Aksal, Kültür Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’la görüştü

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı ve AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Kültür Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile görüştü.

Aksal, Kültür Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’la görüştü

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı ve AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Kültür Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile görüştü.

Medya Keşan
Medya Keşan
28 Ekim 2021 Perşembe 08:54
Aksal, Kültür Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’la görüştü

HÜSEYİN ÜNSAL YÜCEL

Edirne’nin tarihi ve kültürel anlamda değeri ve önemine vurgu yapan Fatma Aksal, “Osmanlıya uzun yıllar Başkentlik yapmış Kadim şehrimiz Edirne’mizin bu manevi miraslarını tarihi ve kültürel dokusunu koruyarak gelecek nesillere aktarabilmek adına Cumhurbaşkanımızın hassasiyetleri ve talimatlarıyla; ilgili bakanlıklarımız kurum ve kuruluşlarımızla daima istişareler ve değerlendirmelerde bulunuyoruz. Ülkemizin istikbali için TBMM Genel Kurulu’nda Milletimizi temsilen yasama çalışmalarımızı gerçekleştirdiğimiz esnada, Edirne’mize yatırımların projelerin de Bakanlıklarımız nezdinde takipçisiyiz. TBMM’de Kültür Turizm Bakanı ile bir görüşme gerçekleştirdik. Yaklaşık 1800 metreyi bulan çevresi ile Edirne’deki en büyük tabya olan,  Balkan Savaşları'nda Edirne savunmasının karargâh binası olarak kullanılmış olan Hıdırlık Tabya’sını ve Enez Ayasofyası olarak bilinen Enez Fatih Camii açılışını Sayın Bakanımızın en yakın zamanda Edirne’ye teşrifleriyle gerçekleştireceğiz” dedi.
SELİMİYE İÇİN TARİH BELLİ OLDU
Mimar Sinan’ın ustalık eseri Unesco Dünya Mirası Selimiye Cami restorasyonu için bakanlıkla ilk günden beri en hassas şekilde proje çalışmaları yürüttüklerini ifade eden Aksal, “2 Kasım’da, Selimiye Camii’nin restorasyonu için ihaleye çıkıyoruz. Selimiye Camii’ni etrafında yıllardır var olan mezbelelikten kurtarıp, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız eliyle kültürel dokusuna en uygun şekilde restore edeceğiz. Selimiye Camiinin çevresi artık toz toprak değil tarih kokacak” diye konuştu.   

BU TOPRAKLAR MEDENİYETLER BEŞİĞİ OLAN TOPRAKLAR

Fatma Aksal, Edirne’de Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde devam eden, tamamlanmış olan ve planlanan birçok yatırım olduğunu dile getirerek, “Bu topraklar medeniyetler beşiği olan topraklar. Hiç kuşkusuz ecdadın tarihi, yaşamı, sosyo-kültürel hayatı ile ilgili çok ehemmiyetli kalıntılara, eserlere sahibiz. Makedon (Makedonya) Kulemiz ile yakın çevresindeki sur kalıntılarının olduğu alanı da Edirne Kent Tarihi Müzesi ve ören yeri olarak düzenleyeceğiz. İstisnasız her bir eserimizle ilgili çalışmalarımız mevcut, aynı zamanda Şehrimize kültürel anlamda katkı sağlayacak yeni İl Halk Kütüphanemiz için de Sayın Bakanımızla istişarelerde bulunduk. Edirne tarihi kültürüne yönelik destekleri için Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Sayın Bakanımıza Edirneli hemşehrilerim adına, gelecek nesiller adına teşekkürlerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol