Edirne genelinde toplamda 42 Orman Köyü var

Edirne İl Genel Meclisi Üyesi ve Köylere Yönelik Hizmetler ve Orköy Komisyonu Başkanı Erdinç Can yaptığı açıklamada; orman köyleri hakkında bilgilendirmede bulundu.

Edirne genelinde toplamda 42 Orman Köyü var

Edirne İl Genel Meclisi Üyesi ve Köylere Yönelik Hizmetler ve Orköy Komisyonu Başkanı Erdinç Can yaptığı açıklamada; orman köyleri hakkında bilgilendirmede bulundu.

Medya Keşan
Medya Keşan
09 Ocak 2020 Perşembe 09:48
Edirne genelinde toplamda 42 Orman Köyü var

AYGÜL KONAR

İl Genel Meclisi Ocak Ayı olağan toplantıları devam ediyor. Dün, Mehmet Geçmiş başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda Orköy Komisyonu Başkanı Erdinç Can, Edirne ili ve ilçelerindeki orman köyleri ve teşvik alan köyler hakkında yapılan araştırma ve incelemeler hakkında bilgilendirmede bulundu.

“ORKÖY PEK ÇOK ALANDA KREDİ İMKANI TANIYOR”

Açıklamasında ORKÖY hakkında bilgiler de paylaşan Can, şunları söyledi: “Tarım ve Orman Bakanlığı, Orman Köylerinin korunması, işletilmesi, geliştirilmesi, genişletilmesi, ormanların içinde veya bitişiğinde yaşayan köy halkının kalkınmalarına, ormanlar üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak amacıyla kurulmuş olan ORKÖY, Türkiye genelinde çalışmalar ve projelerine devam ediyor. Besi hayvancılığından lavanta ekimine, fenni arıcılıktan kültür mantar yetiştiriciliğine kadar pek çok alanda ORKÖY kredi imkanı tanıyor. Edirne'de ise, merkeze bağlı köyler hariç diğer ilçelerde tespit edilen orman köyleri, ORKÖY kredilerinden faydalanıyordu. Edirne Valisi Ekrem Canalp’in girişimleriyle merkez ilçeye bağlı orman köylerinin tespiti için çalışmalar başlatılmıştı. Yapılan çalışmalar doğrultusunda Edirne Merkez ilçeye bağlı 37 köyden 15’inin orman köyü olduğu tespitine varılmıştı. Edirne İl Genel Meclisi’nin 2019 yılı aralık ayının toplantılarının ilk oturumunda 15 orman köyünün ORKÖY kredi imkânlarından faydalanabileceği açıklanmıştı. Belirlenen 15 orman köyündeki üreticiler ve çiftçiler, belirtilen şartlara uydukları takdirde istenilen alanlarda ORKÖY kredilerinden faydalanacak.”

166 KÖY ORKÖY KAPSAMINA ALINDI

Can, konuşmasının devamında Edirne Orman İşletme Müdürlüğü’nün yaptığı çalışma sonrasında ORKÖY kapsamına alınan köyleri şöyle anlattı: “Edirne Orman İşletme Şefliğinin yapmış olduğu çalışmalarının ardından merkezde belirlenen 15 köy, Keşan’da 39 köy, Uzunköprü’de 36 köy, Meriç 22 köy, Süloğlu’nda 5 köy, Havsa’da 1 köy, Enez’de 18 köy, İpsala 9 köy, Lalapaşa 21 köy ORKÖY kapsamına alındı. 2019 yılında süt sığırcılığı, süt tesisi, iş makinesi, güneş enerjisi, süt koyunculuğu ile ilgili krediler verilmiştir. Ayrıca, Edirne genelinde yapılan çalışmalarda, toplamda 42 köyün Orman Köyü olduğu tespit edildi.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol