Erkin: “Karagün dostu TMO, eski günlerine dönmelidir”

DSİ (Devlet Su İşleri) Em. Böl. Müd. Yrd.  Enerji Yöneticisi Yük. Müh. Hüseyin Erkin, Toprak Mahsulleri Ofisi’ni eleştirdi.

Erkin: “Karagün dostu TMO, eski günlerine dönmelidir”

DSİ (Devlet Su İşleri) Em. Böl. Müd. Yrd.  Enerji Yöneticisi Yük. Müh. Hüseyin Erkin, Toprak Mahsulleri Ofisi’ni eleştirdi.

Medya Keşan
Medya Keşan
21 Nisan 2021 Çarşamba 10:18
Erkin: “Karagün dostu TMO, eski günlerine dönmelidir”

SONGÜL KONAR

TMO’nun 18 yıl önceki uygulamalarından uzaklaştığını dile getiren Hüseyin Erkin, yaptığı açıklamada, TMO’nun tüccar zihniyetine döndüğünü kaydetti.

“TMO TÜCCAR ZİHNİYETİNE DÖNMÜŞTÜR”

15 yıldan bu yana çiftçinin tarımsal destek alacaklısı durumunda olduğunu söyleyen Erkin, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi: “Görünen o ki, ülkemizde ve dünyada buğday üretimine baktığımızda 2021 yılında da buğday üreticileri para kazanamayacak görünüyor. TMO’nun 2019-2023 stratejik planlamasında ‘Öngörülemeyen durumlar için yıllık en az 1.5 milyon ton buğday, 250 bin ton arpa, 150 bin ton mısır, 50 bin ton çeltik stoğu tutulacaktır’ denmesine rağmen tonlarca mal ithal edilerek stoklanmakta sonra da piyasaya satışa sunmaktadır. Tabiki TMO piyasa fiyatını belirledikten sonra bunun  +%25, -%25 civarında tutmayı hedeflemektedir. Maalesef TMO 18 yıl önceki uygulamalarından uzaklaşmıştır. TMO tüccar zihniyetine dönmüştür. 2005 yılında yapılan yasal düzenlemeyle her yıl yapılan bütçeyle çiftçilere tarımsal destek geliri olarak ‘Milli gelirin %1 ri verilecek’ denmesine rağmen hiçbir zaman bu oranda bir destek verilememiştir. Bu yüzden 15 yıldan bu yana çiftçi tarımsal destek alacaklısı durumundadır. Zaten buğday üreticileri yeterli desteği alamadıkları gibi giderek artan girdi fiyatlarından çok sıkıntıya düşmeye başlamıştır. En azından 5 yıl üretici yeterince desteklenerek dünya piyasalarıyla rekabet edecek üretim konumuna getirilmelidir.”

“GELİŞMİŞ ÜLKELERDE ÜRETKEN ÇİFTÇİ ÜLKEMİZDEKİ ÜRETİCİLERDEN ÇOK DAHA FAZLA DESTEKLENMEKTEDİR”

TMO’nun 2 Nisan 2021 Cuma gününden itibaren ithal ettiği stoklarındaki 389.310 ton buğday (13.230 tonu Edirne depoda) ve 1.757 ton yerli ekmeklik buğdayın ise satışa çıkarılıp piyasaya sunduğunu belirten Hüseyin Erkin, “153.563 ton yerli  lisanslı depolardaki buğdayını da (ELÜS buğday) satışı çıkarmıştır. İthal edilen ve yerli stoklarındaki 90.282 ton arpayı da satışa sunmuştur. Piyasada buğday fiyatı ortalama 2.100 TL/ton olarak seyrederken Dünya piyasasında ortalama 245 dolar/ton (1.964 TL/ton) olarak seyretmektedir. 2020 yılında dünyada buğday üretimi %1,4 artarak 773 milyon tona ulaşmıştır. Rusya, Kazakistan, Kanada enfazla buğday üretimi yapan ülkelerdir. 2021 yılında buğday üretimi %3 artarak 790 milyon tona çıkacağı hesaplanmaktadır. Türkiye’de 2020 yılında TÜİK verilerine göre 20 milyon ton buğday üretilmiştir. 2019’da 9 milyon ton buğday ithalatı yapılmış olup 2020 yılında 3,5 milyon ton buğday ithalatı yapılmıştır. Dünya piyasaları baz alındığında ülkemizdeki buğday fiyatı piyasası buna yakın ayarlanmaktadır. Lakin esas olan, çiftçinin girdi maliyetlerinin azaltılması ya da gelirinin yükseltilmesi ile üreticiyi para kazanır hale getirmektir. Gelişmiş ülkelerde üretken çiftçi ülkemizdeki üreticilerden çok daha fazla desteklenmektedir. Bunun içinde mutlaka planlı bir tarım politikasıyla çiftçimiz mutlu olacağı gibi tüketici yurttaşlarımızda daha ucuza tarımsal ürün tedarik etme imkanına kavuşacaktır. Ülkemizin toprak ve iklim yapısı her türlü tarımsal ürünü yetiştirecek imkana sahiptir. Hele Trakya toprakları geçmişte yüzlerce yıl İstanbul’u nasıl beslemişse şimdi de bu imkana fazlasıyla sahiptir. 150 milyar dolarlık Balkan Ülkeleri pazarının tarımsal üretiminden çok küçük bir pay bile alabilecek sınır kapılarımızı keşke kullanabilsek. Bu önemli fırsat için Edirne olarak başta seracılık olmak üzere tarımsal üretimimizi çok iyi planlayarak İstanbul pazarında pay sahibi olmamız kaçınılmaz hale gelmektedir. Pandemi salgınını fırsata çevirmeliyiz” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol