Askeri bölgede yakalanan Yunan polis ile kız arkadaşına 5'er yıl hapis istemi

Edirne'de birinci derece askeri yasak bölgeye girdikleri gerekçesiyle gözaltına alınıp, çıkarıldıkları mahkemece yurt dışı yasağı konularak serbest bırakılan Yunan polis memuru Valasoudis Manolis (42) ile kız arkadaşı Aheni Aohna'nın (29) 'Askeri yasak bölgelere girme' suçundan 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Askeri bölgede yakalanan Yunan polis ile kız arkadaşına 5'er yıl hapis istemi

Edirne'de birinci derece askeri yasak bölgeye girdikleri gerekçesiyle gözaltına alınıp, çıkarıldıkları mahkemece yurt dışı yasağı konularak serbest bırakılan Yunan polis memuru Valasoudis Manolis (42) ile kız arkadaşı Aheni Aohna'nın (29) 'Askeri yasak bölgelere girme' suçundan 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Medya Keşan
Medya Keşan
28 Mayıs 2022 Cumartesi 09:51
Askeri bölgede yakalanan Yunan polis ile kız arkadaşına 5'er yıl hapis istemi

HABER MERKEZİ

Yunanistan'ın Dedeağaç Emniyet Müdürlüğü'nde görev yapan trafik polisi Valasoudis Manolis, kız arkadaşı Aheni Aohna ile birlikte alışveriş yapmak için 5 Aralık 2021 günü Pazarkule Sınır Kapısı'ndan giriş yaparak Edirne'ye geldi. Alışveriş yapan çift, aynı gün akşam saatlerinde özel araçları ile İpsala Sınır Kapısı'ndan çıkış yapmak üzere yola çıktı. Yunan polis ve kız arkadaşı sınıra yakın Doyran köyünde askeri yasak bölgeye girdikleri gerekçesiyle sınır devriyeleri tarafından gözaltına alınarak, İl Jandarma Komutanlığı'na götürüldü. İşlemlerin ardından adliyeye sevk edilen polis memuru ve kız arkadaşı, çıkarıldıkları Nöbetçi Sulh Hakimliği'nce üzerlerindeki cep telefonları ile dijital materyallere el konularak yurt dışı çıkış yasağı konularak serbest bırakıldı. El konulan cep telefonları ile materyaller, İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlar ile Mücadele Şube Müdürlüğü'nde incelemeye alındı. Adli kontrol kararı ile serbest bırakılan çiftin zerlerindeki cep telefonları ve dijital materyallerin incelenmesinde, suç unsurlarına rastlanılmadı. Çift, yargılama giderleri ve güvence bedeli olarak toplam 50 bin lira cezayla yurt dışına çıkış yasakları kaldırıldıktan sonra ülkelerine döndü.

Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Valasoudis Manolis, kız arkadaşı Aheni Aohna hakkındaki soruşturması tamamlanarak, hazırlanan iddianame 5'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde kabul edildi. Polis memuru ve kız arkadaşı için 'Askeri yasak bölgelere girmek' suçundan 2 yıldan 5'er yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

ALIŞVERİŞ VE GEZMEK İÇİN GELDİK

Yunan polis memuru Manolis, ifadesinde, Ferres Polis Merkezi'nde trafik polisi olarak görev yaptığını belirterek, "Yunanistan'dan 5 Aralık öğlen Yunanistan saati ile 14.00 sıralarında, kız arkadaşım Aheni ile birlikte Pazarkule Sınır Kapısı'ndan giriş yapıp alışveriş ve gezmek için geldik. Edirne'ye geliş amacım kız arkadaşımla birlikte gezmek ve alışveriş yapmaktı. Edirne merkezine geldikten sonra kafede bir süre oturduk, daha sonra kız arkadaşımla Yunanistan saati ile 16.30 sıralarında bir alışveriş merkezine gidip yemek yedik. Hava kararmaya başlayınca alışveriş merkezinden ayrıldık" dedi

NAVİGASYONUN BİZİ GÖTÜRDÜĞÜ ŞEKİLDE DEVAM ETTİK

Askeri yasak bölgeye bilerek girmediklerini, navigasyonun kendilerini götürdüğünü söyleyen Manolis, "Hava karardığı için Yunanistan'a dönecektik, telefonumda bulunan navigasyona yazarak yola çıktık. Çalıştığım ve yaşadığım yer İpsala Sınır Kapısı'na daha yakın olduğu için buradan çıkış yapacaktık, bu sebeple navigasyona yazarak Keşan'a doğru yola çıktık. Navigasyonun bizi götürdüğü şekilde devam ettik. Bir süre sonra hava tamamen kararmıştı, toprak bir yolda ilerlediğim esnada önüme askerler çıktılar ve bizi durdurdular, benden ve kız arkadaşımdan pasaport istediler. Bizi durdurdukları yerde araçtan indirdiler, benimle birlikte biraz ilerleyerek uzakta bulunan kırmızı renkli tabelaya fener tutarak gösterip, askeri yasak bölge olduğunu söylediler, ancak ben askeri yasak bölgeye girdiğime dair herhangi bir tabela görmediğim için ve gösterdikleri tabela uzakta olduğu için askeri yasak bölgeye girdiğimi düşünmüyorum, çünkü tabeladan önce durmuştuk" diye konuştu.

Üzerinden çıkan flaş bellek, kendisine ait telefon ile oğluna ait olan ve çalışmayan cep telefonları bulunduğunu söyleyen Manolis, "Flaş bellekte özel fotoğraf arşivim bulunmaktadır. Kişisel içerikler ihtiva eden materyallerdir, incelendiğinde hiçbir suç unsuru olmadığı görülecektir. Yunanca yazılar ihtiva eden evraklar ise yakın zamanda Yunanistan'da yürürlüğe giren çocuk haklarıyla ilgili mevzuatın bulunduğu evraklardır. Suç unsuru değiller, daha önce de Türkiye'ye geldim ve hiç bir problem yaşamadım. Türkiye'den kimseyi tanımıyorum, hiç kimse ile görüşmedim. Üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum, yaşadığım bu olay navigasyonun beni hatalı götürmesi ve yolları bilmeyişimdendir, suç işleme kastıyla Türkiye'ye gelmedim" dedi.

EDİRNE'YE GEZMEK VE GÜZEL VAKİT GEÇİRMEK İÇİN GELDİK

Tezgahtarlık yaptığını söyleyen Yunan polisin kız arkadaşı Aheni Aohna ise Edirne'ye gezmek ve eğlenmek için geldiğini belirterek, "Edirne'ye gelme amacımız erkek arkadaşımla gezmek ve güzel zaman geçirmekti, başka bir amacımız yoktu. Navigasyonun yanlış götürmesi sebebiyle sınır hattına girdik, askerler bizi durdurana kadar herhangi bir işaret ve tabela görmedik, hava zaten çok karanlıktı, suç işleme amacımız yoktur" ifadelerini kullandı.

Edirne 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ilk duruşmaya, Yunanistan'da bulunan sanıklar katılmadı. Avukatları Selin Özel, müvekkillerinin beyanlarının alınmasından sonra savunma yapacaklarını söyledi.

Duruşmada, sanıklar üzerinde bulunan dijital materyallerin imaj kayıtlarının alındığı 1 hard disk ve bir adet flaş belleğin dosyada delil olarak saklanmasına ve yurt dışına yazılan yazılara gelecek cevabın beklenmesine karar verilerek, duruşma 27 Eylül tarihine ertelendi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol