Edirne’de oda başkanından fırıncılara 'zam' tepkisi

Edirne'de, 210 gram ekmeği 1.50 liradan satmaları gerekirken, gramını 200'e düşürüp fiyatını 2 liraya çıkaran fırıncılarla, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) arasındaki tartışma büyüyor.

Edirne’de oda başkanından fırıncılara 'zam' tepkisi

Edirne'de, 210 gram ekmeği 1.50 liradan satmaları gerekirken, gramını 200'e düşürüp fiyatını 2 liraya çıkaran fırıncılarla, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) arasındaki tartışma büyüyor.

Medya Keşan
Medya Keşan
01 Aralık 2021 Çarşamba 10:06
Edirne’de oda başkanından fırıncılara 'zam' tepkisi

HABER MERKEZİ

ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt, üyelerinin uyguladığı fiyatın yasal olmadığını, talep ettikleri fiyatın ise Türkiye ortalamasının üstünde olduğunu belirterek, "Şimdi yeni fiyat talepleri var. Kilosuna 12 lira 50 kuruş istediler. Türkiye'de 26 Aralık 2021 tarihinde en yüksek fiyat 11 lirayla Van'da. 12.50'lik bir il var mı? Edirne farklı bir yer mi, farklı bir cumhuriyet mi ki böyle bir fiyat istiyorsun?" dedi.
Edirne'de, ekmeğe zam verme yetkisi bulunan iki odadan biri olan Edirne Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği, üyeleri için 7 lira 14 kuruş olan ekmeğin kilo fiyatını 10 lira olarak güncelledi. Zam yetkisi bulunan bir diğer kurum olan ETSO ise  zam talebini değerlendirmedi. Edirne Fırıncılar Odası bu karara tepki gösterdi. ETSO yönetimi bugün konuyla ilgili toplantı yaparak, neden fiyat güncellemesi yapmadıklarını açıkladı. ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt, talep edilen fiyatın Türkiye ortalamasının üstünde olduğunu, ekmeğin kilosunu halen 10 liradan satan odaya üye fırıncıların tarife dışı fiyat uyguladığını dile getirdi. Zıpkınkurt, Ticaret İl Müdürlüğü'ne de tepki gösterip denetim yapmadıklarını söyledi.
AKILLARINI 2-3 KİŞİYE KİRAYA VERMİŞLER
ETSO üyesi fırıncıların bir kaç kişi tarafından kışkırtıldığını iddia eden Zıpkınkurt, şunları söyledi: "Diyoruz ki, arkadaşlar gelin toplantı yapalım, toplantıda üyelerimizi bilgilendirelim, sonucunda bazı yaptırımlara maruz kalırsınız, bunları açığa çıkaralım, bunları bilin. Çünkü fırıncı esnafımız, işlerin yoğunluğu nedeniyle çok fazla kanuna, kitaba, belgelere göz atamıyorlar. Dolayısıyla diyoruz ki, gelin sizi bilgilendirelim. Çünkü akıllarını iki kişiye kiraya vermiş arkadaşlar, onların dediklerini doğrultusunda, yaptıklarını doğru olarak kabul edip, devam ediyorlar. Sonucunda bazı yaptırımlara maruz kalıyorlar. Biz de bunlarla ilgili arkadaşları toplantıya çağırıyoruz, söylediğimiz 2-3 kişilik grup arkadaşlara telefon açıyor, toplantıya gelmelerini sabote ediyor. Toplantıya gelseler, onlara diyeceğiz ki, 'tarifesiz ekmek satmayın, yanlış yapmayın' ama onlar ekmeğin fiyatını 10 lira yaptılar. Arkasından doğal olarak disiplin soruşturmaları başladı, sonucunda ceza aldılar arkadaşlar. Yasaların bize verdiği yetkiler uygulandı"
FIRINI YOK AMA ODA BAŞKANI
Edirne Fırıncılar Derneği Başkanı Yılmaz Canbaz'a da tepki gösteren Zıpkınkurt, "Fırıncılar Derneği Başkanı dediğimiz kişinin fırını yok, adam kürek tutmasını bilmiyor ama Fırıncılar Derneği Başkanı. Unun kaç para olduğunu nereden biliyorsun? Bir işçinin maliyetini nereden biliyorsun? Yanında çalıştırdığın bir tane adamın yok ama Fırıncılar Derneği Başkanı'sın. Fırıncılarıma üzülüyorum ben. Sonuçta bizim üyemiz. Onların haklarını korumak bizim görevimiz ama adamlara bunu anlatamıyoruz, fırını olmayan adam onları yönetmeye çalışıyor, onlar da kendilerini teslim etmişler" diye konuştu.
EDİRNE FARKLI BİR CUMHURİYET Mİ Kİ 12.50 LİRA İSTİYORSUN?
Fırıncılar Odası'nın 2 senede verdiği 8 dilekçeyi de değerlendirdiklerini, talep ettikleri fiyatın Türkiye ortalamasının üstünde olduğunu belirten Zıpkınkurt, "Ekmeğin kilosuna 9.09 istedikleri 26 Aralık 2020 tarihinde Türkiye'deki ekmek fiyatının ortalaması 7.14 lira. Edirne'de işçi maliyeti mi farklı, mazot mu farklı, un mu farklı? 81 vilayette böyle bir rakam yok. Bizim arkadaşların istediği rakam bu. Şimdi yeni fiyat istediler. Kilosuna 12 lira 50 kuruş istediler. Türkiye'de 26 Aralık 2021 tarihinde en yüksek fiyat 11 lirayla Van'da. 12.50'lik bir il var mı? Edirne farklı bir yer mi, farklı bir cumhuriyet mi ki böyle bir fiyat istiyorsun?" şeklinde konuştu.
BİZE HESAP SORUYORLAR AMA KENDİLERİ DENETLEMİYORLAR
Yasal olmayan tarifeden ekmek satan fırınların  Ticaret İl Müdürlüğü'nce denetlenmediğini ileri süren Zıpkınkurt, "Denetleyecek kurum bana hesap soruyor 'Bu adama neden ceza vermedin?' diye, çıkıp denetimini yapmıyor ve vatandaşını soydurmaya devam ediyor. Bana, 'üyene ceza ver' diyen adam çıkacak sahaya fiyatları denetleyecek. Ben kabul ediyorum, maliyetler tabii ki yüksek, girdi maliyetleri arttı ama bir tarafı korurken bir tarafı da batırmayalım. Ben üyemi tabii ki düşüneceğim ama vicdanımız var, biz de iş insanıyız. Türkiye ortalamasının üzerinde fiyat isteyeceksiniz, Türkiye ortalamasının üzerinde fiyat vereceğiz. Yok böyle bir şey" ifadelerini kullandı.
BAKANLIK 8.50 LİRAYI UYGUN GÖRDÜ
Fırıncılar Odası'nın son zam talebi ile ilgili bakanlığa yazı yazdıklarını belirten Zıpkınkurt, bakanlığın uygun gördüğü kilo fiyatının 8.50 lira olduğunu belirtti. Zıpkınkurt, "Bakanlıktan gelen yazıda ekmeğin kilogram fiyatının 8.50 lira olması uygun görüldüğü belirtildi. Esnaf Odası 10 lirayı vermiş. Biz de Aralık ayında bu konuda toplanıp kararı vereceğiz. Meclisteki tüm arkadaşlarımız ticaretle uğraşan insanlar, dolayısıyla en iyi kararı vereceklerdir. Arkadaşlarımızın 12.50'lik dilekçesi var. O da araştırılacak, ne kadar haklı, ne kadar haksız bakılacak" şeklinde konuştu.
FIRINCILAR ODASI NE DEMİŞTİ?
Edirne Fırıncılar Odası, ETSO'ya 2 yıl boyunca verdikleri 8 zam talebi içeren dilekçenin değerlendirilmemesine tepki göstermişti. Un fiyatlarındaki artışa dikkat çeken Oda Başkanı Yılmaz Canbaz, son aylarda yaşanan girdi maliyetlerindeki artış nedeniyle zor günler geçirdiğini belirterek, "Halkımızın yanında yer alarak, vatandaşın evine ekmek götürebilmesi için mücadele ediyoruz ama ne yazık ki, üyesi olduğumuz, bizim verdiğimiz aidatlarla hizmet sunan odamız bizi gerçekten zor durumlara sokmakta. 2 yıldır ekmeğe zam yapılması için ETSO'ya 8 dilekçe vermemize rağmen, bu dilekçelerin hiçbirini gündeme bile getirmediler. Yani fırıncının zam talebini görmezden geldiler. Biz de Esnaf ve Sanatkarları Odaları'nın verdiği fiyat tarifesine uymak zorunda kaldık. Şimdi ise ETSO, bizden fiyat tarifemizi kendi verdiği tarifeye çekmemizi istiyor. Yani 200 gram ekmeği 1,5 liradan satmamızı istiyor" demişti.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol