YGS başvuruları bugün başladı

BARAJ 150’YE YÜKSELTİLDİ

YGS başvuruları bugün başladı

BARAJ 150’YE YÜKSELTİLDİ

06 Ocak 2016 Çarşamba 08:18
389 Okunma
YGS başvuruları bugün başladı
 Keşan İlçe Sınav Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Süleyman Kök, yaptığı açıklamada, Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) için başvuruların bugün başlayacağını belirterek, 13 Mart’ta yapılacak olan YGS için son başvuru tarihinin ise 20 Ocak 2016 olacağını kaydetti.

Yükseköğretime geçişte ilk aşama sınavı olan YGS’nin, 13 Mart2016 tarihinde yapılacağını ifade eden Kök, “Sınav için başvurular 6-20 Ocak arasında ÖSYM başvuru merkezleri ve sınav koordinatörlüklerinden yapılabilecek. Bunun dışında alınacak kişisel şifre ile ‘osym.gov.tr’ adresinden de işlemlerin takibi yapılabilecek. YGS sonuçları ise 25 Mart’ta açıklanacak.” dedi.

BARAJ 150’YE YÜKSELTİLDİ

Süleyman Kök, Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 24 Aralık'ta gerçekleştirilen Yükseköğretim Genel Kurulu toplantısında önlisans, açıköğretim önlisans ve lisans programları ile özel yetenekle öğrenci alan lisans programlarına girişte kullanılan YGS için uygulanan 140 baraj puanının 150'ye çıkartılması kararı alındığını dile getirerek, şunları söyledi: “Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS), ölçmeye yönelik soruları içerirken, YGS’den 150 ve üzeri puan alan adaylar, Meslek Yüksekokullarını tercih edebilecek, 180 ve üzeri puan alanlar ise Lisans Yerleştirme Sınavlarına girmeye hak kazanacak. Adaylar, başvuru süresinde öncelikle bir başvuru merkezi veya sınav koordinatörlüğüne giderek kişisel bilgilerini ve sınava girmek istedikleri yer tercihlerini bildirmeleri ve daha sonra sınav ücretini yatırarak başvuru sürecini tamamlayacaklar. Lise son sınıfında okuyanlar başvurularını, kayıtlı oldukları lise müdürlüklerinden gerçekleştirecek. Sınav ücreti, kılavuzun son sayfasında belirtilen bankalardan birine veya ÖSYM’nin İnternet sayfasında yer alan “Ödemeler” alanından kredi kartı veya banka kartı ile başvuru süresi içerisinde yatırılacak. Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) ise Milli Eğitim Bakanlığının ortak müfredata dayalı Türkçe, Sosyal, Matematik, Fen Bilimleri ve Yabancı Dil sorularını içerecek. Ayrıca, Sınavsız Geçiş Hakkı ile Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olan ya da mezun olacak öğrenciler, istedikleri takdirde bitirdikleri programın devamı niteliğinde veya buna yakın programların uygulandığı meslek yüksekokulu ve açık öğretim ön lisans programlarına sınavsız olarak yerleştirilecek.”

LYS SINAV TARİHLERİ ŞÖYLE:

LYS-4 Sosyal Bilimler: 18 Haziran, LYS -1 Matematik: 19 Haziran, LYS -5 Yabancı Dil: 25 Haziran, LYS -2 Fen Bilimleri: 25 Haziran, LYS -3 Edebiyat-Coğrafya: 26 Haziran, LYS başvuruları 1-14 Nisan tarihleri arasında yapılacak. Sınav sonuçları ise 18 Temmuz'da açıklanacak.

Son Güncelleme: 07.01.2016 10:42
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol