Edirne'deki 'Kahve ve Çikolata Festivali'ne, müzik ve kahveyle davet

Edirne'de, ilk kez düzenlenecek 'Kahve ve Çikolata Festivali' öncesi, kentin en kalabalık caddesinde, trampet, davul, saksafon ve klarnetlerle etkinlik daveti yapıldı.

Edirne'deki 'Kahve ve Çikolata Festivali'ne, müzik ve kahveyle davet

Edirne'de, ilk kez düzenlenecek 'Kahve ve Çikolata Festivali' öncesi, kentin en kalabalık caddesinde, trampet, davul, saksafon ve klarnetlerle etkinlik daveti yapıldı.

Medya Keşan
Medya Keşan
25 Kasım 2021 Perşembe 12:01
Edirne'deki 'Kahve ve Çikolata Festivali'ne, müzik ve kahveyle davet

HABER MERKEZİ

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından, 27-28 Kasım tarihlerinde Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nin kullandığı tarihi Karaağaç Tren Garı'nda, bu yıl ilk kez kahve ve çikolata festivali düzenlenecek. Hafta sonu gerçekleştirilecek etkinlik öncesi, kentin en kalabalık alanı Saraçlar Caddesi'nde, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından trampet, davul, saksafon ve klarnet eşliğinde kahve dağıtılan vatandaşlar festivale davet edildi.
FESTİVALLER TURİZM HAREKETLİLİĞİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ
İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk, kahvenin 478 yıldır bu topraklarda var olan bir kültür olduğunu söyledi. Festivallerin kültürel aktarım ve yansımanın vazgeçilmez parçası olduğunu belirten Soytürk, "Festivaller, bir yerin turizm hareketliliğini arttırmak için yapılan en önemli faaliyetlerdir. Hem yerel hareketlilik, hem çevre illerden gelenlerin oluşturduğu hareketlilik pozitif bir hava oluşturur. Özellikle son dönemde pandemiyle sosyalleşmeden ayrıldık. Psikolojik olarak bundan çok fazla etkilenenlerimiz oldu. Bir anlamda, bu dönemde yapılan etkinlikler bu manada çok ama çok önemli. Şehrimiz Edirne ve bu şehirde yaşayanların her şeyin en güzeline layık olduğunu düşünüyorum. Bu minvalde Valimiz Ekrem Canalp'in himayelerinde çok ciddi anlamda şehrimizin turizm potansiyelinin arttırılmasına yönelik çaba sarf ediyoruz" dedi.
KAHVE BU TOPRAKLARDA DÜN DE VARDI, BUGÜN DE VAR, YARIN DA OLACAK
Kahvenin 2013 yılında 'Türk Kahvesi' olarak UNESCO'nun Somut Olmayan Kültür Mirası Listesi'ne dahil edildiğini hatırlatan Soytürk, "Kahve, kokusuyla, ritüeliyle bu toprakların 478 yıldır var olan ürünüdür. Edirne'de yeni sarayda 4'üncü Mehmed sünnet şenliklerinde, misafirlerine kahve ikram ederdi. Kahve bu topraklarda dün de vardı, bugün de var, yarın da olacak. Şehrimiz tabi ki birçok festivale imza atıyor. Bunu farklı kurumlar da yapıyor. Biz 1 ay önce Kabak Festivali yaptık, yaklaşık 15 bin kişiyi Edirne'de ağırladık. Haziran ayında Lavanta Festivali yaptık 50 bin kişiyi ağırladık. Festivallerimiz devam edecek, çünkü festivallerin şehrin turizmine olan katkısını çok iyi biliyoruz" diye konuştu.
KEYİFLİ DAKİKALAR GEÇİRECEĞİZ
Festivale kahve demleme şampiyonları, baş kavurucular ve alanında uzman isimlerin de katılacağını kaydeden Soytürk, "Türkiye'nin en önemli baş kavurucuları bizimle birlikte olacak. Kahve ve çikolata firmalarımız olacak. Festivalde sadece söyleşi ve atölyeler yok, eğlence de var. Şehrimizin kıymetli çocukları, lise öğrencilerimizin pop, rock konserleri olacak. Halk oyunlarına gönül vermiş gençlerin sahne gösterileri olacak. Çocuklarla çikolatalı waffle yapacağız. Karaağaç Tren Garı'nda olacağız. Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nin bulunduğu alanda, üniversitemizle, tüm sivil toplum kuruluşlarımızla birlikte Karaağaç Tren Garı'nda 2 gün boyunca çok güzel bir etkinlik bizi bekliyor. Keyifli dakikalar geçireceğiz. Yerli ve yabancı herkese sesleniyoruz, çıkın çıkın gelin diyoruz" dedi.
İNŞALLAH BAŞARILI OLACAK
Edirne'yi Tanıtma ve Tava Ciğer Kalite Koruma Derneği Başkanı Bahri Dinar da festivalin başarılı olacağına inandıklarını belirterek, "Festival demek hareketlilik demek, festival demek o kentin dinamiklerini harekete geçirmek demek. Festivaller, her nerede yapılırsa yapılsın orada hareketlilik olur. O kentteki esnaflar da o hareketlilikten faydalanacaktır. Şimdi bir çikolata ve kahve festivali var, ilk defa deneniyor, ilk defa yapılacak. İnşallah başarılı olacağına inanıyorum çünkü kahve çok eski bir gelenek. Hava da çok güzel olacak belli ki. Geçen Kabak Festivali olmuştu 15 bin kişi geldi. Lavanta Festivali'ne 50 bin kişi geldi. Bunlar tanındıkça artıyor. İnşallah 100 bin kişi gelir" ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol