Vedat Bulut: “Aşı konusunda kafalar karışık”

Eğitim Sen Keşan Temsilcilik Başkanı Vedat Bulut yaptığı açıklamada; öğretmenlerin aşılanması hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Vedat Bulut: “Aşı konusunda kafalar karışık”

Eğitim Sen Keşan Temsilcilik Başkanı Vedat Bulut yaptığı açıklamada; öğretmenlerin aşılanması hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Medya Keşan
Medya Keşan
18 Şubat 2021 Perşembe 08:02
Vedat Bulut: “Aşı konusunda kafalar karışık”

SONGÜL KONAR

“AMAÇ, ÖĞRENCİLERİN MENFAATLERİ DEĞİL; ÖZEL OKULLARIN MENFAATLERİ”

Köy okullarının 15 Şubat itibariyle açılması hakkında değerlendirmelerde bulunan Bulut, “Eğitim Sen olarak, tüm eğitim bileşenleriyle bir araya gelinerek, karar verilmesi gerektiğine inanıyoruz. Fakat Milli Eğitim Bakanlığı köy okullarının 15 Şubat itibariyle açılmasına karar verdi. Burada amaç, özel okulların açılmasını sağlamaktı. Hatta Muğla’da özel okullar köy okulu statüsünde olduklarını belirterek, başvuruda bulunmuş. Muğla’da ilçe hıfzıssıhha kurulu özel okullarını bu statüye koymuş. Amaç, öğrencilerin menfaatleri değil; özel okulların menfaatleri güdülerek alınmış bir karardır” dedi.

“KÖY OKULLARINI AÇMANIN NE ANLAMI VAR?”

Sağlık çalışanlarının ardından öğretmenlere aşılama çalışmaları yapılmsı gerektiğini önemle hatırlatan Vedat Bulut sözlerine şöyle devam etti: “Öğretmenlerin aşılama çalışmaları bugüne kadar yapılması gerekirdi. Sağlık çalışanlarının ardından öğretmenlere aşılama çalışmaları yapılmalıydı. Milli Eğitim Bakanlığı, 15 Şubat’ta okulları açacaklarına yönelik Sağlık Bakanlığı’na görüş bildirip, öğretmenlerin aşılama çalışmalarının öne alınmasını isteyebilirdi. Ama bu yapılmadı. Böyle bir durumda, köy okullarını açmanın ne anlamı var? Köy okullarında okuyan öğrencilerin oranı yüzde 22’dir. Özellikle Edirne genelinde vaka sayıları artarken okulların açılması konusunda endişeliyiz. Öğretmenlere daha aşılama yapılmadı. Şubat ayının sonunda aşılamanın olacağı ifade ediliyor. Öğretmenler arasında yapılan ankette, aşı konusunda tereddütleri var. Özellikle Çin’den getirilen aşıyı vurulmak istemiyorlar. Vurulmak isteyenlerin sayısı yüzde 60, yüzde 25’i vurulmak istemiyor. Başka bir aşı olması durumunda vurulabileceklerini ifade ediyorlar. Öğretmenlerin, öğrencilerin ve velilerin aşı konusunda kafaları karışık. Sağlık koşullarının doğru şekilde yansıtılmasının ardından okulların açılmasının doğru olacağını öngörüyoruz. Temizlik ve sağlık görevlilerinin okullarda görevlendirilmeli. 1 Mart’ta tüm okullar açılacağına göre; seyreltilmiş sınıfların oluşturulması gerekiyor. Bu yapıldığında, öğretmen ihtiyaçları ortaya çıkacaktır. Ama öğretmen atamaları yapılmadı. Keşan’da köy okullarımız açıldı. Şu anda herhangi bir sıkıntı yok. Bunu takip edeceğiz.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol