Vedat Bulut, memura yapılan zam hakkında konuştu

Eğitim Sen Keşan Temsilcilik Başkanı Vedat Bulut, yaptığı açıklamada, memura yapılan zam görüşmeleri hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Vedat Bulut, memura yapılan zam hakkında konuştu

Eğitim Sen Keşan Temsilcilik Başkanı Vedat Bulut, yaptığı açıklamada, memura yapılan zam görüşmeleri hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Medya Keşan
Medya Keşan
26 Ağustos 2021 Perşembe 09:41
Vedat Bulut, memura yapılan zam hakkında konuştu

AYGÜL KONAR

TALEPLERİN HİÇBİRİ YERİNE GETİRİLMEDİ

Memura yapılan zam görüşmeleri hakkında değerlendirmelerde bulunan Bulut, “Eğitim Sen olarak, toplu iş sözleşmesi sürecini izledik. Görüşmeler, 2 Ağustos itibariyle başladı ve 23 Ağustos’ta sonlandırıldı. Fakat bu toplu iş sözleşmesi değildi. Sadece masada oturup çay içtiler. Kamu çalışanlarının talepleri masaya yatırılmadı. Toplu iş sözleşmesi masasına oturulmamış olsa dahi bu oranlar zaten verilecekti. Yetkili sendika olan Memur Sen, 2022 yılı için %21+%3 refah payı, 2023 yılı içinde %17+refah payıydı. 600 TL’de ekonomik krizden kaynaklı kayıpların karşılanması için talepte bulundular. Masaya oturulduğunda, bu taleplerin hiçbiri yerine getirilmedi. Hükümetin 2022 yılı için verdiği %5+%7, 2023 yılı içinde %6+%8 oranında zam verildiğini görüyoruz. Enflasyonun %45’lere dayandığı bir dönemde bu yüzdelik dilimlerle kamu çalışanlarını açlığa ve sefalete mahkum etmek hiçbir sendikanın yetkisinde değildir. Toplu iş sözleşmesindeki masa, antidemokratik şekilde oluşturulmuştur. Masada, tüm sendikalar yer almalıydı. Ne konuşulduğunu ve ne pazarlıklar yapıldığını bilmeliydik, kamuoyuyla paylaşılmalıydı. Bu görüşmeler kamuoyundan, sendikalardan ve konfederasyonlardan gizlenmiştir. KESK masaya çağrılmamıştır. Bu konuda hiçbir bilgi verilmemiştir. Yapılan sözleşmeyi antidemokratik buluyoruz ve bunu ret ediyoruz. Masada, ek ders ücretleri artırıldığı mı? 3600 ek gösterge hayata geçirildi mi? Gelir vergisi adaletsizliği sorunu son buldu mu? Ek ödemelerin emekli aylığına yansıtılması sağlandı mı? Grevli toplu iş sözleşmesi hakkı verildi mi? Elbette ki, hayır. Böyle bir toplu sözleşmenin altına imza atmaya hiç kimsenin yetkisi yoktur. Kamuoyunun yanıltılmaması lazım” dedi.

“TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ BİZİM İÇİN ORTA OYUNUDUR”

Toplu iş sözleşmesinin zafermiş gibi sunulduğunu ifade eden Vedat Bulut, sözlerini şöyle tamamladı: “Sadece sendikalılara, toplu iş sözleşmesi ikramiyesi olarak, üç ayda bir 400 TL verilmiştir. Burada, 4,5 milyon kamu çalışanı ve kamu emeklisi dışarıya atılmıştır. Böyle bir şey olabilir mi? Yetkili sendikayı kamuoyu önünde hesap vermeye çağırıyorum. Bu insanlarda kamu çalışanı ve bunlar neden dışlanıyor? Toplu iş sözleşmesi bizim için orta oyunudur. Orta oyunu bitmiştir. Böyle bir sözleşme yapılamaz.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol