Dönüşüm için verilen süre uzatıldı

Dershaneler, 2018/2019 eğitim öğretim yılı sonuna kadar devam edecek

Dönüşüm için verilen süre uzatıldı

Dershaneler, 2018/2019 eğitim öğretim yılı sonuna kadar devam edecek

24 Şubat 2014 Pazartesi 09:19
Dönüşüm için verilen süre uzatıldı
 Özel dershanelere ve öğrenci etüt merkezlerine gerekli dönüşümü yapabilmeleri için 2017/2018 eğitim öğretim yılı bitimine kadar tanınan süre 1 yıl uzatıldı.

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu'nda, Milli Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK'lerde değişiklik yapan kanun tasarısının görüşmeleri sürüyor.

Tasarının, dershane ve öğrenci etüt merkezlerinin, özel okullara, geçici olarak açık öğretim yapan liselere dönüşebilmeleri için 2017/2018 eğitim öğretim yılı bitimine kadar tanınan süre, verilen önergeyle uzatıldı. Özel dershanelere tanınan dönüşüm takvimi, önergeyle, 2018/2019 eğitim öğretim yılı sonuna kadar uzatıldı.

ÖĞRETMEN DEĞİL EĞİTİM PERSONELİ

Emeklilik, yaşlılık ya da malullük aylığı almayan, dershane ile öğrenci etüt merkezlerinde çalışan öğretmenlerin, KPSS'ye girmeden, gerekli şartları taşımaları halinde, sözlü sınavda başarılı olmak şartıyla öğretmen unvanlı memur kadrolarına atanmasını öngören madde üzerinde de önerge verildi. Fen edebiyat mezunu usta öğreticilerin de düzenlemeden yararlanması amacıyla verilen önergeyle "öğretmen" ibaresi, "eğitim personeli" şeklinde değiştiriliyor.

Önergeyle, bakanlıkta istihdam edilenlerin, ayrıldıkları özel eğitim kurumlarından kıdem ve ihbar tazminatı talep etmemesi de hükme bağlanıyor.

Eğitim ve öğretim desteğinin, "özel okullarda boş kalan öğrenci kapasitesi için" verileceğine dair ibare, "kontenjanı dolduramayan okullar için avantaj sağlayacağı" gerekçesiyle çıkarıldı. Böylece, yardımın boş kontenjanlar için değil, belli sayı ve kriterleri taşıyan kayıtlı öğrencilere getirilmesi sağlanıyor.

Son Güncelleme: 24.02.2014 09:22
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol