Trakya Üniversitesi roket takımı Simurg, TEKNOFEST’e hazırlanıyor

Dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST 2022’ye katılmaya hazırlanan Trakya Üniversitesi Simurg Roket Takımı, yeni bir başarıya imza atmak istiyor.

Trakya Üniversitesi roket takımı Simurg, TEKNOFEST’e hazırlanıyor

Dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST 2022’ye katılmaya hazırlanan Trakya Üniversitesi Simurg Roket Takımı, yeni bir başarıya imza atmak istiyor.

Medya Keşan
Medya Keşan
22 Temmuz 2022 Cuma 09:06
Trakya Üniversitesi roket takımı Simurg, TEKNOFEST’e hazırlanıyor

HABER MERKEZİ

Trakya Üniversitesi öğrencilerinden oluşan Simurg Roket Takımı, Dr. Öğr. Üyesi Aydın Güllü danışmanlığında TEKNOFEST 22 için son hazırlıklarını tamamladı. Trakya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencileri, her aşamalarını kendilerinin tasarladığı ve hayata geçirdiği roketleri ile bu yıl da dünyanın en büyük havacılık ve uzay festivali TEKNOFEST 22’de boy gösterecek. ‘Ayakları yere basmayan festival’ sloganıyla on binlerce projeyi bir araya getirerek ülkemizin yerli ve milli gelişimine katkı sağlayan TEKNOFEST kapsamında orta irtifa roket (3000 metre) kategorisinde tasarladıkları roketle yarışacak Simurg Takımı, son hazırlıklarını tamamlayarak 6 Ağustos’ta gerçekleştirilecek atışa kenetlendi.

Geçen yıl ilk defa katıldıkları yarışmada büyük bir başarı göstererek 544 takım arasında 8’inci olan Simurg Takımı, bu yıl daha tecrübeli ve dinamik ekibi ile şampiyonluğa göz kırpıyor. Takımların; Ön Tasarım Raporu (ÖTR), Kritik Tasarım Raporu (KTR), Atış Hazırlık Raporu (AHR) olmak üzere 3 farklı rapor hazırladığı yarışma kapsamında Simurg Roket Takımı, ÖTR değerlendirme sonuçlarına göre ön elemeyi başarılı bir şekilde geçti.

Büyük çoğunluğunu birinci ve ikinci sınıf öğrencilerinin oluşturduğu Trakya Üniversitesi Simurg Roket Takımı’nın bu sene oldukça iddialı olduğunu ifade eden Dr. Öğr. Üyesi Aydın Güllü “Geçtiğimiz yıl 8. olduğumuz yarışmada edindiğimiz tecrübeler ile bu sene daha iddialıyız. Aramıza yeni katılan öğrencilerimiz ile daha dinamik bir takım olduk. Kaybedeni olmayan bu yarışmanın kazananı olmak için, kürsüde Üniversitemizi başarı ile temsil etmek için hazırlıklarımız tamam, artık büyük bir heyecanla gün sayıyoruz. Bu heyecanı bizlerle paylaşan ve her daim yanımızda olan başta Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu olmak üzere Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Osman N. Hatipoğlu, Prof. Dr. Murat Türkyılmaz, Prof. Ahmet Hamdi Zafer’e ve Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Aydoğdu’ya, İpsala MYO Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Hayati Arda’ya, Edirne Teknik Bilimler MYO Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Barış Özkapı’ya, Genel Sekreter Yardımcısı ve SKS Daire Başkanı Öğr. Gör. Burak İşçimen’e teşekkür ederim. Aynı zamanda bizlerle bilgilerini ve zamanlarını paylaşan, teknik anlamda büyük destekler veren Dr. Işık Çetinav, Dr. Öğr. Üyesi Deniz Taşkın’a, Dr. Öğr. Üyesi Emir Öztürk’e, Doç. Dr. Mustafa Arda’ya, Doç. Dr. Ümit Hüner’e, Prof. Dr. Ali Yılmaz’a ve Ali Savruk’a da teşekkür ederim” dedi.

T3 Vakfı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı iş birliği ve 7 bakanlık, 4 başkanlık, 88 kurum ve kuruluşun paydaşlığında gerçekleşecek TEKNOFEST 22’ye Dr. Öğr. Üyesi Aydın Güllü’nün akademik danışmanlığında katılacak öğrenciler Bengisu Şen, Tunahan İnal, Metehan Sivas, Erhan Turan Bilir, Samet Tohan, Alperen Yüksel, Deniz Bünyamin Matur, İrfan Duman, Mehmet Berk Şahin ve Baransel Rençber’e başarılar dilendi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol