Edirne’de her ilçede hizmet verecek aşevlerinin araçları teslim edildi

Edirne Valiliği, Türkiye’de bir ilke imza atarak merkez ve tüm ilçelerde aşevi hizmeti vermeye başlayacak.

Edirne’de her ilçede hizmet verecek aşevlerinin araçları teslim edildi

Edirne Valiliği, Türkiye’de bir ilke imza atarak merkez ve tüm ilçelerde aşevi hizmeti vermeye başlayacak.

Medya Keşan
Medya Keşan
05 Mart 2022 Cumartesi 11:16
Edirne’de her ilçede hizmet verecek aşevlerinin araçları teslim edildi

HABER MERKEZİ

Edirne Valisi Ekrem Canalp, aşevlerinde yemek dağıtımı için kullanılacak araçların anahtarlarını valilik önünde düzenlenen törenle vakıf yetkililerine teslim etti.

Edirne Valiliği, 8 ilçede Osmanlı'dan kalma imaret ve vakıf geleneğini yaşatmak amacıyla aşevi kurma çalışmalarını tamamladı. İlçe kaymakamlıkları, vakıf müdürlükleri ve Kızılay iş birliğiyle hayata geçirilen proje kapsamında kent merkezi, Enez, İpsala, Keşan, Uzunköprü ve Havsa ilçelerinde aşevleri hizmete giriyor. Aşevlerinde hizmet verecek hafif ticari araçlar ise düzenlenen törenle vakıf temsilcilerine teslim edildi.

Edirne Valisi Ekrem Canalp, araç teslim töreninde yaptığı konuşmada, “Bizim çok köklü bir vakıf kültürümüz var ve bu vakıfların içerisinde de çok köklü bir imaret kültürümüz var. Bugün Türkiye’de İstanbul’dan sonra Vakıflar Genel Müdürlüğünün en fazla gelire sahip olduğu il Edirne’dir. Bütün vakıflar ve onlara akar olarak bağlanmış olan gelirler bugün bile devam etmektedir. Bize düşen ise tekrar Türkiye’ye örnek olarak bu vakıf kültürünün canlandırmak için iş ve işlemleri yapmaktır. Buna en güzel örnek ise hemen yanı başımızda bulunan Şehir Gönüllüleri Vakfı’dır. Bugün burada Türkiye’de bir ilki gerçekleştiriyoruz, kuracağımız 6 yeni aşevimiz ile 8 ilçemizde ve merkez de aşevi hizmeti vereceğiz. Bu hizmete köylerimizde dahildir. Enez, İpsala, Keşan, Uzunköprü, Havsa ve Merkez’de olmak üzere 6 adet aşevi kuruyoruz. Bu projemizdeki aşevlerimizi ortak yürütüyoruz, bu projenin ana omurgası ilçelerimizdeki Kaymakamlıklarımız ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarıdır. Bunların dışında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız ’da proje ortaklarımızdandır. Bir diğer proje ortağımız ise Kızılay’dır. Kaymakamlarımız kendi ilçelerinde aşevi hizmetlerine en fazla ihtiyaç duyan vatandaşlarımız kimse tespitlerini yaptılar. Buradan hayırsever vatandaşlarımıza da çağrıda bulunmak istiyorum, aynı ve maddi olarak destek yapmak isteyen vatandaşlarımızı vakıf müdürlüklerimize veya Kaymakamlıklarımıza müracaat edebilirler. Bu hayırlı işte emeği geçen tüm proje ortaklarına ve Aile Sosyal Hizmetler Bakanlığımıza ve Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğümüz ile emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu proje Türkiye’de bir ilktir ve bende bu ilki yaşayan bir vali olarak çok mutlu olduğumu belirtmek isterim” dedi.

Araç teslim törenine Edirne Valisi Ekrem Canalp ile birlikte, Vali Yardımcısı Sıdkı Zehin, ilçe kaymakamları, il genel meclisi üyeleri ile vakıf yetkilileri katıldı.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol