ENEZ MEKTUBU

Ulaş DEMİRAY / ulasdemiray@gmail.com

AKP Keşan İlçe Başkanı Sn. Hüseyin BOYALIK Keşan’a yapılması planlanan Diş Hastanesi için yer belirlemeye çıkmış. Tahsili nedir, işi nedir, Diş Hastanesi için arsa kriterlerinin ne olduğundan ne kadar anlar; bilmiyorum. Diş hastanesinin yerinin belirlenmesi BOYALIK’ın görevi mi? Ya da Sanayi kavşağının yapılıp yapılmadığı, gecikip gecikmediği BOYALIK’tan mı sorulur? Karayolları Bölge Müdürü Boyalık’ın emrinde mi? Geçtiğimiz günlerde AKP İl Başkanı İlyas AKMEŞE de Edirne için sürekli Ankara’ya gidip gelmenin gerektiğini, çünkü sorunların çözüm yerinin ANKARA olduğunu işaret eden bir demeç verdi. Şimdi genelde AKP iktidarı var ya. Onun ardına sığınıp yerelde politika yapmanın kurnazlığının peşindeler.

***

DSİ baraj yapmış, karayolları kavşak yapmış bunu bizim BOYALIK arkadaşımız sanki kendisi akıl etmiş, finansmanını cebinden karşılamış ve bitirmiş gibi yaparak oy devşirmeye çalışıyor. AKP teşkilat yöneticilerinin söylemlerine bakıldığında “Siz ne yaptınız, biz ne yaptık” türünden bir anlayış ortaya konuyor. Bu sözlere bakınca Devlet işlerinin sanki Keşan’dan veya Edirne’den kendileri tarafından yönetildiğini sanıyorsunuz. SİZ dediğiniz kim, BİZ dediğiniz kim..? Devlet AKP’nin işlettiği bir şirket de siz de onun Edirne’deki her işten sorumlu memurları mısınız? Yani Keşan’ın bir mahallesinde su borusu patlasa Ankara’nın himmetine mi muhtaç olmalıyız.. 

Yahu devlet Kendisi muhtâc - ı himmet bir dede! nerde kaldı gayrıya himmet ede?..

***

Sevgili AKP li yerel siyasetçi kardeşlerim. Bugün iktidardasınız, yarın değilsiniz.. Geleceği görüp, İyi düşünüp öyle konuşmalısınız. Çağdaş devlet anlayışının gereği sorunların çözümü Yerelde Ve Yerinde olmalıdır.. Yerelde politika yapacaksanız, çözümleri de yerelde arayacaksınız.. Devletin görevi tüm ülkenin alt yapısını oluşturmaktır.. Hastane açmaktır, barajlar kurmak, şehirlerarası yollar yapmaktır. Devlet bunları da yapacaksa yerini , hastanenin gerekip gerekmediğini BOYALIK’a sormaz, sorarsa devlet ciddiyeti olmaz.. Bu işler, siyasi mülahazalarla değil, yurt genelinde yapılan global planlamalarla , uzman kişilerin önerileri ile yıllarca süren ölçümlerle, etütlerle kararlaştırılıp yapılır.. Eğer Keşan’da yerel yönetimlere aday olmayı planlıyorsanız geçin bunları ve bu yalancı pehlivan tavırlarını.. Aday olmayı düşünenler için Keşan’da dile getirilecek, eleştirilecek, önerilecek o kadar çok konu var ki..  

***

Ama siz bunların farkına varamayıp hala Ankara’nın gelip de sizi ihya edeceğine inanıyorsanız çok büyük hayal kırıklığına uğrarsınız. Örnek mi? İşte Enez… İşte Enez’deki AKP’li Belediye… Enez-Keşan Yolunun yapılması, Liman’ın Uluslararası trafiğe açılması, Lagün Göllerinin temizlenmesi, Enez Kalesi’nin restorasyonu, Yüksek Okul açılması, Enez Hastanesi’nin işler hale getirilmesi, Arıtma için bir deşarj kanalının bile başarılamaması .. Hepsi merkezi iktidarın görevi. İşte sizin AKP iktidarınız.. Hangisi oldu? Ya da oldu da niye benim ve Enezlilerin haberi yok? Nerde bu Devlet…?

***

Yerel yönetimlerin yetkileri, parasal gelirleri artırılmadan, Meslek odalarının, ilgili STK’ların yerel yönetimlerde temsili ve denetimi sağlanmadan DEMOKRASİ’den söz edilemez. Artık Türkiye’yi Ankara’dan TEK ADAM’la yönetmek mümkün değildir. Yerel yöneticiler kasabalarına hizmet için Ankara’da Bakanlık kapılarında, cami önlerinde BAHŞİŞ bekler gibi durumdan çıkarılmalıdır. İl daimi Encümenlerinde, Belediye encümenlerinde seçilmişlerin ağırlığı yeniden kazandırılmalıdır. Valilerin yetkileri sadece iç güvenlik ve Merkezi hükümetin hizmetlerinin koordinasyonu ile sınırlı olmalıdır.  

İşin özü ve çağdaş politikacıların savunmaları gereken budur: Yerel sorunlar YERELDE, YERİNDE, YEREL YÖNETİMLERCE çözülebilmelidir. Sırf merkezi iktidara güvenerek yola çıkacaksanız biliniz ki bugünlerin yarınları da var..

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Serkan Özçakır 2018-04-09 00:07:27

Siyaset yapanların bir çoğu Halk'a Halk için hizmet değil de, koltuğa oturunca bir dizi işgüzarlık, menfaat ve şaklabanlık (saray soytarısı) orta oyunu haline geliyor. Maalesef durum böyle sevgili Ulaş Demiray. Abileri ne ki, kardeşleri o olsun... Saygılar

Avatar
Timur YILMAZ 2018-04-10 09:18:58

Yazı baştan sona ajitasyon. Sadece eleştirmek, bir yerlerden bir şeyler kapmak yada kendi komplekslerini törpülemekten başka bir şey içermiyor.

Biraz mantık gerek. Hüseyin ağa Keşan için bir şeyler yapmaya çalışmış. Bunun neresi kötü. Efendim, "cebinden mi finanse etmişmiş", laf mı bu yani? Keşke kalemi eline alıp, olur olmaz yazanlar da bu işleri biraz koştursalar. Yerel yönetimlerin bütçeleri sınırlı ve yetersiz. O nedenle merkezi yönetimin, yerel yönetimlerin boyutlarını aşan yerlerde devreye girmesi şarttır. Enez'den bakar isek; turizm bölgesi olması nedeniyle bir yaz-kış dengesizliği vardır. Zaman zaman çöp kamyonlarına yakıt konulamamaktadır. Her tarafı bok götürmektedir yazın Enez'de.. Turizm Bakanlığı ne iş yapar.Bütçesi falan vat mı? Enez için ne yapmıştır. Bunun için Ankara'ya gitmek, merkezi yönetimlerden destek istemek suç mudur. Türkiye'nin sorunu, yerel parti yöneticilerinin merkezi yönetimleri sıkıştırması mıdır? Laf olsun torba dolsun.