Helvacıoğlu, Vali Kırbıyık’la yurt konusunu görüştü

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık’la, şehre yeni öğrenci yurdu yapılması konusunda görüş alışverişinde bulundu.

Helvacıoğlu, Vali Kırbıyık’la yurt konusunu görüştü

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık’la, şehre yeni öğrenci yurdu yapılması konusunda görüş alışverişinde bulundu.

Medya Keşan
Medya Keşan
03 Ağustos 2022 Çarşamba 09:11
Helvacıoğlu, Vali Kırbıyık’la yurt konusunu görüştü

HÜSEYİN ÜNSAL YÜCEL

Toplantıda Edirne genelinde 2022-2023 eğitim-öğretim dönemi öncesinde yurt kontenjanları, kayıt döneminde ve öncesinde yapılacak çalışmalar, bu konuda takvimin sağlıklı işletilerek öğrencilerin mağdur olmaması için hayata geçirilecek tedbirler görüşüldü.

Mustafa Helvacıoğlu, öğrencilerin şehrimizde barınma anlamında hiçbir sorunla karşılaşmaması ve sadece eğitimlerine odaklanmaları için çalıştıklarını belirterek, “Edirne'de Valiliğimiz'de Valimiz Hüseyin Kürşat Kırbıyık başkanlığında ilimizde eğitim alacak üniversite öğrencilerimizin barınma ihtiyacını karşılamak ve öğrencilerimizi şehrimizde en iyi şekilde ağırlamak için koordinasyon toplantımızı gerçekleştirdik. Edirne'miz ve Keşan'ımız güvenli ve huzurlu bir şehir. Öğrencilerin barınma, ulaşım ve güvenlik gibi konularda herhangi bir problem yaşamaması için çalışmalarımız, işbirliklerimiz ve koordinasyonlarımız aralıksız sürecek” dedi.

Toplantıda bir sunum yapan Gençlik ve Spor İl Müdürü Selim Ak, 2022-2023 eğitim-öğretim yılı için Trakya Üniversitesi öğrenci kontenjanının 8 bin 812 kişi olduğu ve geçen yıllara kıyasla bir ön değerlendirme yapıldığında 7 bin 294 öğrencinin KYK yurtlarına kayıt yaptırmalarını beklediklerini ve gelen talebi karşılayabileceklerini belirtti.

Toplantıda değerlendirmelerde bulunan Vali Kırbıyık ise “Bu yıl üniversitelerde taban puanların kaldırılması ile birlikte kontenjanların dolacağına dair bir değerlendirmemiz var. Dolayısıyla gelecek öğrenci sayımızda bir artış bekliyoruz. Bu sebeple, öğrencilerimizin sıkıntı yaşamaması için tüm kurumlar olarak hazırlıklarımızı tamamlamış olmamız gerekiyor. Kontenjan planlamamızı ve dağılımını sağlıklı yapmalıyız. Öğrencilerimizi mağdur etmemek için kayıt takvimini iyi yönetmeli, çalışmalarımızda, zamanlamalara dikkat etmeliyiz. Devlet olarak iyi organize olmalı, mevcut tüm başvuruları karşılayabilmeliyiz. Özellikle kayıt döneminin ilk günlerinde ihtiyaç duyulabileceğini öngörerek tüm misafirhanelerimizi hazır bulunduralım. Ayrıca Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfımız da konu ile hazırlıklarını tamamlamış olsun ki hiçbir öğrenci kardeşimizi mağdur etmeyelim. Yeni kayıt döneminde ilimize gelecek olan öğrencilerimize şimdiden hoş geldiniz diyor başarılar diliyorum”

Toplantıya Vali Kırbıyık’ın yanı sıra Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Vali Yardımcısı Ali Uysal, Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, İpsala Kaymakamı Ekrem Güngör, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı, İl Emniyet Müdür Vekili Zeki Ağsakal, DSİ 11. Bölge Müdür Temsilcisi Mesut Yalın, SYDV Müdür Vekili Tezcan Fidan ile Gençlik ve Spor İl Müdürü Selim Ak katıldı.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol