Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu 2019 Temmuz ayı raporuna göre erkekler tarafından 31 kadın öldürüldü.

2019’un ilk 6 ayında ise 214 kadın yine erkekler tarafından öldürüldü. Cinsel şiddet ve çocuk istismarları da hala devam ediyor.

Kadına şiddetin yaygın ve ağır bir sorun olduğunu devlet kaynaklı raporlardan, açıklanan verilerden de görmekteyiz. Başta şiddetin en ağır biçimleri olan cinayet olmak üzere kadınlar ve kız çocukları fiziksel, duygusal ve cinsel istismara maruz kalıyor.

Sağlık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, BM Nüfus Fonu Kadına Yönelik Aile İçi Şiddetle Mücadele Projesi sonuçlarına göre; Şiddetin türüne göre değişmekle birlikte %30-%40 oranında kadın şiddete maruz bırakılıyor. Her yıl binlerce kadın korunma için başvuru yapmasına rağmen halen fiziksel veya cinsel şiddet gören kadınların % 89’unun hiçbir kuruma başvurmadığı, başvuranların da en fazla polise başvurdukları ortaya çıkmış. Polis başvuruların % 29’unu eşiyle uzlaştırmış, % 23’üne tedbir kararı çıkartmış ve % 41’ini başka kurum ve kuruluşlara yönlendirmiş. % 13’ü için bir şey yapılmamış durumdadır.

Bu veriler 2018 yılına ait.

Ve her gün bir başka kadına şiddet, çocuk istismarı olayları ekleniyor.

Bu günlerde de kadın cinayetlerine bir yenisi daha eklendi. Emine Bulut öldürüldü, hem de 10 yaşındaki çocuğunun gözleri önünde eski eşi tarafından defalarca bıçaklanarak! Kadının son sözleri ‘Ben Ölmek İstemiyorum’ du. 10 yaşındaki kızı da annesinin başını tutup ağlaya ağlaya ‘Anne Lütfen Ölme’ dedi…

Olay 18 Ağustos Pazar günü bir kafede meydana gelmiş. Eski eş F.D. yanında taşıdığı bıçakla Emine Bulut’a saldırıyor. Emine, ağlaya ağlaya kızının gözleri önünde öldü.

Ve bizim bilmediğimiz, duymadığımız, görmediğimiz daha ne canlar yanıyor, kapalı kapıların ardında daha ne gözyaşları dökülüyor. Kaç kadın korkuyor? Kim bilir! Oysa hiçbir kadın öldürülmeyi hak etmez, öldürülsün de istenmez.

***

Bu ülkede kadın olmak, hayatınızın her alanında var olabilmek için mücadele etmek zorunda kalmaktır. “Ben de varım, ben bir kadınım” diye haykırmak istemektir. Birileri tarafından sesinin hep kısılmasıdır. Öteki olmaya zorlanmaktır.

“Nefes alıyorsak umut var demektir” derler ya, bu ülkede kadınsan ve tüm kötülüklere rağmen hala nefes alabiliyorsan umut değil de şansın var demektir.

***

Yaşar Kemal’in de dediği gibi… “Bu ülkede 4 şey olmayacaksın: Kadın, çocuk, ağaç, sokak hayvanı. Umarım öbür dünyada Türkiye yoktur.”

Kadın karnına koca bir dünya sığdırdı, siz dünyanıza bir kadını sığdıramadınız.. Yazık!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol