Kapıkule'de gurbetçi yoğunluğu

Avrupa'nın farklı ülkelerinden yaz tatillerini Türkiye'de geçirmek için yola çıkan gurbetçiler, Kapıkule Sınır Kapısı'nda uzun kuyruk oluşturdu.

Kapıkule'de gurbetçi yoğunluğu

Avrupa'nın farklı ülkelerinden yaz tatillerini Türkiye'de geçirmek için yola çıkan gurbetçiler, Kapıkule Sınır Kapısı'nda uzun kuyruk oluşturdu.

Medya Keşan
Medya Keşan
18 Temmuz 2022 Pazartesi 09:32
Kapıkule'de gurbetçi yoğunluğu

HABER MERKEZİ

Avrupa'nın  bir çok ülkesinde okulların tatil edilmesiyle birlikte yaşadıkları ülkelerden yola çıkan gurbetçiler, Edirne'den Bulgaristan'a açılan Kapıkule Sınır Kapısı'nda uzun araç kuyrukları oluşturdular. Karayolunu tercih ederek aileleriyle yola çıkan gurbetçiler, Sırbistan ve Bulgaristan'ın yavaş çalışmasından şikayetçi. Trakya Gümrük ve Dış Ticaret  Bölge Müdürlüğü yetkilileri gurbetçilerin gelişlerinde artış olmasıyla tedbirleri artırdı. Peron sayısını 10'dan 12 'ye çıkarıldığı Kapıkule'de gümrük ve polis personel sayısı da artırıldı. Gurbetçilerin bu çalışmaların yapılmasıyla birlikte ülkeye girişlerinde sıkıntı yaşamadıklarını dile getiriyorlar. Trakya Gümrükler ve  Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü verilerine göre, Kapıkule, Hamzabeyli ile Yunanistan'a açılan Pazarkule ve İpsala Sınır Kapısı ile birlikte Kırklareli'nden Bulgaristan'a açılan  Dereköy Sınır Kapılarından 25 Hazirandan bu yana ülkeye 750 bine yakın  gurbetçi giriş yaptığı öğrenildi.

BULGARİSTAN GİRİŞİNDE 6 SAAT BEKLEDİK

Yaz tatilini ailesiyle birlikte memleketi Kahramanmaraş'ta geçirmek için Belçika'dan gelen Ökkeş Karapınar, Bulgaristan sınırında 6 saat beklediğini söyledi. Dünden bu yana yollarda olduklarını söyleyen Karapınar, "Dünden beri yoldayız. Bulgaristan’da giriş yaparken almadılar. Sırbistan’da aynen almadılar. Sırbistan-Bulgaristan girişinde 6 saat bekledik. Türkiye’ye geldik çok memnun olduk. Kahramanmaraş’a gideceğiz. Türkiye’de 6 hafta kalacağız. 2 seneden beri gelmiyorum "dedi.Avusturya’dan gelen Şahmettin Şahin'de, Bulgaristan gümrüğünde çok beklediklerini ve yoğunluğun olduğunu belirterek, "Yolculuk çok  güzel geçti. Sadece bir gümrükte 4-5 saat bekledik, Sırp-Bulgar gümrüğü. Çok yoğun. Bir de Türkiye gibi işlemleri hızlı yapmıyorlar. Mesela burada ne güzel işlemler çok hızlı ilerliyor. Ama Sırplar, Bulgarlar öyle değil; bekletiyorlar. Yorum yok, konuşmuyorlar. Pasaportu uzatıyorsun, ‘Devam komşu’. Sivas Şarkışla’ya gidiyorum. 3 hafta iznim var" şeklinde  konuştu.

YOLLAR KALABALIK

Belçika'dan perşembe günü yolla çıktığını ve 2 gündür yollarda olduğunu belirten Cem Kılınç'da, "Afyon Bolvadin’e gidiyoruz. 5 hafta diye düşünüyoruz. Perşembe günü akşamı yola çıktık. Sadece Sırp’ta çok sorun yaşadık. Sırp’tan Bulgaristan’a girişte 6,5 saat bekledik. Boşu boşuna beklettiler. Nedensiz çünkü 15-20 dakika sonra bir açtılar, 2 kilometre falan gittik, sonra tekrar durdurdular. Ne kaza var, ne herhangi bir tıkanıklık var. Sadece boşu boşuna bekletiyorlar. Gelen çok, aşırı çok. Almanya, Hollanda hepsi tatile çıktılar. Ülkemize gurbetçilerimiz geliyor. Yollar kalabalık, herkes dikkatli olsun. Kimse hız yapmasın" dedi.

Almanya’dan gelen Mustafa Katan ise “Türkiye’ye girince süper geçtik ama Sırp ve Bulgar’da çok beklettiler. Keyfi yani. Kapılar az ve polisin çalışması böyle koltuğa yaslanır gibi pasaportu yavaş yavaş, biz sıcakta 40 derecede bekliyoruz, hiç umursamıyor bile. Ama vatanımıza geldiğimizde bütün çileyi unutuluyor. Türkiye’ye gelince tekrar huzurlu oluyoruz" ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol