Keşan Muhtarlar Derneği Başkanı Abdullah Kemik:

“Milli Eğitim, ihaleleri yapamayacaksa köylerde kapalı duran okullar yeniden açılsın”

Keşan Muhtarlar Derneği Başkanı Abdullah Kemik:

“Milli Eğitim, ihaleleri yapamayacaksa köylerde kapalı duran okullar yeniden açılsın”

30 Eylül 2014 Salı 08:02
Keşan Muhtarlar Derneği Başkanı Abdullah Kemik:
 Keşan Köy ve Mahalle Muhtarları Derneği Başkanı Abdullah Kemik, dün yaptığı açıklamada, GÜNEKAB’ın (Güney Edirne Katı Atık Birliği), geçtiğimiz Cuma günü gerçekleştirilen toplantısında, İl Özel İdaresi’nin birliğe üye olmasını kabul etmesi hakkında ve bir kısmı hala gerçekleştirilemeyen ‘taşımalı sistem’ ihalesi ile ilgili olarak değerlendirmede bulundu.

 DESTEK VERİYORUZ

GÜNEKAB’ın, İl Özel İdaresi’nin üye olmasını kabul etmesi kararının son derece olumlu olduğunu ve daha önce yaptığı açıklamalarda değindiği gibi köylerdeki çöp sıkıntısının çok büyük olduğunu kaydeden Kemik, “Bundan sonra asıl iş, köylerdeki çöplerin ve katı atıkların bir şekilde tesislere teslim edilmesidir. Bunun da zaman içerisinde planlamaları yapılacaktır. Zaten olması gereken bu konuya destek veriyoruz. Biz de köylerde bu konuda yardımcı oluruz.” dedi.

TAŞIMA İHALESİ KİLOMETRE BAZ ALINARAK YAPILMALI

Sözlerinin devamında, bazı köylerde taşımalı eğitim ihalesinin hala yapılamaması konusundaki görüşlerini de ifade eden Kemik, ihalelerin yapılamamasındaki tek sıkıntının, yanlış hesaplamalar olduğuna dikkat çekerek, taşınacak öğrenci sayısındaki düşüşün, servisin giderlerinde azalma yaşatmadığının altını çizdi. Fakat hesaplamalarda tam tersinin yapıldığını kaydeden Abdullah Kemik, “Kilometre düşse, o zaman hesaplama doğru olacaktı. Hesaplamalar, öğrenci sayısına göre yapıldığı müddetçe, ihalelerin başarısızlıkla sonuçlanacağından yüzde yüz eminim. İhaleler, kilometre baz alınarak yapılırsa, sıkıntı yaşanmayacaktır. İnsanların hak ettiği bedellerin alınması sağlanmalıdır.” diye konuştu.

HEP BİRLİKTE ÇÖZÜM ARAMALIYIZ

İhalelerin yapılamaması nedeniyle köylerden Keşan merkeze gelen öğrencilerin mağduriyetinin devam ettiğini dile getiren Kemik, Eğer ihaleler sonuçlanamayacaksa, köylerde kapatılan okullar yeniden açılsın.” diyerek şunları söyledi: “Bu kanayan yara köydeki vatandaşlarımızın ve muhtarlarımızın yarasıdır. Çocuğunu okula götüremeyen veli, muhtarın yanına gelerek çözüm istiyor. Muhtarlar da buna çözüm bulmak zorunda. Fakat ben çözüm arayacaksam, buradaki müdürler ve ilgili yetkililer de arayacak. . Büyük ihtimalle liselerin de taşıması olacak ve bu konuda da sıkıntıların yaşanacağını düşünüyorum. Bu konuda bir toplantı yapılsın ve çözüm bulunsun. Burada, İl Genel Meclisi üyeleri, Şoförler ve Otomobilciler Odası dâhil herkese iş düşüyor. Yapılan ihalelerden para kazanacak hiçbir kişi ya da kurum yoktur.” 

 

Son Güncelleme: 01.10.2014 08:37
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol