Ve beklenen oldu. Keşan Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğünde çalışan işçiler dün iş başı yapmadılar. 

Aslında daha önceden bile bırakabilirlerdi ama onlar yine de çalıştıkları kurumun zor durumda bırakmak istemediler. Her ne kadar o kurum kendilerini zor durumda bıraksa bile…

Bırakmayı hızlandıran sebepler olmuş mudur, tabiî ki de olmuştur.

En büyük neden ise Keşan Belediyesi Başkan Yardımcılarının almış oldukları 12 bin TL’nin son günlerde kamuoyunda çokça yer alması iş bırakmayı hızlandıran sebeplerden birisidir.

Bir diğer sebep ise yine bana göre geçenlerde Keşan Belediyesinin DİSK Genel İş ile imzaladığı toplu iş sözleşmesi.

En düşük sosyal yardımlar hariç bir işçinin 4.800 TL olarak belirlenmesinin basında yer alması da etkili olmuştur bu iş bırakmada bana göre.

Kanunlarımız açık. 4857 sayılı iş kanununun 3. Bölümünde ücret ile ilgili şu düzenlemeler yapılmış:

Ücret ve ücretin ödenmesi 

Madde 32 – “Genel anlamda ücret bir kimseye bir iş karşılığında işveren veya üçüncü kişiler tarafından sağlanan ve para ile ödenen tutardır.” diyor ilk cümlesinde

Ücretin gününde ödenmemesi 

Madde 34 – “Ücreti ödeme gününden itibaren yirmi gün içinde mücbir bir neden dışında ödenmeyen işçi, iş görme borcunu yerine getirmekten kaçınabilir. Bu nedenle kişisel kararlarına dayanarak iş görme borcunu yerine getirmemeleri sayısal olarak toplu bir nitelik kazansa dahi grev olarak nitelendirilemez. Gününde ödenmeyen ücretler için mevduata uygulanan en yüksek faiz oranı uygulanır. Bu işçilerin bu nedenle iş akitleri çalışmadıkları için feshedilemez ve yerine yeni işçi alınamaz, bu işler başkalarına yaptırılamaz.”

O yüzden bu işçi kardeşlerimize kimsenin bir şey demeye hakkı yoktur. Diyecek olursanız da yukarıdaki kanun maddelerini hatırlatırım.

Önce Keşan Belediyesindeki ücret adaletini sağlayın sonra da Keşan Belediyesini size oy veren vermeyen Keşan Halkına layık yönetmeye çalışın.

Bizim sizden vatandaş olarak da başka bir isteğimiz yok…

Bu arada yeri gelmişken söylemek istiyorum. Bu sözüm Keşan’daki tüm kurumlar için geçerli.

Keşan otomatiğe bağlanmış, kendi başına gidiyor…

Bu büyük bir sıkıntı…

Vatandaş olarak benim, bizim, çevremdekilerin gördüğü bu. Siz yönetenler nasıl görüyorsunuz bilemiyorum. Başka bir yazımda sizin nasıl gördüğünüzü belki de yazarız…

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Metin. 2018-02-19 14:27:15

Ağzına.saglik