Zakir Tecan: “Erman Toroğlu halt etmiş”

Eski hakem ve futbol yorumcusu Erman Toroğlu, özel bir televizyon programında Romanlar hakkında kullandığı cümle ırkçı ifadeler içerdiği gerekçesiyle büyük tepki çekmişti.

Zakir Tecan: “Erman Toroğlu halt etmiş”

Eski hakem ve futbol yorumcusu Erman Toroğlu, özel bir televizyon programında Romanlar hakkında kullandığı cümle ırkçı ifadeler içerdiği gerekçesiyle büyük tepki çekmişti.

Medya Keşan
Medya Keşan
14 Ocak 2021 Perşembe 09:24
Zakir Tecan: “Erman Toroğlu halt etmiş”

HABER MERKEZİ

Toroğlu’na bir tepki de Milliyetçi Hareket Partisi Edirne İl Başkanı Zakir Tercan’dan geldi.

Tercan, “Eski hakem ve futbol yorumcusu Erman Toroğlu görev yaptığı A-Spor Ekranlarında Gaziantepspor hocasını eleştirirken kullanmış olduğu ‘Çingene’ ve bu kelimeyi ‘Dilenci’ ifadesi ile düzeltmeye çalışması roman vatandaşlarımıza ve bizleri derinden yaralamıştır” dedi.

Erman Toroğlu’nu Milliyetçi Hareket Partisi Edirne İl Yönetimi olarak protesto edip kınadıklarını söyleyen Zakir Tercan, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi: “Bu ırkçı sözler ayrımcılığı körükleyen, önyargıları pekiştiren bu toplumu çirkeflikle, Dilencilikle pekiştiren Erman Toroğlu’nu Milliyetçi Hareket Partisi Edirne İl Yönetimi olarak protesto ediyor ve kınıyoruz. Roman vatandaşlarımız kendilerine özgü kültür, kişilik özellikleri ve renkli bir yaşamları olan kardeşlerimizdir. Yerleştikleri yerlerde insanlarla kaynaşmışlar, ırkçılık yapmadan nerede yaşıyorlarsa oradaki insanlarla akraba ve kardeş gibi beraber yaşamışlardır. Ülkenin bir parçası olup insanlık âleminin barışçıl bir öğesi olarak yaşamlarını sürdürmüşlerdir. Unutulmamalıdır ki; Cehaletin, şartlanmışlığın ön yargılı olmanın ve eğitimsizliğin sonucu olarak bazı kişiler tarafından potansiyel suçlu görünen roman kardeşlerimiz geçmişten bugüne; Balkanlar’da, Rumeli’de İstanbul’da ülkenin dört bir tarafında yerleşmişler, önemsemişler ve hiçbir zaman ayrımcılık görmemişlerdir. Fatih Sultan Mehmet Han döneminde surların inşaatı, topların dökümü ve silahların yapımında roman kardeşlerimiz yer almıştır. Birinci Dünya Savaşı’nda, Çanakkale’de Roman kardeşlerimiz savaşmış binlerce şehit vermişlerdir. Kurtuluş Savaşı’nda önemli katkılar sağlamışlardır. Yaşadıkları onca şeye rağmen gülmeyi, eğlenmeyi unutmayan, kültürlerini kaybetmemek için ateş yakıp, çalıp söyleyerek renklerini silmeye çalışanlara inat, her gün gökkuşağı oluşturarak adeta hayatla dalga geçen dostlarımız kardeşlerimizdir romanlarımız. Hepimiz birlik beraberlik ve barış içinde yaşayan kardeşleriz. Biz hep birlikte bu ülkeyi kurduk hep birlikte özgürce barış içinde yaşamaya devam edeceğiz. Onun için diyoruz ki; Erman Toroğlu Roman vatandaşlarımız için söylemiş olduğu sözlerden dolayı halt etmiştir.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol