31 Mart 2017 tarihine kadar uzatıldı

31 Mart 2017 tarihine kadar uzatıldı

24 Mart 2017 Cuma 10:11
31 Mart 2017 tarihine kadar uzatıldı

GİB (Gelir İdaresi Başkanlığı)’ten yapılan açıklamaya göre Yıllık Gelir Vergisi Beyannameleri 31 Mart 2017 Cuma günü mesai saati bitimine kadar verilecek. Buna göre Ticari, zirai ve mesleki faaliyetinden dolayı gerçek usulde vergilendirilen gelir vergisi mükellefleri 2016 yılına ilişkin Yıllık Gelir Vergisi Beyannamelerini   31 Mart 2017 tarihi gün sonuna kadar elektronik ortamdan ve Geliri sadece kira, ücret, menkul sermaye iradı veya diğer kazanç ve iratların biri veya birkaçından oluşan mükellefler yıllık gelir vergisi beyannamelerini   31 Mart 2017 tarihi gün sonuna kadar Hazır Beyan Sistemi üzerinden gönderebilecekler. Hazır Beyan Sistemine Başkanlığımız internet sayfası (www.gib.gov.tr) üzerinden ulaşılabilecek.  Yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

“Ödeme İşlemleri

Hesaplanan Gelir Vergisinin 2017 yılının Mart ve Temmuz aylarında olmak üzere iki eşit taksitte ödenmesi gerekmektedir.

Mükellefler vergilerini,

  • Anlaşmalı bankaların internet bankacılığı ile,
  • Anlaşmalı bankalardan,
  • Tüm vergi dairelerinden

ödeyebileceklerdir.

Ayrıca, Hazır Beyan Sistemi ile beyan edilen kira, ücret, menkul sermaye iradı, diğer kazanç ve iratlardan kaynaklı gelir vergisinin Başkanlığımız internet sitesi üzerinden anlaşmalı bankaların banka/ kredi kartları ile ödenmesi mümkün bulunmaktadır.

İnternet üzerinden yapılacak ödemelerde herhangi bir mağduriyetin oluşmaması için, tarayıcıya www.gib.gov.tr ya da bankaların resmi internet adresleri yazılarak giriş yapılmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bilgilendirme Çalışmaları

Mükellefler 2016 yılında elde ettikleri kazançlarına ilişkin Yıllık Gelir Vergisi beyannamelerini verirken Başkanlığımızca kazanç türü itibariyle hazırlanan rehber ve broşürlerden faydalanabilirler. Rehber ve broşürlere, elektronik ortamda Başkanlığımız internet sayfasında yer alan “Yardım & Kaynaklar” bölümünden ve GİB Mobil uygulamasından ya da vergi dairelerinden ulaşılabilir.

Diğer taraftan, geliri sadece kira, ücret, menkul sermaye iradı veya diğer kazanç ve iratların biri veya birkaçından oluşan mükelleflerin Hazır Beyan Sistemi aracılığıyla beyannamelerini vermelerini sağlamak ve gerekli bilgilendirmeleri yapmak üzere vergi daireleri ile alış veriş merkezlerinde beyanname verme/bilgilendirme stantları kurulmuştur. Stantların adres bilgileri Vergi İletişim Merkezinden (444 0 189) arayarak öğrenilebilir.

Yaşlı ve Engelli Mükelleflere Yardım Hizmeti

Kira geliri elde eden 60 yaşını doldurmuş mükellefler ile engelliliği veya hastalığı nedeniyle vergi dairesine gidemeyecek durumda olan mükellefler Vergi İletişim Merkezini (444 0 189) arayarak randevu talep etmeleri halinde adreslerine gidilerek beyannamelerini doldurmalarına yardımcı olunacaktır.

Vergi İletişim Merkezi (444 0 189)

Hazır Beyan Sistemi ve vergi ile ilgili hususlar hakkında bilgi alabilmek için Vergi İletişim Merkezi (VİMER - 444 0 189) aranabilir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Son Güncelleme: 24.03.2017 10:15
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol