Mustafa Bezbaş:

Dershanelerin kapatılmayacağına inanıyoruz

Mustafa Bezbaş:

Dershanelerin kapatılmayacağına inanıyoruz

11 Haziran 2013 Salı 08:08
Mustafa Bezbaş:
 Keşan Final Dergisi Dershanesi Sahibi Mustafa Bezbaş, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın dershanelerin kapatılıp kapatılmayacağı konusundaki çalışmaların son aşamaya geldiğine yönelik açıklamasını değerlendirerek, kapatılma yönünde bir karar çıkacağına inanmadığını kaydetti.

“DERSHANECİLİK ADINA KÖTÜ BİR SÜREÇ YAŞANDI”

Bezbaş, konuyla ilgili olarak Medya Keşan’a yaptığı açıklamada, Bakan Avcı’nın değerlendirmesinin, dershanelerin kapatılmayacağı yönünde en yetkili ağızdan ifade edilmesi olduğunu kaydederek şunları söyledi: “Bu konuda velilere düşen görev artık bu gerçeği görerek, hangi dershaneyi tercih edeceklerse bir an önce kayıt yaptırmalarıdır. Dershaneler ve dershanecilik adına kötü bir süreç yaşandı. Dershanelerin haklı olduğu, eğitim süreci içerisinde bir yeri ve tamamlayıcı bir eğitim kurumu olduğu ortaya çıktı. Velilerimiz de zaten, dershanelerin kapatılacağı yönündeki haberlere inanmadılar. Bizim kayıtlarımızı patlattılar. Biz de dershanelerin birer kamu kuruluşu olduğunu ve hiçbir şekilde kapatılamayacağını savunduk. Bu haklılığımız ortaya çıktı. Şimdi de kapanmayacağı gerçeği iyice algılandı.”

“DERSHANELER, YARDIMCI EĞİTİM KURUMLARIDIR, KAPATILAMAZ!”

Bakanın, sadece dershanelerin kapatılmayacağını değil, SBS (Seviye Belirleme Sınavı)’nin de kaldırılmayacağını ifade ettiğine vurgu yapan Bezbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “SBS’nin de kalkmayacağını savunmuştuk. SBS de devam edecek. Bunu da bizzat Milli Eğitim Bakanı kendisi açıkladı. Velilerimiz şunu çok iyi bilsin ve hiçbir zaman gevşemesinler. Çocuklarının eğitimlerine bir bütçe ayırarak katkıda bulunsunlar. Çünkü dershaneler sadece Türkiye’de değil, dünyanın birçok yerinde var. Birçok ülkede dershaneler yardımcı eğim kurumlarıdır. Artık, öğrencilerin gidip soru soracağı Ayşe Abla’lar yok! Öğrenciler bu ihtiyaçlarını dershanelerden karşılıyorlar. Dünyada eğitim olduğu sürece dershanecilik de devam edecek. Dershaneciliğin geçmişini son 40-50 yılla sınırlandırmak isteyenler yanılıyor.”

“B PLANI YAPMADIK”

Dershanelerin kapatılmayacağına yönelik inançlarını hiçbir zaman yitirmediklerinin altını çizen Mustafa Bezbaş, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Biz dershaneciliğin çok daha eski yıllara dayandığını biliyoruz. İlkel dönemlerde bile, yardımcı eğitim kurumlarının olduğunu biliyoruz. MÖ 428-348 yılları arasında yaşamış Yunan Filozof Eflatun (Platon) ilk özel dersleri vermiştir. Velilerin bize sahip çıkacağını bildiğimiz için, dershane olarak hiçbir zaman bir B Planı yapmadık! Dershanelerin kapatılmamasının nedenlerinden biri de sosyal medyadaki twit’lerdir. Biliyorsunuz bu konuda geçen yıl 1 milyonu aşkın twit attık. Bu konuda da velilerimize teşekkür ediyoruz. Dershaneler sadece eğitim yapmıyor, aynı zamanda çocuk bakıcılığı da yapıyoruz. Dershaneler 7 gün 12 saat çalışıyor. Ben öğle yemeğinin tadını bilmem. Öğretmenlerimiz de haftada 6 gün 12 saat görev yapar. Mesai akşam 19.00’a kadar sürer. Kısaca dershane, fedakarlığın adresidir.” 

Son Güncelleme: 11.06.2013 08:11
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol