Meriç Nehri kürekçilerin yeni parkuru oldu

Edirne'de son yıllarda kürek sporcuların uğrak noktalarından olan Meriç Nehri'nde uluslararası yarışmaların yapılması için çalışmalar sürüyor.

Meriç Nehri kürekçilerin yeni parkuru oldu

Edirne'de son yıllarda kürek sporcuların uğrak noktalarından olan Meriç Nehri'nde uluslararası yarışmaların yapılması için çalışmalar sürüyor.

Medya Keşan
Medya Keşan
08 Kasım 2021 Pazartesi 09:04
Meriç Nehri kürekçilerin yeni parkuru oldu

HABER MERKEZİ

Haziran ayında 1i'nci Kürek Festivali'nin düzenlediği Meriç Nehri'nde Yunanistan, Bulgaristan ve diğer Balkan ülkelerinden gelen sporcuların katılımıyla son yıllarda birçok organizasyon gerçekleşti. TED Edirne Koleji Kürek Kulübü Başkanı Nesim İba, Meriç Nehri'ni kürek sporlarında bir cazibe merkezi haline getirmeyi hedeflediklerini söyledi. Meriç Nehri üzerinde önümüzdeki yıl 4 Haziran'da 2'nci Kürek Festivali'ni düzenleyeceklerini söyleyen İba, "Burada yapılması hedeflenen şu, Türkiye'de bir kürek parkuru yok, küreğin Haliç'te, Marmara Denizi'nde ve Sapanca Gölü'nde yapıldığını biliyoruz. Ama buralarda Balkan ve Türkiye şampiyonları yapılabiliyor, belli yaş gruplarına, sınıflarda. Meriç Nehri'nin 2 köprü arsındaki uzunluğu 2 bin 700 metre. Nehrin genişliği 252 metre bu şu demek aslında doğal bir kürek parkuru. Bunun 2 bin 200 metrelik kısmı biz için yeterli oluyor" dedi.
MERİÇ NEHRİ, AVRUPA VE DÜNYA ŞAMPİYONALARININ YAPILDIĞI BİR YER OLACAK
Meriç Nehri'nin doğal parkur olarak Türkiye'de örneğinin olmadığını söyleyen İba, "Edirne'de sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla, '3 Nehir, 1 Şehir Projesi' kapsamında bir 'Millet Bahçesi' projesi gerçekleştiriliyor. Hemen ileride nehrin karşı tarafında suyun doğal akışıyla Arşimet Tribünü yapılıyor. Bu Arşimet Tribünü ile 5 bin eve elektrik üretilip sağlanması hedefleniyor. Bu aynı zamanda nehrin temizlenmesine neden olacak. Bu çalışmayla  burası otomatik olarak doğal parkur haline geliyor. Hakem kuleleri ve bunun yapılması için gerekli argümanlar yerleştirilerek. Bizim hedefimiz, Edirne'de bu sporun yapılmasını ön plana çıkarmak, Edirneliler ile bu sporu tanıştırmak akabinde, Balkan, Türkiye, Avrupa, dünya şampiyonalarına ev sahipliği yaptırmak. Bunu yapmaya başladığımız zaman Edirne turizmine ciddi oranda katkısı olacak. Kırkpınar Yağlı Güreşleri gibi büyük bir organizasyona dönüşmesini hedeflemekteyiz" ded

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol