24 Kasım Öğretmenler Günü kutlandı

24 Kasım Öğretmenler Günü, dün düzenlenen tören ve programla kutlandı.

24 Kasım Öğretmenler Günü kutlandı

24 Kasım Öğretmenler Günü, dün düzenlenen tören ve programla kutlandı.

Medya Keşan
Medya Keşan
25 Kasım 2021 Perşembe 12:19
24 Kasım Öğretmenler Günü kutlandı

HÜSEYİN ÜNSAL YÜCEL

Tören, saat 10.00’da, Cumhuriyet Meydanı’nda bulun Atatürk Anıtı’na İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü çelenginin sunulmasıyla başladı. Tören, saygı duruşunda bulunulması ve Keşan Belediye Bandosu eşliğinde İstiklal Marşı’nın söylenmesiyle sona erdi. Törene, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Saz, siyasi parti temsilcileri, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Törende, Belediye Başkanı Helvacıoğlu, öğretmenlere karanfil dağıttı. Törenin ardından AK Parti, MHP ve Eğitim Bir Sen de, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

SELİM SESLER KONFERANS SALONU’NDAKİ PROGRAM

Keşan Belediyesi Selim Sesler Konferans Salonu’ndaki program ise saat 11.00’de, Yekta Baydar Ortaokulu Türkçe Öğretmenleri Tuğçe Büyükvarlık ve Serkan Yıldırım sunumunda başladı. Programa, Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Saz, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri, okul müdürleri öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesiyle başlayan program, göreve yeni başlayan öğretmenler adına Gazi Özel Eğitim Uygulama Okulu Özel Eğitim Öğretmeni Melike Başkaya’nın konuşmasıyla sürdü.

ÖĞRETMENLİK ASLINDA BİR SANATTIR

Melike Başkaya, öğretmenliğin meslek olmanın ötesinde bir yaşam tarzı olduğunu belirterek, “Hayatını okula, öğrenciye adamaktır. Mutluluğu öğrencinin başarısı, mutsuzluğu ise öğrencinin üzüntüsü olmalıdır. Öğretmen model olmaktır. Attığı her adımda ‘ben öğretmenim’ diyerek topluma örnek davranış sergilemektir. Öğretmenlik aslında bir sanattır ve bu sanatın adı topluma yön verme sanatıdır. Bunun yanında öğretmenler sorun değil çözümün parçası olur, dolayısıyla tecrübeli öğretmenler bizim gibi yeni öğretmenlere davranışlarıyla, tecrübeleriyle yol gösterici olurlar” dedi.

YENİ ÖĞRETMEN MODELİ AYNI ZAMANDA BİR MUSTAFA KEMAL MODELİDİR

Konuşmasında yeni öğretmenlerden bahseden Başkaya, “Yeni öğretmen modeli aynı zamanda bir Mustafa Kemal modelidir. Onun, dün kara tahta başında başlattığı eğitimdeki yenileşme hareketini bugün bilgisayar ekranı karşısında devam ettirebilme şuurunda olmaktır. ‘Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır’ sözünü okuduğunda sınıfta bir öğrenciyi değil, topyekun bir milleti eğittiğini, bir milletin ruh dünyasına şekil verdiğini bilecek kadar geniş bir vizyon sahibi olmanın ifadesidir. Bu vesileyle vatanımızın kurtarıcısı ve modern eğitim sistemimizin kurucusu Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, şehit öğretmenlerimiz ile ebediyete intikal eden tüm öğretmenlerimizin manevi huzurunda saygı ile eğiliyorum. Ruhları şad olsun. Tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutlar, bu kutsal görevi icra eden bütün meslektaşlarıma yaşamları boyunca sağlık, başarı ve mutluluklar dilerim” diye konuştu.

ÖĞRETMENLİK MESLEĞİ, HER ŞEYDEN ÖNCE İDEAL, GAYE VE HİZMET MESLEĞİDİR

Emekli öğretmenler adına bir konuşma yapan Orhaniye İlk ve Ortaokulu’ndan emekli okul müdürü Hüseyin Yavaş ise öğretmenliğin insanlık tarihinin maddi bir ölçütü olmayan ölümsüz eseri olduğunu dile getirerek, “Her işi bilen, her işi yapan, bilgi deposu ve ayaklı kütüphane olmak yerine, bilgi kaynaklarını öğreten yönlendiren, değerlendirme alışkanlığı kazandıran bir kişidir öğretmen. Öğretmenlik mesleği, her şeyden önce ideal, gaye ve hizmet mesleğidir. Toprak altına atılan bir tohumun, onlarca tohum verebilmesi için kendisini feda etmesi gibi, bir öğretmen de hayatını bu anlamlı ve şerefli meslek uğruna adayabilmelidir. Sevgi dolu bir öğretmen ışık demektir. Öğrenciler onu arar, onu sorar. Unutmayınız ki kelebeklerin ışığa koştuğu gibi, çocuk yürekler, genç kalpler sevgiye koşar. Bunun için sevgiyi sunanın sevgiyi hak etmesi gerekir. En çok sevilen öğretmen, en çok seven öğretmendir” ifadelerini kullandı.

BUGÜN TÜM ÖĞRETMENLERİMİZİN HİZMETİNE KARŞILIK, UNUTULMADIKLARINI GÖSTEREN BİR GÜNDÜR

Öğretmenin, yaptıkları kadar yapmadıklarından da sorumlu olduğunu kaydeden Yavaş, şunları söyledi: “Öğretmenin kendindeki gücü fark etmesi, harekete geçirmesi ve elindeki işlenmeyi bekleyen servetin kıymetini bilmesi gerekir. Çeşitli bahanelerin ardına sığınarak kendindeki bu gücü ve serveti eritmemelidir. Bugün tüm öğretmenlerimizin hizmetine karşılık, unutulmadıklarını gösteren bir gündür. Büyük bir onurla yıllarca icra ettiğim bu ulvi görevi genç meslektaşlarıma devretmenin huzuru ve kıvancı içerisindeyim. Bu duygu ve düşüncelerle Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, şehit öğretmenlerimiz ile ebediyete intikal eden tüm öğretmenlerimi büyük bir saygı ve rahmetle anıyorum. Tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyor, benim gibi emekliye ayrılan meslektaşlarıma da yaşamları boyunca sağlık, huzur ve mutluluklar diliyorum”

Daha sonra söz alan İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Saz, insanı insan yapanın eğitim olduğunu belirterek, “Eğitim ve öğretimin en güzel, en düzenli şeklini okullarda yürüten, bir ulusu yetiştiren, konuşmayı daha yeni yeni öğrenen çocuklara düşünmeyi, yazmayı, okumayı, iyiyi ve güzeli öğreten kıymetli öğretmenlerimizdir. Millet Mektepleri’nin açılışı ve Atatürk’ün ‘Başöğretmenliği’ kabul tarihi olan 24 Kasım günü, 1981 yılından beri Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Öğretmenler Günü, öğretmenlerimiz ve öğrenciler arasındaki sevgi ve saygının doruk noktasına ulaştığı bir gündür. Bu özel güne anlam ve önemi açısından bakıldığında öğretmene gösterilen saygının aslında topluma verilen değerin bir göstergesi olduğu akıllardan çıkarılmamalıdır” dedi.

ÖĞRETMENDİR KARANLIKLARDAN AYDINLIĞA ÇIKARAN

Güçlenen her yürekte öğretmenin bir alev olduğunu ifade eden Saz, “Milletimin en kutsal varlığıdır öğretmen. Atatürk kalesinin bayrağıdır öğretmen. Çocuklara bir hayat kaynağıdır öğretmen. Sonsuzluğu kavrayan bir zamandır öğretmen. Vatan, sancak ve bayrağı, şehit dolu bu toprağı tanıtandır öğretmen. Ay yıldızlı al bayrağın yıldızıdır öğretmen. Başöğretmenimiz Atatürk, ‘Öğretmenler, yeni nesil sizlerin eseriniz olacaktır’ sözleriyle biz öğretmenlere çok önemli bir görev yüklemiştir. Biz öğretmenler, öğrencilerini kültürlü, erdemli ve topluma faydalı kişiler olarak yetiştirmek suretiyle canlı eserler yaratmaktayız. Bu anlamda öğrenciler, bizim sanat eserlerimizdir. Yeni bizler, en değerli cevhere şekil veren sanatkârlarız. Öğretmenlik, bir bahar güneşi gibidir. Nasıl can verirse güneş havaya, suya, toprağa… Nasıl fer verirse bahar, kışın ayazında donmuş doğaya! Öğretmen de öyle can verir bir topluma. Onu alır muasır medeniyetler haritasında yeri nereyse oraya koymak ister. İnsanlık, öğretmen sayesinde tanışmıştır medeniyetle. Öğretmendir karanlıklardan aydınlığa çıkaran. Bu duygu ve düşüncelerle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, ebediyete irtihal etmiş şehit öğretmenlerimizi rahmet, şükran ve minnetle yad ediyor, fedakar bir şekilde görev yaparak enekli olmuş ve ülkemizin her köşesinde büyük bir özveriyle görevlerini ifa eden değerli öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyorum” diye konuştu.

Daha sonra ise adaylığı kalkmış öğretmenler Cansu Ayar, Caner Aksakal, F. Ceren Gümüşmaden, Rabia Suda, Elif İnalpulat, Elif Çetin ve Yusuf Ege meslek yemini etti. Ardından ise emekli olan öğretmenlere Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz tarafından hizmet şeref belgeleri verildi. Program, Yekta Baydar Ortaokulu öğrencileri tarafından hazırlanan öğretmen oratoryosu ve müzik dinletisi ile son buldu. Öğrenciler program sonunda üzerinde ‘Necmettin Yılmaz ve Aybüke Yalçın öğretmenlerimizin nezdinde tüm şehit öğretmenlerimizin ruhu şad olsun’ yazılı afiş açtı.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol