Keşan Eğitim-İş Temsilcilik Başkanı Erol Yazla:

“Türkiye’de tarih dersi Atatürk’süz, Cumhuriyetsiz ve devrimsiz olamaz”

Keşan Eğitim-İş Temsilcilik Başkanı Erol Yazla:

“Türkiye’de tarih dersi Atatürk’süz, Cumhuriyetsiz ve devrimsiz olamaz”

05 Nisan 2016 Salı 06:47
 Keşan Eğitim-İş Temsilcilik Başkanı Erol Yazla:
 Keşan Eğitim-İş Temsilcilik Başkanı Erol Yazla, Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu, 2016-2017 ders yılından başlamak üzere ortaöğretimde okutulacak ‘Tarih Dersi Öğretim Programı’nı taslak olarak yayınladığını ancak programın içerisinde Atatürk’ten, Kurtuluş Savaşı’ndan, Cumhuriyet Devriminden bahsedilmediğini kaydetti. Öğretim programlarının Kemalizm’den yani Atatürkçü düşünceden soyutlanmaya çalışıldığını belirten Yazla’nın açıklaması şöyle:

“Programın giriş bölümünde açıklandığına göre ‘Bilgi Çağı’nda bireylerin sahip olması gereken temel beceriler yanında millî ve evrensel değerleri de kazanım haline getirmek hedeflemektedir.’ Şüphesiz ki bu hedefler itiraz edilecek hedefler değildir. Ancak programın geneli incelendiğinde ‘milli’ ifadesinden ‘Osmanlıcılık’ın anlaşıldığı açıktır.

Programın içerisinde Atatürk’ten, Kurtuluş Savaşı’ndan, Cumhuriyet Devriminden bahsedilmediği gibi, incelendiğinde Osmanlı Devletinin öne çıkartıldığı yapay bir tarih anlayışının dayatıldığı görülmektedir.

Daha önce Milli Eğitim Teşkilatını düzenleyen mevzuattan Atatürk’ü silmeye çalışan, ulusal bayramların kutlanmasına yasak getiren, ders kitaplarından Atatürk İlke ve İnkılaplarına uygunluk koşulunu kaldıran MEB artık bunun rahatlıkla dillendirilmesinin de yolunu açmıştır.

Bunun en yakın örneğini Atatürk ve Cumhuriyet karşıtı yazarın Edirne Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından öğrencilerle buluşturulmasında gördük.

CUMHURİYET TARİHİMİZİ DERSLERDEN ARINDIRMAK İSTEYEN BİR ANLAYIŞ

Birkaç gün önce de yandaş sendikanın genel başkan yardımcısının ifade ettiği ve istediği biçimde öğretim programları Kemalizm’den yani Atatürkçü düşünceden soyutlanmaya çalışılmaktadır.

Atatürk’ ü yok saymak Türkiye Cumhuriyeti’ni yok saymaktır.

Mustafa Kemal Atatürk’ ü, devrimlerini ve cumhuriyet tarihimizi derslerden arındırmak isteyen bir anlayış programa yerleştirilmek istenmektedir.

Türkiye’de tarih dersi, Atatürksüz, Cumhuriyetsiz ve devrimsiz olmaz, olamaz.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, bağımsızlık onurumuzun mimarı, emperyalizmi dize getiren tek ve eşsiz komutan, eşsiz devlet adamı, eşsiz kahraman, mazlum halkların ışığı Büyük Önderimiz’in manevi şahsiyetini incitenler, cumhuriyetinizin kazanımlarını yok etmeye çalışanlar görecekler ki bu meydan okumaların altında kalacaklardır.

İktidardan nemalanan şakşakçılar bilsinler ki Türkiye bu tünelden çıkacaktır.

Cumhuriyetimizin ışığı öğretmenler; her zaman ve her şartta Mustafa Kemal Atatürk’ ü, O’ nun ilke ve devrimlerini, Cumhuriyetimizi ve kazanımlarını öğrencilerine anlatmaya ve öğretmeye  devam edecektir.”

 

Son Güncelleme: 05.04.2016 06:48
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol