerin uygulamaları nedeniyle sahillere ulaşmakta sıkıntı yaşadıklarını, zaman zaman gergin anların yaşandığını belirten vatandaşlar ise yapılan uygulamayı yerinde bulduklarını ve desteklediklerini söylediler. Vatandaşlarımızın huzur ve güven içinde sahil ve plajlardan faydalanabilmesi için kıyı kenar kanunu çerçevesinde gerekli denetlemeler sürdürülecek” dedi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol