Keşan’da TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliği başladı

Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde ‘Keşan bilimle şenleniyor’ sloganıyla düzenlenen TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliği'nin açılış töreni, dün gerçekleştirildi.

Keşan’da TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliği başladı

Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde ‘Keşan bilimle şenleniyor’ sloganıyla düzenlenen TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliği'nin açılış töreni, dün gerçekleştirildi.

Medya Keşan
Medya Keşan
17 Mayıs 2022 Salı 08:48
Keşan’da TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliği başladı

HÜSEYİN ÜNSAL YÜCEL

Saat 10.15’te, Keşan Kent Müzesi önünde kortej oluşturuldu. Korteje, Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı ve AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Saz, daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, okul idarecileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Kortej, Belediye Bandosu eşliğinde Keşan Belediyesi Çok Amaçlı Pazaryeri Kompleksi’ne yürüdü.

Proje Yürütücüsü Gökçe Tüfekçi Ergin, yaptığı konuşmada TÜBİTAK 4007 Bilim Şenlikleri Destekleme Programı 2020 birinci çağrı döneminde ‘bilimi eğlenerek öğrenmeyen kalmasın’ ilkesiyle başvuruda bulundukları projenin Türkiye’nin 53 projesinden biri olmasının yanı sıra Trakya’da destek almaya hak kazanan tek proje olduğunu belirterek, “Başta tüm yaş grubundaki öğrencilerimiz olmak üzere tüm katılımcılarımızda bilime karşı olumlu bir bakış açısı kazandırarak, eğlenerek öğrenme ortamı sunmak, bilim, kültür, sanat ile daha ilişkili ve farkındalığı daha yüksek bir bilinç kazandırmak projemizin temel hedeflerindendir. Bu hedef doğrultusunda başta Keşan Kaymakamlığı ve Keşan Belediyesi olmak üzere 17 kurumla iş birliği yapılarak matematik, kimya, çevre, mühendislik, akıl, zeka oyunları, sanat, spor, yaratıcı drama, bilgi işlemsel düşünme gibi içerik yönünden oldukça zengin 36 atölye çalışması ve 8 konferans planlanmıştır. Atölye çalışmalarımızın ve konferanslarımızın 5 ile 18 yaş aralığındaki öğrencilerimizin yanı sıra öğretmenlerimize ve velilerimize de hitap etmesi göz önüne alınarak en az 15 bin katılımcıya ulaşılması amaçlanmıştır. İlaveten, Çanakkale Savaşları Gezici Müze TIR’ı ve Gezici Kütüphane şenliğimize güç katmaktadır” dedi.

HEDEF KİTLENİN EĞİTİME SAĞLADIĞI DESTEĞİN ARTIRILMASI AMAÇLANMAKTADIR

İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Saz da, TÜBİTAK’ın destekleriyle Keşan’da ilkini gerçekleştirdikleri 4007 Bilim Şenliği’nin açılışının mutluluğu ve gururunu yaşadıklarını ifade ederek, “Keşan Belediyesi ev sahipliğinde TÜBİTAK 4007 ‘Keşan Bilimle Şenleniyor’ Bilim Şenliği ve Festivali’yle öğrenci, öğretmen, veli ve toplumun tüm kesimlerini içine alacak şekilde 3 günlük faaliyet planladık. Bilim şenliğimizde okul öncesi, ilkokul, ortaokul, lise ve lisans düzeyi öğrencilerin yanında, her branştan öğretmenlerimiz, velilerimiz ve tüm bölge halkımızın bilim faaliyetlerine olan ilgisini ve hedef kitlenin eğitime sağladığı desteğin artırılması amaçlanmaktadır” diye konuştu.

YANLIŞ ÖNYARGILARIN KIRILMASINI HEDEFLEDİK

Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak çocukların bilimsel düşünce ile yetiştirmenin ve bu tür şenliklerin öğrencilerin yeteneklerini keşfetmesine vesile olduğunu dile getiren Saz, “Biliyoruz ki, bu tür etkinlikler hayal gücüyle yaratıcılığın birleşimidir. Eğitim kurumlarının bir amacı da bu yaratıcılığın ortaya çıkmasına zemin hazırlamaktır. ‘Keşan bilimle şenleniyor’ projesi ile bilimin zor ve sıkıcı bir öğrenme alanı olduğu sadece okulda öğrenilebileceği gibi yanlış önyargıların kırılmasını hedefledik. Aynı zamanda öğrencilerimize, akranlarıyla işbirliği içinde yapacağı çalışmaların da etkisiyle bilimin aslında eğlenceli bir öğrenme süreci olduğunu ve her yaştan insana hitap edebileceğini, deneyimleyerek öğrenebileceği ortamları ve fırsatları oluşturduk. Böylece katılımcılarımız Keşan bilim şenliğimizde çok çeşitli atölye çalışmaları, söyleşiler, farklı sportif etkinlikler, geleneksel çocuk oyunları, müzikal etkinlikler, akıl zeka oyunları, konferanslar, yaratıcı drama, tanıtım çalışmaları, Çanakkale Gezici Müze TIR’ı ve gezici kütüphane ziyaretleri gibi birçok etkinlikle baş başa kalacak. TÜBİTAK tarafından Türkiye genelinde desteklenen 53 proje arasına giren projemizin gerçekleşmesinde emeği geçen proje yürütücümüzü, tüm eğitimcilerimizi ve öğrencilerimizi bir kez daha tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından şenliğin açılış kurdelesi kesildi. Protokol daha sonra stantları ziyaret ederek, öğrencilerden bilimsel projeleri hakkında bilgiler aldı. Şenlik kapsamında müzik dinletileri düzenlenerek, halk oyunları gösterileri sunuldu. Öğrenciler, stantları gezmenin yanı sıra Çanakkale Gezici Müze TIR’ı ve gezici kütüphaneyi de ziyaret etti. Şenlik, bugün gerçekleştirilecek etkinliklerle sona erecek.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol