Erkin: “Meteorolojik kuraklık da bölgesel olarak tehlikeli olmaya başladı”

Makine Yüksek Mühendisi, Enerji Yöneticisi ve DSİ (Devlet Su İşleri) emekli Bölge Müdür Yardımcısı Hüseyin Erkin, güneş enerjisinin önemine dikkat çekti.

Erkin: “Meteorolojik kuraklık da bölgesel olarak tehlikeli olmaya başladı”

Makine Yüksek Mühendisi, Enerji Yöneticisi ve DSİ (Devlet Su İşleri) emekli Bölge Müdür Yardımcısı Hüseyin Erkin, güneş enerjisinin önemine dikkat çekti.

Medya Keşan
Medya Keşan
26 Temmuz 2021 Pazartesi 09:40
Erkin: “Meteorolojik kuraklık da bölgesel olarak tehlikeli olmaya başladı”

SONGÜL KONAR

Önceki yıllarda güneş enerjisi ve tıbbi aromatik bitki konusunda İl Genel Meclisinde sunum yaptığını belirten Erkin, bölgemizde güneş enerjisini kullanmanın akılcı bir çözüm olduğunu söyledi.

“ELEKTRİK FİYATLARININ SÜREKLİ ARTMASI SULAMADA ÖNEMLİ BİR GİRDİ MALİYET KALEMİNİ OLUŞTURDU”

Son yıllarda yaz ayları sulama mevsimi döneminde Edirne’de sıcaklık artışları devam ederek, güney illeriyle aynı sıcaklığa erişildiğini belirten Erkin: “2016 yılında Güneş Enerjisinin sulamada kullanılması ve tıbbi aromatik bitki konusunda İl Genel Meclisinde, meclis üyelerine sunum yapmıştım. Güneş enerjisi panel verimlerinin artması, ülkemizde de üretimin hızla artması ve Tarım Bakanlığının destekleri bu sistemlerin yaygınlaşmasını hızlandırmıştır. Elektrik fiyatlarının sürekli artması sulamada önemli bir girdi maliyet kalemini oluşturmuştur. Bu yüzden Edirne’de tarımsal sulamada Güneş enerjisini kullanmak akılcı çözüm haline gelmektedir” İfadelerini kullandı.

“BU YIL MAALESEF TRAKYA HARİÇ ÜLKEMİZİN TAMAMI ÇOK KURAK BİR YIL YAŞADI”

Dünya genelinde yaşanan iklim değişikliğine de dikkat çeken Hüseyin Erkin, ülkemizde bu konuda herhangi bir yasal düzenleme yapılmadığını kayderek sözlerine şöyle devam etti:“Son yıllarda çokça konuşulan ‘İklim Değişikliği’ çeşitli şekillerde kendini gösteriyor. Ülkemiz ve bölgemizde bundan nasibini alıyor. Özellikle ‘Sera Etkisi’ yaz aylarında sıcaklığın artışını tetikliyor. Edirne, Diyarbakır’la aynı sıcaklığa sahip oldu. (Çeltik ekimi sera etkisi burada etkili oluyor) Daha ilginci meteorolojik kuraklık da bölgesel olarak tehlikeli olmaya başlamıştır. Bu yıl maalesef Trakya hariç ülkemizin tamamı çok kurak bir yıl yaşamıştır. Diğer ilginç olan, meteorolojik olayların lokal olarak aşırı fırtına yağmur ve dolu şeklinde oluşarak o bölgeye zarar vermesidir. Tabiri cahizse, lokal olarak ‘Meteoroloji Bombardımanı’ yağışları vuku bulmaya başlamıştır. Bu yüzden özellikle tarımsal ürünlerin sigortalanması hatta devlet tarafından bunun güvenceye alınması mecburiyeti hasıl olmuştur. Keza belediyelerin yağmur suyu ve kanalizasyon sistemlerinin de bu iklimsel değişiklik etkileri göz önüne alınarak revize edilmesi ve vatandaşların zarar görmemesi için gerekli tedbirlerin mutlaka alınması şarttır. Halen Orta Avrupa kıtası üzerinde oluşan meteorolojik sıkışıklık birkaç gün içinde Balkanlar üzerinden Karadeniz ve kuzeyinden geçerek sönümleşeceği gözüküyor. Trakya ve ülkemizin kuzeyi azda olsa bundan etkileneceği görünüyor. Yetkililerin takip edip kamuoyunu bilgilendirmelerinde fayda vardır. En önemlisi oluşacak kuraklığa karşı mutlaka ivedilikle 'Su Yönetimi ve Su Verimliliği Kanunu’ çıkarılmalıdır. İklim değişikliği, İngiltere, ABD, Kanada, Japonya, Fransa, Almanya ve İtalya liderlerinin katılımıyla gerçekleşen G7 zirvesinde, yoksul ve gelişmekte olan ülkelerin emisyonları azaltmalarına yardımcı olmak için yıllık 100 milyar dolarlık finansman ayırma kararlarını yineledi. ‘Öngörülen küresel sıcaklık artışını 1,5 derece de tutulması' ana hedef olduğu açıklandı. Avrupa’da yaşanan sel felaketi, fırtına, İklim değişikliği ve küresel ısınmaya karşı önlemlerin alınmasının aciliyetini ortaya koydu. Ne yazık ki ülkemizde bu konuda herhangi bir yasal düzenleme gündeme getirilmedi.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol