Diploma notu bilgileri ÖSYM sistemine kaydedildi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) E-Okul sisteminden alınarak ÖSYM sistemine kaydedildi.

Diploma notu bilgileri ÖSYM sistemine kaydedildi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) E-Okul sisteminden alınarak ÖSYM sistemine kaydedildi.

19 Haziran 2013 Çarşamba 00:44
Diploma notu bilgileri ÖSYM sistemine kaydedildi

 Önceki yıllarda ortaöğretim kurumu müdürlüklerinin elektronik ortamda ÖSYM’ye bildirdikleri ÖSYS adaylarının diploma notu, ilk kez 2013 yılında okul müdürlüklerinden değil doğrudan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) E-Okul sisteminden alınarak ÖSYM sistemine kaydedildi.

Keşan İlçe Sınav Merkezi Yöneticisi Yrd. Doç. Dr. Süleyman Kök, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, 2013 ÖSYS yerleştirme puanlarının hesaplanmasında kullanılacak (OBP) Ortaöğretim Başarı Puanı’nı oluşturan diploma notlarının önemli ve değerli bir bilgi su çiçeği banyo yapabilirmi olduğunu söyledi. Kök’ün açıklaması şöyle: “OBP, ÖSYS yerleştirme puanlarını önemli ölçüde etkilediğinden, diploma notlarının doğru ve zamanında toplanması son derece önemlidir. Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri ile yapılan çalışmalar neticesinde adayların OBP hesaplamasında kullanılacak diploma notu bilgisi merkezimiz tarafından MEB E-Okul sisteminden 15 Haziran 2013 tarihinde alınarak ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi’ne kaydedilmiştir. Bu sisteme KKTC Okulları dahil değildir.

Son sınıf öğrencisi olan adaylar için ilk kez bu yıl uygulamaya konulan sistemle 15 Haziran 2013 tarihinden itibaren E-Okul Sisteminden temin edilen diploma notları; http://okul.osym.gov.tr sitemizden okullara yansıtılacak, okulların ve İl Milli Eğitim Müdürlüklerinin kontrolüne açılacak ve http://ais.osym.gov.tr üzerinden adaylara kontrol amaçlı yansıtılacaktır.

Adaylar 17-20 Haziran 2013 tarihleri arasında diploma notu düzeltme işlemleri için kendi okullarına bu tarihler arasında başvuru yapacaklardır. Diploma notu bilgilerinde değişiklik yapılması gereken adaylar için okul müdürlükleri, E-Okul üzerinden değişikliklerin yapılmasını en geç 20 Haziran 2013 mesai bitimine kadar sağlayacaklardır. Adayların bireysel olarak veya ortaöğretim kurumlarının doğrudan merkezimize yapacakları değişiklik istekleri kabul edilmeyecektir.

17-21 Haziran 2013 tarihleri arasında diploma notu hariç diğer bilgiler için http://okul.osym.gov.tr sitemiz okulların kullanımına açılacaktır.Okullar bilgi girişini tamamladıktan sonra http://okul.osym.gov.tr internet adresi üzerinden aldıkları iki adet listeyi İl Milli Eğitim Müdürlüklerine en geç 21 Haziran 2013 tarihi mesai saati bitimine kadar teslim edeceklerdir.

Son sınıf durumundaki adaylar, bilgilerini 22-23 Haziran 2013 tarihleri arasında http://ais.osym.gov.tr adresinden veya kendi okullarının astığı listelerden kontrol edebilecekledir. Okul Müdürlükleri, bilgilerinde düzeltme gereken adaylar için 24-25 Haziran 2013 tarihleri arasında ek güncelleme yapacaklardır. Bu taleplerini İl Milli Eğitim Müdürlükleri üzerinden gerçekleştireceklerdir. 24-25 Haziran 2013 tarihleri arasındaki bilgi düzeltmelerine diploma notu bilgisi dahil değildir.

İl Milli Eğitim Müdürlüklerinin okullardan gelen listelerin bir nüshasını en geç 1 Temmuz 2013 tarihine kadar ÖSYM Merkezine ulaştırmaları gerekmektedir.

İl Milli Eğitim Müdürlükleri ve okul müdürlükleri, http://okul.osym.gov.tr kullanıcı bilgilerini hatırlamayan okullar, bilgilerini bağlı bulundukları İl Milli Eğitim Müdürlüklerinden öğrenebileceklerdir.

2013-ÖSYS adaylarına, ilgililere ve kamuoyuna önemle duyurulur.” 

Son Güncelleme: 08.02.2017 23:33
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol